Řekli, že mě musí uspat. V tu dobu už jsem nemohla dýchat, vzpomíná pacientka po covidu. A Městské divadlo Brno své nemocnici…
27.12.2020
Foto: FNUSA (stejně jako ostatní snímky v článku)
Příběh pro chřipečkáře, kteří covid stále ještě označují za bezvýznamnou patálii. Iryna V. se dostala ve svých 48 letech pod hledáček covidu. Začátek běžný – zvýšená teplota, bolest hlavy. Potud se s chřipečkáři příběh Iryny shoduje. Ale dál? O tři dny později ztráta čichu a transport na Anesteziologicko resuscitační kliniku Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) v Brně, kde musela být připojena na plicní ventilátor. O tři týdny později se vzpamatovala a prohlásila, že něco takového už nikdy zažít nechce.
Iryna se začala cítit nemocně v sobotu, v pondělí – poté co se jí zvýšila teplota a pocítila bolest hlavy – šla k lékaři, který jí předepsal antibiotika s tím, že jde o zánět. „Můj stav se ale do středy nijak nezlepšil, a navíc mi zmizel čich. To jsem pochopila, že musím vyhledat odbornou pomoc.“ Iryna pak pět dní ležela na infekci ve FNUSA. „Co se přesně dělo tou dobou, vám popsat ani nemůžu, pamatuji si jen, jak mě pak sanitkou převáželi do Fakultní nemocnice u sv. Anny a řekli, že mě musí uspat. V tu dobu už jsem nemohla dýchat,“ říká Iryna s tím, že skončila na umělé plicní ventilaci na anesteziologicko-resuscitační klinice. Tam strávila celé tři týdny. „Měla jsem velké štěstí, staral se o mě nejlepší tým zdravotníků, které si může nemocný člověk přát.“
Pacientka Iryna V. si s covidem zažila své
Pořád děkuji Bohu
Po třech týdnech se z toho Iryna dostala. „Nepřeji nikomu, aby tohle zažil, a já už to nikdy nechci prožít znovu. Pořád děkuji Bohu a personálu ARO Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně za záchranu svého života,“ řekla. Přitom se stále potýká s důsledky onemocnění. Má problémy s dechem, trápí ji bolesti hlavy a trpí nočními můrami.
Vánoce s covidem
Ve FNUSA v Brně proběhly Vánoce pod hrozbou covidu. Přesto do tamního zaměstnání přišly stovky lidí. Na Štědrý den se pracovníci stravovacího provozu snažili zpříjemnit službu všem lékařům a sestrám vánočním obědem – tedy kaprem s bramborovým salátem. Stejně tak dostali tento sváteční oběd pacienti bez dietního omezení. Kuchaři rovněž upekli pro zaměstnance i pacienty linecká kolečka s marmeládou, pro pacienty s dietou pak piškotovou roládu s marmeládou. O Štědrém dnu nemocnice pak hlásila klidnou službu bez větších komplikací.
Nemocniční stromeček má ozdoby s logem FNUSA
Během Vánoc měli ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně celkem 83 pacientů s onemocněním covid. Deset jich leželo na anesteziologicko-resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci (dva také na ECMO). Zdravotní stav všech byl vážný. Šestnáct pacientů bylo na jednotkách intenzivní péče na dalších klinikách, zbylí na lůžkách s HFNO (vysokoprůtoková nosní oxygenoterapie), kyslíkem a standardních lůžkách. Pokud se jedná o počty nakaženého zdravotnického personálu – nemocných bylo 93 zdravotníků – 16 lékařů, 77 nelékařů.
U koho po prodělání covidu přetrvávají problémy s čichem, může se přihlásit do poradny FNUSA, kde se mu dostane speciálního vyšetření i ošetření
Přetrvávající problémy s čichem?
Součástí příznaků onemocnění covid je i ztráta čichu. Ten by se měl sám navrátit během dvou až tří týdnů. Pokud tomu tak není, je dobré zaskočit na ORL. A právě proto FNUSA od 1. prosince zřídila speciální COVID poradnu pro ORL pacienty s přetrvávající poruchou čichu. „Během nemoci nelze pacienty vyšetřit kvůli vysokému riziku šíření infekčního aerosolu. Celkově se udává, že u větší části nemocných dochází k postupnému obnovení čichových funkcí do dvou až tří týdnů, týká se to zhruba 82–90 procent pacientů. Pokud však nedojde k úpravě poruchy čichu po čtyřech až šesti týdnech a současně došlo k vymizení dalších symptomů nemoci COVID-19, je vhodné ORL vyšetření,“ uvedla primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FNUSA a LF MU MUDr. Pavla Urbánková, Ph.D., a dodala, že návštěva poradny zahrnuje podrobnou anamnézu a základní ORL vyšetření včetně endoskopického vyšetření dutiny nosní. „Provedeme také objektivizaci poruchy čichu prostřednictvím testu parfémovaných fixů.“
Pacienti, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a mají i po 4–6 týdnech od nemoci stále poruchy čichu, mohou napsat na mail . Lékař ORL oboru na základě zaslaných, a poté i doplněných informací navrhne vhodný postup a případně hned pacienta objedná k vyšetření.
|
Městské divadlo pro nemocnici
Šéf muzikálové scény Městského divadla Brno Petr Gazdík vymyslel a uvedl ´do praxe´ Dueta pro sv. Annu. O co jde? Rozhodl se nazpívat vždy s nějakým kolegou nebo spolupracovníkem duet a poslat ho pro radost zdravotníkům FNUSA. „Do světa jsme zatím pustili první duet, máme nachystán i druhý, který zveřejníme do konce tohoto roku. Do budoucna jich plánujeme ještě víc, a jakmile to umožní počasí, a hlavně epidemiologická situace, chceme přímo ve venkovních prostorách Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně uspořádat koncert,“ řekl Petr Gazdík.
Vložil: Kamil Fára