Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mám přepravku plnou syslů a nebojím se ji použít. Brno nasyslilo sysly a teď jimi zamořuje republiku

25.08.2020
Mám přepravku plnou syslů a nebojím se ji použít. Brno nasyslilo sysly a teď jimi zamořuje republiku

Foto: Zoo Brno (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: A syslovi se to vůbec, ale vůbec nelíbí. Zatím netuší, že míří na svobodu

Brněnská Zoo odchovala 20 syslů a nyní je vypustila na břeclavské letiště. Ne, nejedná se o nějakou diverzní akci, která má poškodit břeclavskou leteckou konkurenci. Je to snaha o návrat sysla do volné přírody a zároveň posílení tamní kolonie syslů. Proč? Protože syslové nemají kvůli malému počtu kolonií šanci přežít a rozmnožovat se.

„Je tam velmi slabá kolonie, která čítala pouze několik jedinců, takže je urgentně potřeba ji posílit. Většina z 20 zvířat jsou letošní mláďata, jenom pět syslů bylo starších. Konkrétně se jednalo o 12 samců a osm samic,” upřesnil koordinátor projektu za Zoo Brno Petr Šrámek.

 

Rezignovaný sysel

Akce Kulový blesk

Jak takové stěhování syslů vypadá? V brněnské Zoo je takzvaný ‘syslinec‘. Výběh pro sysly, kam se běžný návštěvník Zoo nedostane, protože je mimo návštěvní trasy. Proč? Důvod je prostý, je potřeba, aby si syslové zvykli na divoký život bez okounění stovek lidí denně. Jedině tak je naděje, že se syslové po vypuštění do přírody aklimatizují a vybudují si fungující kolonii, která bude prosperovat. Všechno to začalo jednoho sychravého rána, kdy se chovatelé brněnské Zoo jali pochytat v ‘syslinci‘ dvacet jedinců. Těm se to samozřejmě nelíbilo. Přišli vetřelci a syslové se v panice rozutekli a poschovávali. Jenže marně, odchyt se sice protáhl, jsou to přeci jenom mršky hbité a šikovné, ovšem nakonec syslí exodus z donucení proběhl a chovatelé se i s přepravkami nabitými sysly ocitli na břeclavském letišti. A tady začala práce za použití nejmodernějších technologií.

 

Šup s tebou do nové nory

Tou technologií byla obyčejná lahev. Kolonie na břeclavském letišti byla malá, chyběly nory. Proto chovatelé vždy navrtali do země díru, do ní dali potravu, traumatizovaného sysla, tunýlek zacpali senem a nakonec výše avizovanou lahví. Proč lahví? Sysel si v díře připadal jako v pasti a jeho první reakcí tedy bylo dát se na útěk. A to jedinou možnou cestou, tedy vzhůru a ven. V tom mu zabránila právě lahev. Nepustila ho. Chovatelé tím chtěli dosáhnout toho, aby se sysel v díře uklidnil a následně se pokusil zmizet hezky po způsobu hlodavců, aby si vyhrabal svůj tunýlek. V tu dobu už se chovatelé ubírali z místa činu a nechávali sysly svému osudu.

 

Sysel obecný (Spermophilus citellus) byl dříve považovaný za škůdce. Kvůli vlivu člověka se ale dostal na pokraj vyhubení, byl tedy klasifikován jako kriticky ohrožený druh. V roce 2007 byl jeho výskyt zaznamenán pouze na 34 různě izolovaných lokalitách v ČR - mimo oblast východních Čech a severní Moravy.

Izolovanost a malé počty jedinců v koloniích jsou největšími hrozbami. Ztráta několika jedinců v kolonii nemůže být přirozeně nahrazena migrací z jiné kolonie - tím dochází ke snížení životaschopnosti kolonie a může dojít až k jejímu zániku.

 

A nebylo to poprvé

Brněnská Zoo syslí diverzní akci nepodnikla poprvé. V roce 2017 bylo 42 syslů vypuštěno v přírodní rezervaci písečný vrch v Českém středohoří. Postup byl příští rok na stejné lokalitě opakován, z 57 syslů jich 17 pocházelo ze Zoo Brno. V současnosti se tato populace už jeví jako stabilní. Vzhledem k tomu, že ji už není třeba doplňovat, vypustila v roce 2019 Zoo Brno 26 jedinců na novou, charakterově podobnou a udržovanou lokalitu, která leží poblíž přírodní rezervace Písečný vrch. A ano, tak to má být. Kolonie syslů jsou od sebe příliš vzdálené, nedochází tedy mezi nimi k jinak přirozené migraci. Dlouhodobým cílem tedy je vytvořit síť syslích kolonií tak, aby se genetická variabilita jednotlivých kolonií doplňovala sama a přirozenou cestou.

 

Je celkem jasné, proč se syslům areál hotelu Atlantis líbí. Foto Facebook

To je ovšem běh na dlouhou trať. Protože syslové jsou… no, modelky zvířecí říše, dalo by se říct. Jen tak někde se jim nelíbí. Mají rádi rozlehlé pláně, aby viděli na predátory, zároveň si libují na krátce střiženém pažitu. A takových lokalit u nás zase tolik nemáme. Nabízejí se travnatá letiště nebo golfová hřiště. A ano, tam se syslím kolonií daří výborně. Nedaleko Brna ovšem vznikla jedna kolonie syslů spontánně. A to na pozemcích hotelu Atlantis. „Vybrali si to tady sami, asi jim to tu přišlo zajímavé. Pro hosty jsou samozřejmě atrakcí. My s nimi žádný problém nemáme, tu a tam něco sice podkopnou, ale nic strašného to není,“ prohlásil pro Novinky provozní hotelu Petr Limberk. Do konce prázdnin můžete ještě stihnout putovní výstavu fotografií Můj soused sysel, kterou nyní hostí brněnská Zoo.

Vložil: Kamil Fára