Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč Václav Vydra převlékl kabát? S covidem bojuje i Napoleon. Bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích

25.11.2020
Proč Václav Vydra převlékl kabát? S covidem bojuje i Napoleon. Bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích

Foto: Facebook a www.1805.cz (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jako průvodce a moderátor letos vystupuje herec Václav Vydra, který je poslední roky již pravidelným účastníkem napoleonských akcí ve Slavkově. Vloni sehrál roli knížete Lichtenštejna, muže, který vedl rakouské vojsko v bitvě u Slavkova, letos dostane uniformu francouzskou - pro roli plukovníka Thentiéle, pobočníka francouzského maršála Berthiéra

Chcete šavličkou po kebuli při rekonstrukci bitvy? To budete muset zvládnout doma svépomocí. Tradiční rekonstrukce Bitvy tří císařů se přesouvá do virtuálního světa. Napoleonova snaha ovládnout svět se tak utká s pixely, lajky a v komentářích s kritikou všech válečných kunsthistoriků, kterých je internet jistě plný až k prasknutí.

Na Slavkovské bojiště o víkendu 27. – 29. listopadu 2020 kvůli protiepidemickým opatřením nezamíří tisíce uniformovaných účastníků z celého světa. 215. výročí slavné bitvy si připomene hrstka vojáků pietními pochody, přehlídkami a tradičním pokloněním se mrtvým u památníku Mohyla míru. Diváci ale o atraktivní podívanou nebudou ochuzeni. Díky online přenosům, rozhovorům s historiky a inscenovaným spotům mají šanci pochopit souvislosti, historické zajímavosti a detaily.

 

Výstřel z děla na slavkovském zámku, snímek z minulého ročníku

„Nedá se říct, že covid Napoleona porazil. Naopak, organizátoři a členové historických klubů bojují všemi virtuálními zbraněmi, které mají aktuálně k dispozici, aby se nezapomnělo na 2. prosinec 1805. Kvůli válečnému střetu Napoleonovy armády bojující proti spojeným armádám Rakouska a Ruska u Slavkova vyhasly v našem regionu desetitisíce životů. Věřím, že právě teď je apel na vzájemnou spolupráci evropských národů ještě silnější, než tomu je v dobách ´klidných´. S ohledem na současnou situaci ani Jihomoravský kraj letos nepořádá tradiční pietní akt na Mohyle míru v plném rozsahu. Nicméně symbolicky v prostorách zdejší kaple položím květiny, abych uctil památku všech obětí,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Napoleon v Brně a pieta ve Vyškově

Na facebookovém profilu @bitvauslavkova, na kterém poběží všechny přenosy, se spustilo online vysílání už v sobotu 21. listopadu. Členové historických klubů v něm připomenuli příjezd císaře Napoleona Bonaparte do Brna, kde bylo jeho útočiště před krvavým střetem. Průvod na koních byl před Brňany ´utajený´. Diváky však čekaly dva živé vstupy – v 18.00 předala primátorka jihomoravské metropole Napoleonovi klíče od města, ve 20.00 se v katedrále sv. Petra a Pavla uskutečnil pietní akt za oběti války.

 

Brno se v sobotu vrátilo o 215 let zpět. Přijel Napoleon Bonaparte se svou armádou a symbolicky převzal klíč od města. Napoleona si zahrál Martin Horný

Historické události nechtějí opomenout ani ve Vyškově. Skupinka uniformovaných účastníků uctila v úterý 24. listopadu oběti válek a epidemií u kříže na místě bývalého vojenského hřbitova. „Letošní připomínka 215. výročí bitvy u Slavkova nám dává prostor pro důstojnou vzpomínku, osvětlení historických souvislostí i vyprávění dávných příběhů. Díky technologiím můžeme komunikovat s partnery v Marengu, Waterloo, nebo Borodinu. Význam mezinárodní spolupráce a přátelství se potvrzuje i v tak těžkých dobách jako je tato,“ uvedl starosta města Slavkov u Brna Michal Boudný.

 

Klíč od města Brna Napoleonovi předala současná primátorka Markéta Vaňková

„Předtočená videa s historiky odpoví i na takové otázky jako například, proč je bitva pojmenovaná po malém městečku Slavkov, a ne po významnému Brnu. Diváci se dozví něco i o gastronomii té doby, či vínu pěstovaném na úbočí Prateckého návrší. Budou moci také nahlédnout do velitelského stanu císaře Napoleona ve chvíli, kdy bude plánovat strategii bitvy,“ řekla Deníku mluvčí města Slavkov Veronika Slámová.

Rušení rezervací, snad příští rok

Na rekonstrukci bitvy se ovšem těšily stovky lidí, kteří chtěli divákům ukázat válečnou vřavu, kterou hostil právě Slavkov. „Bohužel jsme museli zrušit všechny dosavadní registrace 1499 přihlášených z 15 zemí světa, kteří se chtěli účastnit tradiční rekonstrukce bitvy. Věříme, že v příštím roce, kdy budeme připomínat 200. výročí Napoleonova úmrtí, se svět naučí existovat i s virem, který nás tolik brzdí. Letos návštěvníky pozveme alespoň na online přenosy,“ uvedl organizátor rekonstrukce bitvy na polích u Tvarožné Miroslav Jandora.

 

Rekonstrukce bitvy pod kopcem Santon u obce Tvarožná, snímek z minulého ročníku

Ticho a tma nebude v sobotu ani na zámku ve Slavkově u Brna. Z parku i historických sálů nabídne organizátor tamního programu, město Slavkov, virtuální pohled do vojenského tábora i polní kuchyně. Vrcholem slavkovského videoprogramu bude proslov vítězného Napoleona ze zámku a také modlitba za padlé v zámecké kapli. Průvodcem virtuálního slavkovského programu bude herec Václav Vydra v roli francouzského pobočníka.

V pátek 27. listopadu se na slavkovském zámku setkají rakouský císař František I. s ruským carem Alexandrem I., aby se připravili na sobotní bitvu. Ta začne v sobotu 28. listopadu tradičním ceremoniálem ´Vítání slavkovského slunce´ na vrchu Žuráň v provedení spolků C.E.N.S. a Austerlitz.org. Následovat bude symbolická vojenská přehlídka na návsi v Tvarožné. Letos je pozdraví jejich nejvyšší velitel Napoleon Bonaparte – herec Mark Schneider, prostřednictvím online přenosu z amerického Washingtonu. Poté se vojáci vydají na devítikilometrový pochod k památníku Mohyla míru, kde vzdají hold obětem válek.

 

Pietní akt u Památníku Mohyla míru, foto z předchozího ročníku

Nedělní audiovizuální výstřely pak zazní z jižní části slavkovského bojiště, ze Sokolnic, v podání spolku Acaballado. Ten připravil bitevní ukázku z autentického místa bojů již posedmé. „Je skvělé, že jednotliví organizátoři i přes omezení, které současná doba přináší, připravili atraktivní program. Nemůžeme bohužel zaručit, že se vše odehraje, jak je naplánováno. Doporučujeme proto sledovat web www.1805.cz a facebookový profil @bitvauslavkova,“ říká za všechny organizátory Michal Burian, předseda destinační společnosti Brněnsko.

 

Program celého online přenosu

Ten bude bohatý a dokáže vás zabavit na celý víkend. A to vše z pohodlí a teploučka domova. No neberte to.

Pátek 27. 11.

17:00 Úvodní slovo Václava Vydry v roli plukovníka Thentiéle, pobočníka francouzského maršála Berthiéra.

17:10 Příchod Napoleona do Brna - Dokumentární snímek o tom, co zažívalo Brno a Brňané, když se 20. 11. 1805 v Místodržitelském paláci ubytoval císař Napoleon Bonaparte a jeho Velká armáda.

17:30 Pohod spojenecké armády - Kde a jak se tady ocitli rakouští a ruští vojáci? Prozradí historik zámku Slavkov - Austerlitz Martin Rája.

18:00 České země v roce 1805. Jaké postavení měla Morava a Čechy za vlády habsburského císaře Františka I.? Odpoví historik člen Československé napoleonské společnosti Ladislav Mucha.

18:30 Živý pohled do ruského tábora

19:00 Proč byla bitva pojmenovaná "u Slavkova"? Rozhovor s historikem Martinem Rájou o tom, proč malé městečko zastínilo Brno.

19:30 Historie zámku Slavkov – Austerlitz. Zažijte to nejlepší z prohlídky zámku a poslechněte si jeho příběh.

20:00 Setkání spojenců - Setkání rakouského císaře Františka I. s ruským carem Alexandrem I. na slavkovském zámku v předvečer bitvy.

21:00 Co se děje ve velitelském stanu Napoleona? Nahlédněte do velitelského stanu, kde se právě odehrává porada velitelů s Napoleonem Bonaparte v čele…

21:30 Noc před bitvou… Jak se spí vojákům, kteří ráno zažijí nejkrvavější bitvu svého tažení.

Sobota 28. 11.

9:00 Živý pohled do táborového života

10:00 Zdravice starosty města Slavkov u Brna

10:30 Ruská armáda - Rozhovor na téma zvláštností ruských uniforem i života carských vojáků.

10:45 Co se děje na bitevním poli? ´Zpravodajství´ o aktuálním dění na slavkovském bojišti

11:00 Obyčejní lidé v neobyčejné době. Jak bitvu prožívali zdejší obyvatelé? Představení projektu Moravské elegie.

11:30 Moravské elegie 1. díl - Podívejte se na část životního příběhu Jana Nepomuka Prokeše, kterému bylo určeno poznávat svět tím nejobtížnějším způsobem – ve službě na válečném Martově poli, kterým se stalo i to pole u Slavkova…

12:00 Rakouská armáda - Víte jak rozeznáte rakouské vojáky? A znáte jejich zvyklosti?

13:00 Napoleon a jeho vojáci - Komentovaná ukázka Grande Armée. Poznejte detaily francouzských uniforem i života vojáků ve válečném tažení Evropou.

14:00 Příběh Jana Nepomuka v bitevní vřavě…

14:30 Co se děje na bitevním poli? Aktuální ´zpravodajství´ ze slavkovského bojiště pohledem historika

15:00 Koně a napoleonské války - Povídání o útrapách válečných koní

15:30 Bubny a signalisté - Live vstup o bubenících napoleonských válek

16:30 Co je dnes dobrého? Nahlédnutí do polní kuchyně francouzského vojska.

17:00 Když duní země aneb kovadliny války. Povídání o dělech v živém vysílání

18:00 Vítězství je naše! Historik Ladislav Mucha vypráví o závěru bitvy u Slavkova.

18:30 Živý pohled do tábora po bitvě

20:00 Hle! Hrdina! Slavná Napoleonova deklarace ze zámku Slavkov - Austerlitz.

20:30 Modlitba za padlé - Živý vstup ze zámecké kaple, kde uctíme památku padlým vojákům a obyvatelům tohoto regionu.

21:00 Moravo, Moravo - Píseň v době, kdy není lidem do zpěvu...

Neděle 29. 11.

10:00 Zdravice starosty obce Sokolnice

10:10 Historie a současnost zámku v Sokolnicích

10:30 Víno z bojiště - Vinařství Rozařín Moutnice

11:00 Sokolnice, malý zámek ve středu velké bitvy - Povídání s historikem

11:30 Bitevní přestřelka na motivy cyklu Moravské Elegie. Audiovizuálně zpracované téma bitvy

12:00 Mohyla míru – symbol 215 let staré bitvy. Vedoucí Památníku Mohyla míru Petr Bělohoubek vypráví příběh a vysvětluje význam slavné stavby.

12:30 Kdo byl páter Slovák? Alois Slovák, vlastenecký kazatel, který své myšlenky přetvořil do podoby Mohyly míru

13:00 Pietní chvíle na Mohyle míru

13:30 Závěrečné slovo Václava Vydry

Vložil: Kamil Fára