Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobrá zpráva pro všechny: Slovanská epopej se vrací do šťastné náruče moravskokrumlovského zámku

23.12.2020
Dobrá zpráva pro všechny: Slovanská epopej se vrací do šťastné náruče moravskokrumlovského zámku

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Slovanská epopej v Moravském Krumlově, rok 2011. To byl poslední rok, kdy epopej sídlila na jižní Moravě. Následoval nešťastný přesun do chamtivé metropole, která má skoro všechno, ale chce mít ještě víc...

Místo pro Slovanskou epopej, fenomenální a ohromující malířské dílo Alfonse Muchy, se od příštího roku bude zase psát s adresou Moravského Krumlova. Tamní zámek totiž postupně získává novou tvář, rekonstrukce je v plném proudu a místo pro výstavu dvaceti obrovských pláten Slovanské epopeje roste řemeslníkům pod rukama. A bude to rozhodně důstojné místo pro doslova národní poklad.

Zkušební provoz části zámku, kde má být od příštího roku umístěna Slovanská epopej, začal už v listopadu. Stavbaři také dokončují opravu dominanty zámku – věže. Do jejích útrob vložil ve středu 21. října starosta města Tomáš Třetina pamětní list,y popisující historii zámku a krátce také současnou dobu. Součástí balíčku do budoucnosti jsou také dnešní kovové mince. Uzavřený tubus byl poté uložen do zámecké věže. Při rekonstrukci stavebníci pak našli ve věži kovový plátek s datací 15. 8. 1969, což je doba poslední rekonstrukce věže a zámku.

 

Starosta ukrývá letošní pamětní list do tubusu

Slovanská epopej bude

„Dokončují se práce ve východním křídle zámku. V Rytířském sále je připravena vzduchotechnika a také je nově opravená střecha. Intenzivně připravujeme podmínky pro návrat Slovanské epopeje,“ informoval starosta města Tomáš Třetina. Vedle toho probíhají další náročné úpravy a opravy rozsáhlého komplexu zámku. Aktuálně se pracuje na nové kanalizaci na nádvoří. Náklady na opravy zámku dosáhly částky 150 milionů korun. Město Moravský Krumlov bylo úspěšné v žádosti o dotaci z operačního programu IROP, kde získalo necelých devadesát pět milionů korun.

Dominanta města, dříve pro ostudu, ale teď?

Součástí jižního křídla je zámecká věž, která byla v havarijním stavu a stávala se pomalu dominantní ostudou města. Tomu ovšem odzvonilo. Mohutná nárožní věž původního gotického hradu je významnou a velmi viditelnou částí zámku. Vstup, a tedy silnice do města původně vedla dlouhým zaklenutým průjezdem při zámecké věži. Pro lepší průjezdnost byla vybudována silnice kolem zámku. Původní průjezdový tunel nyní také prochází rekonstrukcí.

 

Zámecká věž byla v havarijním stavu. Dlouhá léta bylo navýsost nebezpečné vystoupat po schodech nahoru a pokochat se úchvatným pohledem na město a okolí. To se však od příštího roku změní.

Zámecká věž také prochází kompletní rekonstrukcí. „Statika věže je zajištěna a dokončují se práce v horní části. Lucerna, což je věžovitý nástavec s okny na vrcholku kupole, byla v dezolátním stavu, takže jsem se rozhodli ji celou vyměnit. Nechali jsme pozlatit báně i vlaječku, takže budou krásně vidět ze široké dálky,“ popisuje místostarosta Zdeněk Juránek a dodává, že ještě letos by stavební firma měla zvládnout fasádu věže. Plán prací však může ještě ovlivnit počasí. Uvnitř věže pak město chystá výstavu, která bude mapovat historii zámku a jeho opravy. Návštěvníci tam také uvidí 3D model věže, který je nyní ve výrobě. Prohlídka věže bude jedním z návštěvnických okruhů.

 

Rekonstrukce jižního křídla i s přilehlou věží vyšla na 150 milionů korun. Na snímku stav jedné chodby v jižním křídle v srpnu 2020.

Kolaudace rekonstruovaného zámku

Nyní přijde kolaudace rekonstruovaného zámku. Ale k tomu bylo potřeba vyřídit vše tak, aby Slovanská epopej nedošla újmy. „Topení a všechny další systémy jsou zapotřebí, aby byla zachována stálá teplota kolem dvaceti stupňů a stálá vlhkost kolem padesáti procent. Samozřejmě vše je dokonale jištěné,“ upřesnil pro Právo starosta města. Jakmile dojde ke kolaudaci, přijde na řadu instalace nového vybavení interiéru. Pokud se vše podaří podle plánu, měla by Slovanská epopej přibýt do zámku už na jaře. V Moravském Krumlově byla epopej od 60. let minulého století, do Prahy se stěhovala v roce 2011 a od roku 2017 probíhá kolem epopeje jeden soudní spor za druhým.

 

Od roku 1963 byla na zámku vystavena plátna Muchovy epopeje. Do Prahy byla odvezena v roce 2011. Slovanská epopej ještě v Moravském Krumlově, rok 2011.

A jak je to se sporem o epopej?

Mezi dědici Alfonse Muchy a Prahou se v posledních letech o dílo rozhořel spor. Jak v tom nyní figuruje Moravský Krumlov? „Spor dědiců a Prahy se Moravského Krumlova netýká. Epopej tu bude zjara na dobu pěti let. Jak s rodinou, tak s Prahou máme velmi nadstandardní vztahy a nechci je nějakým hloupým výrokem změnit. Mám-li osud epopeje nějak komentovat, pak tím, co říkám už deset let: Moravský Krumlov je připraven o Muchův cyklus pečovat do doby, než pro něj bude v Praze vystavěn adekvátní prostor. Ať už jej postaví Praha, nebo kdokoliv jiný, my se o dílo postaráme,“ ujistil pro Právo starosta města.

 

Malíř Alfons Mucha pracuje na Slovanské epopeji

Vnuk malíře John Mucha si přeje, aby epopej byla vystavována v Praze. Ovšem sám Alfons Mucha, když daroval obrazy Praze, požadoval, aby pro obrazy byla vystavěna adekvátní výstavní síň. Praha obrazy jako dar přijala, ale síň nevystavěla, čímž darovací smlouvu porušila. Z čehož byl ve své době sám Mucha značně rozčarovaný. A i kolem toho se rozhořel svár. „Musela jsem nově přistoupit k hodnocení důkazů. Ze strany Alfonse Muchy se jednalo o ofertní nabídku, kterou Praha akceptovala a rozhodla se přijmout dar, epopej. Darovací smlouva ale byla neplatná, nebyla uzavřena formou notářského zápisu,“ zdůvodnila poslední rozsudek, který Praze nepřiznal vlastnická práva, soudkyně Martina Tvrdková. Jak to bude dál? O tom při příštím soudním řízení.

Vložil: Kamil Fára