Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zatím dobré zprávy z Moravy. Ledoví muži révu ušetřili. Pak je tu ale to sucho… Z ČR se – pomalu, ale jistě – stává vinařská velmoc

22.05.2020
Zatím dobré zprávy z Moravy. Ledoví muži révu ušetřili. Pak je tu ale to sucho… Z ČR se – pomalu, ale jistě – stává vinařská velmoc

Foto: Bohemia sekt

Popisek: S letošními Ledovými muži meteorologové dost děsili, nakonec to dopadlo, alespoň pro vinnou révu, dobře

FOTO Tak Jihomoravský kraj, výspa našeho vinařství, nepodlehl vyhrůžkám meteorologů a nezmrzl. Jak meteorologové předpovídali, měly kolem Velikonoc přijít teploty hluboce pod bodem mrazu. Mráz měli donést i Pankrác, Servác a Bonifác, tři ledoví muži. Celý květen se ovšem teplota na vinicích Jihomoravského kraje udržela nad 2° C. Důvod pro oslavu? Rozhodně. Ale po oslavě hned přijde kocovina. Tu startuje další suchý rok, který právě prožíváme. Neprší a neprší.

94 % území republiky se potýká se suchem. Což je na toto období neobvyklé. Hladiny vodních toků jsou už nyní na úrovni letního období. Jak tedy bude v létě? „Jsme rádi za každou kapku vody, ale srážky posledních dnů vláhový deficit určitě nenahradí. Je znát, že se nacházíme ve srážkovém stínu. I když v Čechách pršelo, na Moravě spadlo přibližně 12 milimetrů srážek, což je velmi málo,“ řekl vinohradnický manažer skupiny Bohemia sekt Josef Svoboda.

 

Vinná réva v květnu, foto Facebook / Svaz vinařů ČR

Změna kalendáře

A s teplejším počasím přichází i změny v dozrávání vinné révy. „Jako vinaři si musíme zvykat na nový kalendář. Zatímco před deseti lety bylo obvyklé, že réva kvetla okolo 20. června, v posledních letech to bývá i o 2 až 3 týdny dřív,“ říká Svoboda. V květnu vinaři čistí kmínky od nežádoucích výhonů a staví opěrné konstrukcí a ploty pro révu. V posledních letech k jejich povinnostem přibylo i zavlažování mladých výhonků, které by jinak nezískaly dostatečnou sílu pro růst.

Zachraňme naše víno

Stejně, jako se spustila podpora pivařství a výzva, aby lidé nakupovali pivo převážně od malých pivovarů, jinak se bude muset vylévat, přišla výzva i od vinařů. Ač se říká, že víno časem zraje, rozhodně nezrají rozpočty malých soukromých vinařů, když je na ně uvalena karanténa. Ta sice z větší části odpadla, přesto vinaře silně zasáhla. A tak startuje iniciativa TvůjVinař.cz.

 

Na TvůjVinař.cz si můžete zakoupit i speciální balíčky, jako třeba ten na snímku s názvem ´Medailové pozice´, který obsahuje šest oceněných vín

TvůjVinař.cz nekonkuruje velkým prodejcům kvantitou, ale spíše objevováním a unikátním výběrem nabízených produktů. Platforma totiž umožňuje malým i velkým vinařům prodávat 6 vybraných, většinou jejich nejoblíbenějších vín, jejichž příběh, kvalitu i dostupnou cenu oceníte nejen při speciálních příležitostech. Jedinečnost projektu spočívá také v tom, že si zákazník může nakombinovat objednávku jednotlivých vinařů dohromady a objednat si tak, dle jeho uvážení a chutí, nejlepší obsah pro klidné večery u sklenky vína.

Ukažme naše víno

Ale není všechno jen samá špatná zpráva. Máme i dobré. Co dobré, přímo výborné. Brno se stane na moment vinařskou metropolí celé Evropy. Bude totiž hostit mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles, která plní sklenice dychtivým návštěvníkům už od roku 1994.

 

Hodnocená vína jsou pěkně schovaná v elegantních taštičkách, aby porotci nemohli být ovlivněni. Foto Facebook / Concours Mondial de Bruxelles

„27. ročník této soutěže se bude v Jihomoravském kraji konat ve dnech 30. dubna – 3. května 2020. Pořadatelství takové akce přinese zvýšení mezinárodní prestiže našeho kraje a jeho zařazení mezi světové vinařské špičky. Vzhledem k velkému zastoupení novinářů má akce velký potenciál pro celosvětovou propagaci Jihomoravského kraje, zejména v oblasti vinařství a vinařské turistiky. Jsem rád, že organizátoři soutěže vybrali právě Jihomoravský kraj pro setkání v příštím roce, a pevně věřím, že je přesvědčíme, že to byla správná volba,“ řekl po podpisu smlouvy hejtman Šimek.

Počkat, 30. dubna už bylo. A pokud jsme to při pálení čarodějnic nějak prošvihli, tak 3. května bylo už určitě. Tak co to tady blábolíme? Celá akce byla přesunuta na září. Pokud nás nepotkají další zajímavé časy s koronavirem, bude se sláva kolem vína a vinné révy odehrávat tamtéž, jen od 4. do 6. září. Děti s sebou radši neberte, bude to divoké. Jako samo víno. S kulturou, ale s dozvuky.

Vložil: Kamil Fára