Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je načase zavést prohibici. A povinné ranní rozcvičky. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.12.2020
Je načase zavést prohibici. A povinné ranní rozcvičky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: A chlastem proti nepříteli

Počet depresí se ztrojnásobil, hlásí statistici. Výsledek jejich výzkumu v kostce: „Výskyt duševních onemocnění stoupl z 20 na 30 procent, riziko sebevražd se zvýšilo třikrát, stejně jako deprese, a úzkostných poruch je dvakrát tolik. Výrazně nahoru vyrazila také frekvence tzv. binge drinking, tedy pití velkého množství alkoholu při jedné příležitosti.“

Ale není vše jen černé, něco je i daleko černější. Jde o ekonomický sešup, který se začíná projevovat v rozpočtech jednotlivých domácností a potáhne se s námi hezkou chvilku: „Přináší s sebou nejen existenční ohrožení, ale zvyšuje i sociální problémy a nerovnosti. Ruku v ruce s ekonomickou recesí se řada lidí dostává do dluhových spirál a je vystavena exekucím, roste počet domácího násilí, vražd i sebevražd,“ řekla pro iDnes vedoucí Ústavu práva a humanitních věd Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová. Ale že ta budoucnost vypadá nadmíru krásně.

Zachlastáme, uvidíme

V Jihomoravském kraji očekávají ztrojnásobení psychických obtíží v populaci. A tak už se připravují, rozšiřují, nebo se rozšiřovat chystají, centra pomoci, chtějí o psychických problémech hovořit i na školách, aby žáci neřešili své obtíže špatně, destruktivně, ale s asistencí předepsaných antidepresiv (k tomu na ně budou pokřikovat – nesdružujte se, noste roušky, naplňujte rozestupy, nesmíte se setkávat, buďte doma, neužívejte si...). Bohulibý záměr, který narazí na komerčně využívanější antidepresiva, kterým říkáme alkohol. Jihomoravský kraj by tedy měl rozšiřovat také výběr protialkoholních léčeben, protože stoupající počet lidí s psychickými obtížemi se promítne spíše na rostoucí spotřebě alkoholu, nikoliv v narvaných čekárnách center psychické pomoci.

Je nutné počítat s tím, že většina lidí považuje depresi nebo psychické obtíže za vlastní selhání a za slabost. Co s tím, když pandemie koronaviru vyvolá pandemii alkoholismu (mimo jiných)? To už se řešit nebude? Stejně jako se dlouhých 20 let prakticky neřešila pandemie exekucí, které se navázaly na jednu z nejhorších a nejpřísnějších legislativ o exekucích na světě? Takže nás vinou korony čeká záplava chudoby, exekucí, duševních problémů, násilí, nezaměstnanosti, nepokojů, zadlužení jak státu, tak i domácností nebo podniků. A mezi tím vším plácáním se v bahně budeme poslouchat z vládních kruhů, že za to můžou, třeba, dejme tomu, restaurace a hospody. Nebo lyžaři. Nebo dovolenkáři v Chorvatsku. Nebo důchodci. Představa, která je skutečně zralá na hojnou úrodu depresí.

Měla by se zavést prohibice

Jediné vyústění ze zoufalé situace bude zavedení prohibice. Naprostý zákaz výroby, prodeje a konzumace alkoholu (a ani bolet to nebude, hospody stejně zbankrotují, co se rozčilovat). Žijeme v době preventivní. Tak se vyhneme tomu, aby lidé sáhli po nejběžnějším antidepresivu. Pak bychom mohli zavést ranní rozcvičky. Ne, nedělám si legraci. Pohyb je důležitý, vznikají při něm endorfiny. Místo Snídaně s Novou a Dobrého rána bychom mohli v televizi sledovat cvičitelku, která nám bude ukazovat, jak do těla napumpovat trochu toho štěstíčka a radosti ze života. Deset dřepů dokáže víc než panák slivovice. A nevěřili byste, kolik endorfinu dokáže vyprodukovat série pokorných poklon před restrikcemi a jejich zaváděním. Deset dřepů pro dobré vylučování, deset poklon pro dobré přijímání duševní potravy ve formě tiskových konferencí vlády. Hned se nám ten den rozzáří a my si bez vzpouzení nandáme na ústa pletivový plot, nazývaný též jako rouška, a půjdeme vstříc dalšímu tichému dni a růžové budoucnosti.

 

Vložil: Štěpán Cháb