Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsou lidi. Zahraniční dělníci zůstali za hranicemi. Přesto jdeme na přírodu s injekcí živé vody

14.04.2020
Nejsou lidi. Zahraniční dělníci zůstali za hranicemi. Přesto jdeme na přírodu s injekcí živé vody

Foto: Lesy ČR (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Stovky studentů po celé ČR sázejí nové lesy. Největší zájem je v okolí Prahy. Kolem Mníšku pod Brdy je zájem tak veliký, že museli udělat pořadník. Naopak v jiných lokalitách zaměstnají ještě desítky studentů, a nejen jich, ale všechny zájemce nad 18 let

FOTO Kůrovcová kalamita, do toho sucho, nad kterým kroutí hlavou už i pamětníci a teď se k tomu přibalila pandemie nového typu koronaviru. Česká příroda dostává na frak na více frontách. Ale nestojíme stranou s rukama v kapsách. Záchranné akce na pomoc české přírodě jednou na plné obrátky. A co víc, ruku k dílu může přiložit každý z nás. Jinak řečeno – je vaše podnikání nebo zaměstnání v karanténě? Sedíte doma a kopete se nudou do pozadí? Jděte sázet stromky. Budete mít něco na přilepšenou, a ještě královsky posloužíte přírodě.

Proti suchu se bojuje špatně. Zima byla mírná, sníh nenapadl prakticky nikde. Zásoby podzemní vody jsou tedy nízké a hrozí, že léto bude naplněné zprávami o tom, kde všude vyschly studny. Zemědělci varují před tím, že sucho výrazně ovlivní sklizeň. Společnost Lesy ČR na Břeclavsku v Jihomoravském kraji na sucho jde vlastní a nanejvýš zajímavou metodou.

 

Kančí obora na Břeclavsku. Není to krása?

Zalévání lesů

Zalévat lesy? To lesníci a myslivci běhají s konvicemi po lesích a kropí každou soušku? Ne. Lesy ČR na to jdou s trochu větší razancí. Rozlévají vodu z říčky Stará Dyje v lužních lesích v Kančí oboře na Břeclavsku. Zahradili říčku a nechali vodu volně se vlévat do lesů po okolí. Lužní lesy totiž sucho snáší velmi špatně. A hlavně, lužní lesy v minulosti byly s každým jarem zalévané přirozenou povodní po zimě. Lesníci se snaží touto metodou nahradit nedostatek vody, který by lesy v čase vodní hojnosti s jarem zalil, a tím ochránit biodiverzitu tamního jedinečného ekosystému.

 

Lužní les po zavodnění - mezi Hodonínem a Lanžhotem

Takzvaná stavítka už jsou zase pryč a Stará Dyje teče ve svém korytu. Ale svůj účel akce splnila. Zásoby spodní vody se v oblasti doplnily, potůčky tečou plným proudem, tůně a jezírka jsou plná a nevysychají. Všechno je tak, jak by to vypadalo, kdybychom neměli období sucha. „Doplňujeme i hladinu spodní vody. Nyní se už voda rozlévá po krajině a zůstává stát v lesích i na loukách. Proto teď stavítka uzavřeme,“ vysvětluje ředitel lesního závodu Lesů ČR ze Židlochovic Miroslav Svoboda. „Každé jaro tradičně zvyšujeme hladinu ve všech vodních tocích, které zásobují lužní lesy vodou,“ dodal.

 

Vodní ptactvo na nově vybudovaném mokřadu v lokalitě Kostická Čista

Už potřetí

Letos oblast poprvé zaplavovali vodou počátkem března, a to na Soutoku z nádrže Nové Mlýny, podruhé pak koncem března v Kančí oboře na Břeclavsku ze Staré Dyje a nyní potřetí přibližně tisíc hektarů lužních lesů mezi Hodonínem a Lanžhotem vodou z řeky Moravy. „Letošní jaro je zatím hodně suché, a tak zdejší lužní lesy na nějakou dobu vodou předzásobíme,“ řekl Miroslav Svoboda a pokračoval: „Zavodnili jsme už nejnižší část lužních lesů pod obcí Kostice a postupně zvedáme hladinu i ve výše položených úsecích soustavy toků, kterými jsou zdejší lesy hustě protkané.“

 

Vlastní podcastový kanál ´Uchem v mechu´ mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy ČR. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem. „I v těchto dnech lidi zajímá, co se děje v lesích a co bude dál. Říkáme to tedy i prostřednictvím podcastu, jednoho z nejpopulárnějších současných informačních prostředků,“ řekl Vojáček.

Podcastový kanál je dostupný v mobilní aplikaci Klub nového lesa i na všech webech Lesů ČR:

 

Zahraniční dělníci

A jak ubližuje koronavirus české přírodě? Na sázení stromků v českých lesích se často dostavovali pracovníci ze zahraničí. Ti teď museli zůstat za hranicemi a obnova českých lesů po kůrovcové kalamitě i suchu tak zůstala jen na nás.

Studenti do akce

Lesy ČR přes měsíc lákají studenty, kteří už oslavili své osmnácté narozeniny, na práce v lesích. A dává to dokonalou logiku. Školy jsou zavřené, mládež vlčí, měla by se jim tedy dát do rukou příležitost nenudit se a zároveň pomoci. Přitom si i vydělat.

 

I přes obrovský zájem jsou stále po celé republice místa, kam shánějí kohokoliv nad 18 let, kdo chce pomoci s obnovou lesů. ZDE naleznete veškeré informace

„V celé zemi obnovujeme rozsáhlé plochy po kalamitě, práce pokračují a nesmí se zastavit. Právě studenti teď mohou hodně pomoci. Za práci jim nabízíme férové finanční ohodnocení. Stačí se obrátit na naši kontaktní osobu, ostatní už domluvíme,“ řekl ředitel Vojáček a zdůraznil důsledné dodržení všech preventivních opatření souvisejících s koronavirem. „Studenti budou pracovat na čerstvém vzduchu v malých skupinách a v dostatečných vzdálenostech,“ dodal.

 

V lese je spousta práce...

Ministr zemědělství Miroslav Toman iniciativu zapojení studentů do obnovy lesů jednoznačně podpořil. „Dohodli jsme se s rektory tří vysokých zemědělských škol, že pro práci v zemědělství, potravinářství a lesnictví nabídnou své studenty. Chybí nám tisíce pracovníků ze zahraničí, které mohou v těchto dnech nahradit právě studenti. Potřebujeme pomoct nejen na polích, ale právě i v lesích, které je nutné obnovit. Děkuji všem, kteří se do práce zapojí.“ Akce samozřejmě není a nemusí být řízená školou. Každý jednotlivý student se může po dovršení osmnáctého roku přihlásit sám kontaktní osobě.

Vložil: Kamil Fára