Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kravín s wifi? Zatím zmizely stěny a větráky a jede se hezky moderní cestou nejlepší péče, což se kravám líbí

02.07.2020
Kravín s wifi? Zatím zmizely stěny a větráky a jede se hezky moderní cestou nejlepší péče, což se kravám líbí

Foto: MENDELU (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Vidíte ty spokojené čumáky?

FOTOGALERIE V Žabčicích jižně od Brna vyrostl nový kravín. A není to ledajaký kravín. Je to jeden z nejmodernějších kravínů v naší republice a byl vystavěn tak, aby naplňoval nejen všechny normy pro chov skotu, ale zároveň tak, aby se v něm krávám žilo co nejpříjemněji. Klecové chovy slepic nejsou dobré, stejně tak chovy skotu v kravínech postavených ještě za minulého režimu. Jde to lépe. A pokud to jde lépe, měli bychom takovou cestou rozhodně vyrazit.

Za investicí stojí Mendelova univerzita v Brně. Kravín tak vyrostl v areálu Školního zemědělského podniku v Žabčicích. Kravín 21. století poslouží dalšímu chovu skotu, který je v Žabčicích v mnoha směrech unikátní. Místní zemědělci zde chovají hned 16 plemen. Nová stáj nahradila jednu starou, která už nevyhovovala současnému pojetí celkové péče o zvířata. Do výstavby nového kravína investovala Mendelova univerzita 19,5 milionu korun. A nejedená se o jedinou investici. Před dvěma lety Školní zemědělský podnik Žabčice postavil za 20 milionů korun nové silážní žlaby.

 

Před dvěma lety Školní zemědělský podnik Žabčice postavil za 20 milionů korun nové silážní žlaby, nyní investoval do nové stáje, která je v mnoha směrech výjimečná

Někdo ukradl stěny?

Co je na novém kravínu na první pohled jiné? Nemá obvodové stěny. Místo nich je plachta, kterou zemědělci spustí až při venkovních minusových teplotách. „Ideální je pro krávy teplota okolo osmi až deseti stupňů. V zimě stačí spustit plachty nahrazující obvodové zdivo až při minusové venkovní teplotě," řekl ředitel podniku Radomil Měřínský. V kravíně je také jedna specialita kvůli studentům. Kovové hrazení, které je odděluje od krav v době praktické výuky. Izolovaná střecha nepustí do objektu letní vedro. Další výhodou je větrací štěrbina, která je součástí vikýře. Stačí jen zmáčknout spínač a s pomocí elektromotorů se štěrbiny hydraulicky otevřou.

 

ŠZP Žabčice hospodaří celkově na 2334 hektarech zemědělské půdy a chová přibližně 1200 kusů skotu. Největší část z nich tvoří 600 krav mléčného skotu, plemene holštýn s užitkovostí 11.300 litrů mléka

„Nová stáj je našim potřebám doslova ušitá na míru. Šlo nám o to, aby byl objekt co nejvíce přívětivý pro zhruba sedmdesát krav a jalovic masného typu, pro který je určený. Zároveň jsme chtěli budovu postavenou technicky na úrovni tak, abychom ji mohli využívat k výuce. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Vytvořili jsme si nejen stáj podle svých představ, ale i trend, jímž se chceme při dalším budování kravínů řídit," řekl Měřínský.

Dojivost

V Žabčicích Mendelova univerzita chová aktuálně přibližně 600 krav s průměrnou užitkovostí přibližně 11 300 litrů mléka na kus a rok. To je průměrně neuvěřitelných 30 litrů mléka denně na jednu krávu. Zemědělci zde chovají 16 plemen skotu, což je výjimečné. Školní zemědělský podnik Žabčice hospodaří celkově na 2 334 hektarech zemědělské půdy a chová přibližně 1 200 kusů skotu. Největší část z nich tvoří 600 kusů mléčného skotu.

 

Národní výstava hospodářských zvířat se na brněnském výstavišti koná jednou za dva roky. Právě před třemi lety, v roce 2017, žabčičtí zemědělci přihlásili kusy ze svého chovu vůbec poprvé a jedna z nich hned vyhrála. Na snímku je ona výherkyně, Kája - opravdu fešanda

Kája jede

V roce 2017 Školní zemědělský podnik v Žabčicích vyhrál soutěž na Národní výstavě hospodářských zvířat s krávou Kájou holštýnského plemene. „Spíš jsme si říkali, jestli si neutrhneme ostudu, a brali jsme účast tak nějak sportovně,“ vzpomínal Radomil Měřínský pro iDnes. Přesto odjeli s titulem šampiónky. Dojnic holštýnského plemene mají na 600 kusů. Zbytek jsou masná plemena.

Nejsme soběstační

Chov skotu ovšem není hlavní doménou Školského zemědělského podniku. Jedná se vlastně o okrajovou část jejich činnosti. Je kuriózní, že i když je to jen okrajová část jejich činnosti, dodává jim 95 % výdělku. Stali se jedním z největších dodavatelů mléka pro společnost Olma. Vedle mléka nyní zkoumají hlavně dopad sucha na pěstování zemědělských plodin. Experimentují s čirokem, který je vůči suchu obdivuhodně odolný a své poznatky předávají zemědělcům. S potravinovou soběstačností republiky to ovšem šéf podniku nevidí dobře.

 

Ředitel Školního zemědělského podniku v Žabčicích Radomil Měřínský

„Pokud chcete být v oboru, musíte mít chuť to dělat, musíte o tom něco vědět, a pak vyrazíte do obrovských lánů, kde jste závislý na počasí. Když nemáte intuici, nemůžete uspět. Je to práce na 24 hodin sedm dní v týdnu, neexistují svátky a volna. Chytráci říkají, že vyvezeme hodně aut a jídlo nakoupíme, což ale nemusí trvat věčně. Bez aut se obejdeme, bez jídla ne. Soběstačnost jsme dávno ztratili. Až odejdou ze zemědělství dnešní padesátníci a šedesátníci, nebude mít jejich práci kdo dělat,“ upozorňuje Měřínský pro iDnes.

Vložil: Kamil Fára

Galerie