Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sice pozdě a málo… Přesto chválíme, v noclehárnách budou moci přespat i lidé se psy. Brno na správné stopě

17.12.2019
Sice pozdě a málo… Přesto chválíme, v noclehárnách budou moci přespat i lidé se psy. Brno na správné stopě

Foto: Spolek Můj pes a já – oba bez domova (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Tak prý letos už nebudeme mrznout. Páníček i já máme, aspoň na noc, teplý pelíšek

„V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova totiž častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s sebou nemohou vzít psa,“ dorazilo nám na mail. A udělalo radost ve smyslu – pozdě, ale přece, málo, ale aspoň něco. Fakt, že mnoho (možná i většina) bezdomovců má pejska či dokonce pejsky, toho by si všiml i slepý. A zvířata do nocleháren neberou, což je celkem pochopitelné… Přesto – pochvalme brněnský magistrát, jsou na správné stopě…

Dvě psí boudy budou umístěny v Městském středisku krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni na ulici Masná 3. Dvěma boudami bude také opatřen Azylový dům pro lidi bez domova na ulici Bratislavská. Jedna bouda bude k využití na některém z míst, která bezdomovci neopustí ani ve velkých mrazech.

První vlaštovku vyrobili klienti Azylového domu na Celní. Na tomto snímku, jímž město Brno doprovodilo svou tiskovou zprávu na téma boudy pro psy bezdomovců, je evidentně ´Vladeko psí bouda zateplená s plechem 130´, kterou nabízí Mall.cz, cena odpovídá - stojí 7 990 Kč i s DPH

Jedna bouda již funguje

„Ačkoliv jsou pro bezdomovce v zimě připravena teplá lůžka v noclehárnách, mnozí zůstávají na ulici kvůli svým psům, které si tam s sebou nemohou vzít. Po zimní sezóně umístění bud pro psy jako doplňkovou službu vyhodnotíme a připravíme na další sezónu,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková. K dispozici je zatím jediná psí bouda na ulici Mlýnská v Armádě spásy. Vyrobili ji klienti Azylového domu na Celní.

Snímek z ubytovny Armády spásy, která již jednu zateplenou boudu pro psy nabízí

Lůžek je bohužel málo

Z výsledků zjišťování počtu lidí bez domova z roku 2018 vyplývá, že jich na území Brna žije 1 657. Přestože se jejich počet stále zvyšuje, děje se tak pomaleji než v předchozím období 2010–2014. Počet lidí, kteří žijí venku, je v průběhu let stabilní, roste však počet lidí, kteří využívají nějakou formu pomoci a sociálních služeb. Odbor sociální péče města Brna, Centrum sociálních služeb, Armáda spásy a Diecézní charita Brno zajišťují možnost azylového bydlení v nočních krizových centrech, noclehárnách, azylových domech a bytových jednotkách se sociální intervencí. Celkem se ale jedná jen o 363 lůžek. 

Pro bezdomovce je pes často jediný přítel, jediná blízká bytost

Vybrali jednoduše, tleskáme

Město se chystá pořídit pět bud celkem za 40 tisíc korun. Pokud se vám to zdá moc, vězte, že není. Musí to totiž být zateplené boudy, jsou na zimu, navíc i pro velké psy. A jednu takovou pořídíte na Mall.cz, což je poměr cena výkon velmi slušný e-shop, právě za cca 8 tisíc. A vypisovat výběrové řízení na psí boudy, je prostě pitomost, obzvláště když jsou tak snadno ke koupi... Dvě boudy budou umístěny v městském středisku pro lidi bez přístřeší v Masné ulici, další dvě získá také azylový dům v Bratislavské. O místě páté boudy zatím není rozhodnuto.

A na konec ostříháme i drápky...

Dobrovolníci v Brně očkují psy bezdomovců

O zdraví psů žijících spolu s lidmi na ulici se v Brně už tři roky starají členové spolku Můj pes a já – oba bez domova. Naposledy – letos v listopadu - se i za podpory studentů a veterinářů zapojili do boje proti vzteklině. Psy očkovali a zdarma jim poskytli i další zdravotní péči, jak zjistila ČT.

Milada Váňová se už před několika lety začala zajímat o to, jak se pečuje o psy bezdomovců. Aby jim mohla pomáhat, založila spolek. „Z hygienických důvodů nemají přístup ani do Armády spásy, do noclehárny nebo do azylového domu. Po třech letech této naší činnosti máme jako jediné město v republice vybudovaný systém péče o pejsky bezdomovců,“ popsala Váňová. 

Paní Váňová (na snímku zezadu) kontroluje akci, při níž se bezdomovcům pro jejich pejsky rozdávaly obojky proti blechám

Očkování proti vzteklině je povinné… a pro bezdomovce drahé

Kromě očkování mohou nechat lidé bez domova své psy i očipovat. „Vakcinace proti vzteklině je povinná ze zákona, všichni psi v České republice musí být naočkovaní. Pokud je proti vzteklině, tak je revakcinace po jednom roce až po třech letech. Pokud jsou to ostatní infekční choroby, tak se revakcinují po roce,“ uvedla veterinární lékařka Jana Juránková. Jen doplníme, že očkování proti vzteklině stojí kolem 800 Kč…

Počkáme, za chvíli budeme na řadě

Toho využili i majitelé fenky Rosemary Věra Gardošová a její partner. „Je to dobrý, nedostanu pět tisíc pokutu. My na to prostředky nemáme. I policajti říkají, že se ti psi mají líp než my,“ ujišťuje Gardošová. Pes je jí a jejímu partnerovi společníkem na ulici už několik let. Podle Milady Váňové se díky těmto akcím daří aspoň částečně kontrolovat, v jakém stavu psi jsou. V registru spolku mají už desítky stálých majitelů.

 

Můj pes a já – oba bez domova

Tento spolek založila Milada Váňová, které v Brně neřeknou jinak než psí máma. Ta má velice ráda zvířata a především psy. Jednoho dne ji napadla otázka, jak jsou na tom vlastně psi lidí bez domova. S tímto dotazem se obrátila na Armádu spásy, kde se dozvěděla, že dle současné legislativy nemají lidé bez domova, kteří mají psy, přístup do objektů nocleháren nebo azylových domů, a to z hygienických důvodů. Jsou odkázáni sami na sebe. Paní Váňová se rozhodla tento stav napravit a výsledkem jejího téměř ročního úsilí je vytvoření spolku dobrodinců s názvem ´Můj pes a já – oba bez domova´. Nebylo jednoduché najít veterináře ochotné obětovat část svých příjmů ve prospěch této skupiny lidí. V současné době mají dva mladé veterináře. Základem spolupráce spolku s nimi je dohoda, že zajistí pro psy bezdomovců veškerou potřebnou péči a spolek uhradí náklady na léčení, léky, injekce atd., ale práce lékařů bude jejich dobročinnou aktivitou. Tito lékaři budou každoročně provádět preventivní prohlídky psů a zajišťovat očkování v potřebném rozsahu. Spolek též pomáhá v sociální rovině, a to tak, že spolupracují s terénním pracovníkem a mapují terén, kde se bezdomovci se psy zdržují. Jednají s Armádou spásy a Charitou v Brně ohledně zřízení zateplených kotců u azylových domů, aby bezdomovci mohli vyhledat sociální pomoc a o jejich psa bylo postaráno. Jednají i s městským útulkem v Brně, aby byl vyhrazen jeden kotec pro psa bezdomovců; je to pro případ, že ze závažných důvodů se o psa nemůže nějakou dobu starat…

Přes rok zařizují základní veterinární péči:

  • březen - vybavují psy obojky proti klíšťatům a blechám, odčervují
  • květen - probíhají veterinární prohlídky a základní očkování, odčervují
  • září - spolupracují s Veterináři bez hranic, probíhá základní očkování proti vzteklině
  • prosinec - setkání s bezdomovci a jejich psy, probíhá odčervování psů

 

Mimochodem, tentokráte výjimečně Praha není pozadu: Do pražských nocleháren budou letos moci bezdomovci i se psy. Doposud se zvířaty do takových zařízení nemohli a mnozí kvůli tomu zůstávali na ulici. Bezdomovci, kteří mají psa a dosud je v noclehárnách odmítali, letos ubytování najdou. Například v noclehárně v Michli, kde vznikly zimní kotce, jak uvedla radní Milena Johnová.

Vložil: Markéta Vančová