Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Přál bych si, aby se dnešní konzumní společnost posunula více k volnému času. Vaše dopisy

25.02.2020
Vilém Famm:  Přál bych si, aby se dnešní konzumní společnost posunula více k volnému času. Vaše dopisy

Foto: Facebook

Popisek: Co takhle v pracovním tempu trochu zvolnit?

Jsme přepracovaní, z práce vystresovaní, bereme antidepresiva, abychom další pracovní zápřah zvládli s úsměvem, ač uvnitř pláčeme nad tím, že práce nám bere naprostou většinu energie a času, kterou bychom většinou chtěli věnovat, rodině, vlastním koníčkům, nebo prostě rozjímání o životě. Díky technologickému vývoji jsme se měli stát svobodnějšími. Ale stali jsme se upracovanějšími. Náš čtenář, Vilém Famm z jihomoravské Strážnice, se snaží ve svém psaní najít možnost, jak ušetřit trochu času. A to konkrétně, s kalendářem v ruce:

„Přál bych si, aby se dnešní konzumní společnost posunula více k volnému času díky úsporám, které neustále vytváříme,“ píše Vilém Famm. „K 4-5-ti týdenní dovolené a volným sobotám nastavit odchod do důchodu v 55 letech po 25 letech práce. Prostudujeme-li statistiky, pak víme, že tohle je možné. Jsme schopni ‘vyrobit‘ dostatek potravin či energií, aby naše domovy nestrádaly. V tomhle směru je jen nutné stanovit udržitelný počet lidí v jednotlivých státech se zachováním dnešní životní úrovně.

Produktivita práce neustále roste díky novým technologiím, robotům (neplatí ani zdravotní či sociální pojištění), díky počítačům, které ‘rozhodují‘ už i ve zdravotnictví a víc taky budou využívány.

Technologie by byly

NOVA 2. 1. 2000: Počítač předběhl lékaře, rakovinu prsu pozná lépe, než oni – tohle dokázal mezinárodní tým v institutu Google Healtha university Imperial College v Londýně.

Jednoduchý test zraku – zjistí ložiska amyloidu a určí, jak na tom jste či budete s Alzheimerem. Oči jsou vůbec branou do lidského těla a s vhodným programem nám právě přes počítač zcela jistě prozradí mnohé, byť by to bylo jen upozornění, že máme provést další vyšetření.

Počítač nám stanoví optimální skladbu léků tak, aby se mezi sebou ‘nepraly‘. Brzy, a zřejmě lépe než lékař, vyhodnotí mnohá vyšetření, např. rozbor krve či jiné. Lékař bude však i nadále asistovat.

Jednoduše a prostě se všechny úspory sčítají a sloužit by měly nám všem. Říkejte si, co chcete, ale jsme svědky umělé zaměstnanosti za účelem víc než prostým. Lidé musí být drženi na uzdě, aby nepřemýšleli nad svým osudem. Prostě je nutné je co nejvíce a nejdéle zaměstnat. Ať jsou tedy déle v práci a když mají přemýšlet, tak nad velikostí zakřivené okurky. Neodmítejme tedy pokrok k samosprávné společnosti s internetovou tváří volného času.

K tomu chci i já něčím přispět

Měli bychom vážně uvažovat o zavedení stálého kalendáře, který nám hodně usnadní život svým stabilně opakujícím se cyklem.

Tuhle otázku si položili mnozí, např. Gustav Armelin již v roce 1887 takový kalendář zpracoval.

Matematici a ekonomové z university Johna Hopkinse z Baltimore, státu Maryland též. Je zajímavé, jak řeší onen den či dva navíc. Odborníci z university navrhují přidávat v patřičných intervalech jeden týden navíc a tím zachovávat sedmidenní týden.

Hvězdný rok má 365 dní 6 hodin 9 minut 9 sekund.

Jasně vidíme, že máme 52 sedmidenních týdnů a jeden den na víc, popřípadě v roce přestupném dva dny. Tak jsem si položil otázku – kde je psáno, že týden musí mít nutně 7 dní? Počítejte však jak chcete, ale z 365 či 366 dní pravidelné týdny nevytvoříte. Nabízí se možnost mít 51 týdnů 7 denních a 52. týden 8-9 denní. Devátým dnem bude z praktických důvodů zrušený 29. únor a tak prosinec bude mít nově 32 dnů. Prostě 52. týden bude mít den či dva navíc a z těch by bylo nejlepší udělat další neděle. Každý týden přeci končí nedělí a tento bude zvláštní tím, že bude mít neděle dvě, popř. tři. Ať mají nové neděle názvy jakékoliv, tak platí, že bude vždy 1. ledna pondělí.

Nyní mám před sebou dva odložené kalendáře – rok 2007 a 2018. Oba začínají tak, že 1. leden je v pondělí, únory mají 28 dní. Liší se jen datem u svátku velikonočního. V roce 2007 je tomu 9. 4., ale v roce 2018 již 2. 4., tedy o týden dříve. Ano, měl jsem odložený první kalendář za účelem návrhu stálého kalendáře, ale pak jsem dospěl k závěru neprůchodnosti tohoto návrhu. Církev stěží přistoupí na stabilní datum velikonoc. Svůj názor jsem změnil s následným nalezením návrhu již zmiňované university, takže předkládám nápad svůj.

Čarování s kalendářem

Bude podle roku 2018 (symbolické datum – před sto lety skončila I. světová válka).

Kalendář začíná 1. ledna pondělím, nastává 4 denní pracovní týden (možná i zde se dočkáme takového stavu trvale).

Únor ponechejme vždy 28 denní. Probíhají 5 denní pracovní týdny.

Březen je též pracovní.

Duben nám přináší opět 4 denní pracovní týden. V pondělí 2. dubna pokračujeme ve slavení Velikonoc.

Květen má svoji zvláštnost. 1. a 8. je vždy v úterý. Co takhle obě pondělí udělat volným dnem, aby pracující měli 2 x 4 volné dny. Stačí k volnu přidat 30. duben a 7. květen. Pracovní týden tentokrát bude jen 3 denní. Ten, kdo si o tomto času domluví dovolenou, přijde jen o 6 dní, ale volno bude mít 16 dní. Za ten čas se už dá opravdu odpočinout.

Červen pracovní.

Červenec přináší 3 denní pracovní týden. Čtvrtek 5. a pátek 6. je státní svátek. Ve čtvrtek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a v pátek Den upálení mistra Jana Husa. Rovněž ten, kdo si vyřídí 3 denní dovolenou, získá tak volno na 9 dnů. Nastává období celozávodních dovolených.

Srpen pracovní či celozávodní dovolená.

Září přináší díky pátku 28. (Den české státnosti) 4 denní pracovní týden.

Říjen pracovní.

Listopad pracovní.

Prosinec přináší 2 denní pracovní týden – 24., 25., 26. probíhají svátky vánoční. Čtvrtek 27. a pátek 28. jsou dny, kdy bychom měli pracovat, bude ale opět lepší z nich udělat volné dny a protože k tomu přibude volno z 31. prosince či 32. prosince a k tomu volno 1. ledna příštího roku, pracující budou mít volno 11 či 12 dnů. Tahle vánoční nadílka už je opravdová a pořádná dovolená.

Darovaná volna v průběhu roku nám dle dohody můžou, ale i nemusí, zkrátit naši zákonitou dovolenou na 4 týdny.

Zamyslete se, prosím, nad mým návrhem a vezměte ho za svůj. Víc volna pro začátek nové éry volného času nemusí být zase tak špatně. Nežeňme se za penězi, ale právě za volným časem v přírodě, na hřišti či u knihy, v divadle nebo jen tak u domácích zvířat. Možností je mnoho. Nový kalendář zjednoduší organizování pracovní či volné činnosti. Postupně se dopracuje k vyšší dokonalosti. Přemýšlejme, zda život ve větším volnu stojí opravdu za naši námahu. Vždyť má-li něco opravdovou cenu, pak je to právě čas strávený se svými blízkými. Přemýšlejme."

I to je způsob, jak hledat kousek volna v tom vystresovaném běhu za obživou. Možná by nebylo od věci, jít na to i plošným ukotvením čtyřdenního pracovního týdne, nebo pětihodinové pracovní doby. Pan Famm velmi správně ukazuje na to, že bychom měli mít více času na sebe, protože život přeci není o tom, abychom se upracovali k smrti.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb