Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Špačci se vrhají na víno. A dělají to promyšleně. Proti opeřencům vinaři bojují děly… válka o úrodu je tu právě teď

15.09.2020
Špačci se vrhají na víno. A dělají to promyšleně. Proti opeřencům vinaři bojují děly… válka o úrodu je tu právě teď

Foto: Youtube / repro

Popisek: Hejno špačků nad vinicí

Vinařská sezóna je na spadnutí. Bude se sklízet a hodnotit. Sklizeň hroznů na jihu Moravy by měla začít v těchto dnech. Ve Velkopavlovické vinařské podoblasti už horečně sklízejí a vinaři na Slovácku si na sklizeň hroznů počkají nejspíš až do 20. září. Ročník 2020 by měl být kvalitní, na své si přijdou hlavně příznivci bílého vína. Ač jsou termíny sklizně odlišné, problémy mají vinaři podobné.

Tím problémem je špaček. Krásný pták s krásným zpěvem, ale má i své stinné stánky – tím je jeho neutuchající apetit. Miluje víno z vinic. Tisícihlavé hejno špačků dokáže za pár minut sezobat i polovinu úrody. Jak proti nic vinaři bojují? A pozor, špaček není žádný primitiv, odhalí všechny finty, obejde spoustu opatření jen pro to, aby se dostal k delikatese.

 

Letos se čeká slušná úroda. Pokud ji nesežerou špačci

Boj za pomoci děla

Jak se bojuje proti invazi nenasytných opeřenců? „Proti špačkům používáme plynová děla, která vydávají zvuk, který špačky vyplaší. Vystřelí zhruba každou minutu a ochrání až 5 hektarů vinic,“ popisuje Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy. Dělo vydá takovou ránu, jako kdyby se znovu blížila Napoleonova armáda. Špačky to vyděsí, ale starousedlíci asi děkovné dopisy nepíší. Minutu co minutu se vyděsit, to jednoho omrzí. O to víc, když se děla ozývají od července až do počátku října. Minutu co minutu děsivá rána. Takovou praktiku slyší lidé na Hodonínsku, Znojemsku a Břeclavsku.

 

Takhle vypadá plynové dělo, foto Oslavan.cz

Obzvláště osvěžující byly výstřely plynových děl v noci. Někteří vinaři je prostě nechali jet 24 hodin denně. „Špačci nejsou v noci vůbec aktivní. Hromadně pospávají, většinou v rákosí. Slétávají se během soumraku a rozlétají se až s rozedněním,“ popsal Deníku životní rytmus ptáků ornitolog Gašpar Čamlík. S výstřely děl se tak museli potýkat starostové vsí v okolí vinic. „S děly puštěnými v noci máme velký problém. Obraceli se na nás lidé a stěžovali si. Upozornili jsme proto vinaře rozhlasem i vyvěšením. Nyní máme klid,“ řekla Deníku starostka Velkých Bílovic na Břeclavsku Lenka Grofová.

Kde je ten Napoleon?

„Plynová děla k odstrašení špačků používáme i my, ale nikdy se mi nestalo, že by zůstala zapnutá na noc. Rány, které vydávají, i mně hodně vadí. Na noc se musí systém odpojit a ráno zase zapojit. Děla jsou nastavená časovým spínačem s určitým intervalem mezi údery. Vím, že s tím je problém i v okolních vesnicích. Rány se totiž nesou doopravdy daleko,“ řekl Deníku František Valihrach z krumvířského Vinařství Josef Valihrach.

 

Proti špačkům lze nasadit i dravce

Scénář se opakuje rok co rok. Obyvatelé si stěžují u policie a žádají, aby s tím něco udělala. Ta nemá jinou možnost, než oslovit obce samotné, aby si ve věci sjednaly samy pořádek. Ovšem ne všichni vinaři jsou po vůli. Nejhorší pak je, že je obtížné určit, odkud přesně rány vycházejí. Rána je natolik razantní, že se rozuteče po širokém okolí a ozvěna ji vrací nejméně na třikrát rozlámanou. Člověk si tak může často připadat jako na skutečném bitevním poli. Lidé si postupně zvykají a přestávají rány vnímat. Někteří. „Těžko říct, zda jdou rány od Rakvic, Bílovic nebo z Podivína. Po čase je ani v noci nevnímám, zvykneme si,“ řekla Deníku Petra Vajbarová, která bydlí s rodinou v Podivíně na Břeclavsku.

Trochu jemnější metody

A tak na to jdou někteří vinaři i jinak. Spolehlivě špačky totiž zaženou také dravci a jejich křik. To vědí ve vinařství Chateau Bzenec, kde stráží vinice pár sokolů. „Sokol je pro špačka přirozeným nepřítelem. Když dravce spatří, raději sám odletí. Je to šetrná metoda, která nikoho neruší,“ vysvětluje ředitel vinařství Chateau Bzenec Libor Výleta, které obhospodařuje vinice na Bzenecku. Na vinicích Vinařství Pavlov zase umisťují akustické soupravy, ze kterých se v pravidelných intervalech ozývá křik dravců. Osvědčily se i nahrávky volání zraněného špačka. Jakmile ho špaček uslyší, mizí za obzorem, protože se lekne, že skončí vedle svého zraněného druha s podobným voláním o pomoc. Zajímavé je, že blízko obydlených míst vinaři plašiče špačků neumísťují, ale najímají si hlídače, kteří po špačcích střílí šrapnely. Zkrátka válka. Dříve tuto úlohu plnili myslivci, kteří stříleli na špačky broky.

 

Sítě na špačky nefungují

Nylonové sítě? Zahodit, nekupovat

Říkáte si, proč vinaři nepoužívají jednoduché sítě? Logicky, na zahradách také keře kanadských borůvek oblečeme do krajek nějaké zbytečné záclony, abychom úrodu ochránili před opeřenci. Jenže na tohle nenasytní špačci neskočí. „Jsou to zbytečně vyhozené peníze. Špačci jsou mazaní a umějí si poradit. Hejno špačků si sedne na strom v blízkosti vinohradů, vyšle do něj skupinu opeřenců, která sítě podleze a drápky na nohou setřese bobule hroznů na zem. Ostatní špačci se pak do vinice slétnou a hrozny na zemi posbírají,“ řekl Deníku polešovický vinař Michal Zapletal. A přitom právě nylonové sítě byly hitem minulých let. Hodně vinařů si je nakoupilo, ozkoušelo a teď pro ně nenacházejí vlídného slova.

 

Kam za vínem?

Kdo vyhraje vojnu o sklizeň hroznového vína? To se můžete přijít podívat na některé vinařské slavnosti, kterých se na Moravě (a rozhodně ne jenom tam) odehraje hned několik.

Mělnické vinobraní, 18.-20. září, Mělník

Třídenní slavnosti v historickém městě nad soutokem Labe a Vltavy se konají od 18. do 20. září. V průběhu tří dnů si můžete vybírat z pestré nabídky dobových i současných hudebních vystoupení, pouličních divadel, šermířských soubojů a akcí pro děti. Těšit se můžete na bohatou nabídku gastronomických specialit a řemeslných stánků, ale především na výborné víno a burčák. Svou produkci nabídnou vinaři nejen z českého regionu. Slavnost je vhodnou příležitostí k prohlídce historického města, zámku Mělník s vinnými sklepy ze 14. století, mělnického podzemí se středověkou studnou či kostnice.

Novosedelská slavnost vinobraní, 19. září, Novosedly na Moravě

Nabídneme vám kulturní program, historický průvod, tanec, zábavu, kvalitní burčák přímo u místních vinařů, prohlídku vinných sklepů, ochutnávku vín dle vašeho výběru, posezení u cimbálu, občerstvení a mnoho dalších nevšedních zážitků. Slavnost začíná v 11.00 hod.

Vinařské Litoměřice, 25.-26. září, Litoměřice

Vinařské Litoměřice je výstava českých a moravských vín s mezinárodní účastí. Koná se v pátek 25. září od 13.00 do 23.00 a v sobotu 26. září, od 10.00 do 19.00 hod. Jde o nejprestižnější výstavu českých vín. Sobotní doprovodný program výstavy je „Víno a zdraví“ a „Víno a pokrmy".

Sedlecké vinobraní, 26. září, Sedlec

Oficiální ukončení vinařské turistické sezóny spojené s ukázkou tradičního zpracování hroznů. Na akci bude možné ochutnat sedlecký burčák a čerstvý hroznový mošt, celý sortiment vín a gastronomické pochutiny. K dobré náladě bude hrát cimbálová muzika. Vstup zdarma.

Kompletní přehled všech vinařských akcí najdete ZDE

 

 

Vložil: Kamil Fára