Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rybářské sítě plné ryb, slunce prozařující mlhu, vůně smažených kaprů a svařáku. Přišel čas výlovů rybníků, vydejte se za zážitkem i čerstvou rybou

22.10.2019
Rybářské sítě plné ryb, slunce prozařující mlhu, vůně smažených kaprů a svařáku. Přišel čas výlovů rybníků, vydejte se za zážitkem i čerstvou rybou

Foto: Facebook / Rybníkářství Pohořelice (stejně jako ostatní fota v článku, kromě snímků u receptů, které pocházejí od Vína Mikulov)

Popisek: Výlov rybníka? Rozhodně stojí zato nějaký navštívit... Snímek z loňského výlovu rybníku Vrkoč na jižní Moravě

Rybářské sítě plné ryb, vůně svařeného vína, ochutnávky jídel, levnější nákup než v běžném obchodě. To všechno patří k tradiční podzimní události, a to výlovům rybníků. Na podzim už tradičně vydávají české a moravské rybníky svá bohatství. Každým rokem, za stoupajícího zájmu veřejnosti, z nich rybáři vytáhnou stovky tun ryb. Výlovy jsou velkou událostí jak pro rybáře, tak i pro přihlížející návštěvníky. Kromě zajímavé podívané a doprovodného programu nabízí také skvělou příležitost k nákupu různých druhů oblíbených sladkovodních ryb… Máme pro vás přehled letošních výlovů vybraných rybníků pro veřejnost, který připravilo Rybářské sdružení České republiky. Soustředíme se ale hlavně na jižní Moravu a zde máme kromě výlovů i užitečné desatero pro návštěvníka, který se jede na výlov podívat poprvé, něco o vínu, které k rybě patří, navíc i čtyři recepty podle nejnovějších gastronomických trendů.

Hlavním centrem výlovů jsou jižní Čechy, zejména Třeboňsko. Není se čemu divit, vždyť je tam více než 500 rybníků. A to včetně největšího českého rybníka, kterým je Rožmberk. Pro zajímavost, v roce 2014 na jeho výlov přijelo 59 tisíc lidí. Podívejte se, odkud si ve vašem kraji můžete odnést domů již vykuchanou rybu nebo živého kapra. Výlovy začínají časně zrána, zpravidla kolem sedmé hodiny. Než však pro kapra vyrazíte, telefonicky si vždy ověřte termíny. Ty se totiž mohou měnit podle počasí. Přehled letošních výlovů v rámci celé ČR najdete ZDE.

Ryby seženete mnohem levněji, a hlavně - úplně čerstvé

Kapři jsou prý letos hubenější

Plné sítě kaprů tahali v těchto dnech z vody rybáři na Břeclavsku, napsal 10. října Hodonínský deník. Výlovy soustavy Lednických rybníků zahájili na Apollu, jak místní říkají Mlýnskému rybníku. „Ryby jsou o něco menší, než jsme očekávali,“ uvedl Oldřich Pecha, jednatel Rybářství Hodonín, které na soustavě hospodaří.

S hubenějšími úlovky letos počítají také zástupci Rybníkářství Pohořelice, kteří o posledním říjnovém víkendu pořádají tradičně hojně navštěvovaný výlov rybníka Vrkoč na Brněnsku. „Rybám neprospěly studené jarní měsíce, vliv mělo i loňské sucho. Kvůli nedostatku vody loňské násady ryb nedosáhly očekávané hmotnosti,“ komentoval ředitel firmy Roman Osička.

 

Výlovy v Jihomoravském kraji

Slavnostní výlov rybníka Vrkoč – 26.10. – 28.10. 2019
Výlov rybníka Jaroslavický dolní – 29.10. – 2.11. 2019

 

Zážitek pro celou rodinu

Stejně jako k létu patří koupání a slunce, patří k podzimu výlovy rybníků. Čas, kdy jsou z vody vytažené sítě plné ryb a kolem se line vůně rybích pochoutek a svařeného vína, má jedinečnou atmosféru, za kterou na podzim míří desítky tisíc lidí. Jak již bylo řečeno, výlovy probíhají hlavně v druhé polovině září a v říjnu, začínají vždy brzy ráno, už okolo sedmé hodiny. Chytit začátek, při kterém je vidět nejvíce z rybářské práce, znamená přivstat si. 

Úplně se sbíhají sliny, nemyslíte?

Protože se z výlovů stala společenská událost pro celou rodinu, bývá součástí také doprovodný program pro děti. Ty si mohou na rybu sáhnout a vyzkoušet si její výlov z kádě. Jakou má chuť se dozvědí ve stáncích s rybími specialitami, kde se nejčastěji podávají oblíbené kapří hranolky. Podzimní výlovy jsou také skvělou příležitostí, kde si čerstvou rybu koupit a k dostání jsou také druhy, které po zbytek roku těžko seženete. Domů si nejčastěji můžete odnést kapra, candáta, pstruha nebo třeba štiku. Pokud plánujete navštívit výlov rybníku poprvé, přečtěte si pár šikovných rad, které se vám budou před cestou hodit.

 

Desatero návštěvníka výlovu rybníku

1) Výlov začíná brzy! Zátah ryb do sítí, který bývá tím nejzajímavějším, co během výlovu uvidíte, se provádí okolo 7. hodiny. Další práce rybářů a doprovodný program pak trvá většinou do odpoledne.

2) Gumáky s sebou. Kolem rybníků v čase výlovů bývá mokro a bahnitý terén. Teple se oblečte, přibalte si pláštěnku a nezapomeňte na holínky.

3) Na místě si můžete koupit živou rybu nebo si ji nechat vykuchat a naporcovat.

4) Připravte se na nápor lidí. Výlovy jsou lákadlem, které touží spatřit tisíce lidí. 

5) Vezměte s sebou děti. Výlov je zážitkem pro dospělé, ale hlavně pro prcky. Součástí výlovů je i bohatý doprovodný program, možnost spatřit živé ryby nebo si je vyzkoušet vylovit z kádě.

6) Z výlovu si můžete odnést druhy ryb, které jindy těžko seženete. S návštěvou neotálejte, ať na vás ryby ještě zbydou. 

7) Čerstvost zaručena! Nic se nevyrovná chuti ryby, která je právě vytažená z vody.

8) Rybí speciality jako rybí polévka, grundle, kapří hranolky i sušené ryby. Takové dobroty můžete během výlovu ochutnat.

9) Při výlovu můžete vidět i pěkné a na pohled zajímavé tradice cechu rybářského, například pasování rybářským právem. To se vykonává pomocí tzv. ferfule, “dřevěné plácačky”, která je součástí rituálu.

10) Kromě ryby si můžete z akce odnést zážitky, zajímavé informace o rybách včetně tipů na jejich přípravu a třeba i rybí šupinu do peněženky. Ta z výlovu vám k penězům určitě pomůže.

 

Párování jídla a vína patří k trendům

Pořekadlo praví: Ryba musí plavat. Ovšem ne ve vodě, ani na talíři, ale v žaludku. Že je rybu potřeba nejen dobře připravit, ale také řádně zapít, to se ví. Stejně tak do obecného povědomí patří, že se k ní hodí bílé víno. Horší už je to však s výběrem vhodné odrůdy, kdy většina lidí tápe. Přitom dát si k rybě to správné a kvalitní víno znamená znásobit zážitek z výtečného pokrmu. I když zcela jasná pravidla neexistují, je tu pár návodů, podle kterých si dobré víno k rybě dokáže vybrat i sommelier “amatér”.

Moře a moře kaprů...

První, na co se dá vsadit, je původ vína. K české rybě nejlépe sedne víno z českých a moravských vinařství. Dále platí, že chuť jídla a vína by měla být v harmonii, jedna složka by neměla druhou upozaďovat. K rybám jen s jemným dochucením a minimem přidaných ingrediencí, často se tak připravuje candát a pstruh, se hodí odrůdy vína s jemnější chutí a elegantní vůní jako je Chardonnay nebo Rulandské bílé. Naopak ryby ve výrazné úpravě potřebují výrazná vína s plnou kyselinou, tím mohou být například suché Ryzlinky. 

Suché bílé víno také pomáhá vypořádat se s tukem obsaženým v rybě, krásně jej spláchne a usnadní trávení. Ke středně tučným rybám, mezi které se řadí třeba pstruh nebo kapr, se hodí odrůdy s výraznou kyselinkou. „Ke kaprovi mám vyzkoušené Víno Mikulov Sommelier Club Ryzlink rýnský pozdní sběr 2017. Kapr je tučná ryba, obzvlášť když je připravený ve vánoční úpravě, a proto potřebuje víno s výraznou kyselinkou,” říká hlavní sommelier Bohemia Sekt David Král. Červené víno k sladkovodním rybám raději vynechte, naopak dobrou volbou jsou také suché bílé sekty.

4 recepty, které určitě neznáte

 

Gastro trend: Barevná miska Poke bowl s kaprem 

Poke bowl jsou sympatické, a hlavně zdravé misky plněné rýží, syrovou rybou, zeleninou nebo třeba bylinkami. Jídlo vzniklo původně na Havaji jako zdravý a rychlý pokrm surfařů. Už dávno není jen jejich doménou, ale zamilovali si ho všichni příznivci syrových i marinovaných ryb. Barevnou misku, která bude výborně chutnat a také skvěle vypadat, si připravíte snadno a rychle u vás doma. Vyzkoušejte její variantu s typicky českou rybou, jako je kapr.

- Suroviny na 1 misku (4 porce)

Suroviny tepelně upravené

 • 1 šálek vařené sushi rýže
 • 1 menší hrst rýžových nudlí
 • 150 g kapra v tempuře

 

Suroviny syrové

 • ½ ks okurky na plátky
 • ½ ks cukety vařené ledem
 • ½ ks avokáda na kostky
 • ½ ks řapíkatého celeru
 • 3ks ředkvičky na kolečka
 • 1ks jarní cibulky
 • Proužky mrkve juliene
 • List hlávkového salátu

 

Salát

 • 1 cm nakládaného zázvoru
 • 2 ks okry
 • ½ ks manga

 

Dresink

 • 2 lžíce sójové omáčky Kikoman
 • 1 lžíce sezamového oleje
 • Šťáva z 1 ks limety

 

Posyp

 • Sezamové semínko bílé a černé, řasa nori

 

Postup

 • Kapří filety obalte v mouce. Na tempuru smíchejte v míse mouku, kukuřičný škrob, sůl, vejce a perlivou vodu. Směs jen lehce promíchejte, drobné hrudky nevadí.
 • V hrnci rozpalte olej. Pomoučněné kapří filety obalte v těstíčku a vložte je do rozpáleného oleje. Osmažte je dozlatova.
 • Připravené suroviny v množství dle libosti nakrájejte na plátky nebo kostičky a postupně poklaďte do misky. Na vrh položte hotového kapra.

 

Tip sommeliera

Odrůda Sauvignon má výraznější aroma a svěží chuť s dobrou kyselinkou. Proto bude ideálním společníkem k Poke bowl z kapra, který se skládá z tučné ryby a výrazně aromatických ingrediencí. Mým tipem je Víno Mikulov Sommelier club Sauvignon 2017 pozdní sběr. Má šťavnatou chuť s patrným zbytkovým cukrem a ovocné aroma s tóny černého bezu. Víno získalo také četná ocenění na soutěžích Prague Wine Trophy 2019, Národní soutěži vín a San Francisco international wine competition.

 

„Sendvič“ ze pstruha v tyrolském špeku s košťálovou zeleninou

Pstruh patří mezi naše nejoblíbenější ryby. Jeho příprava je velmi snadná a rychlá, a díky skvělé chuti nepotřebuje ani mnoho dalších surovin. V obchodě je k dostání celoročně, ale jak je známo, čerstvé suroviny vždy chutnají nejlépe. Právě začátek podzimu nákupu čerstvých sladkovodních ryb přeje. Ty jsou k dostání při výlovů rybníků, které se konají v září a říjnu. Pokud tedy máte ve své v blízkosti rybník, stačí si jen pohlídat termín výlovu, a už se můžete těšit na čerstvou domácí rybu na vašem talíři.

- 4 porce

Suroviny

 • 4 filety ze pstruha
 • Plátky špeku na zabalení
 • 1 svazek šalvěje
 • 2 rajčata
 • Sůl a pepř
 • Máslo dle potřeby
 • Mix košťálové zeleniny (květák, brokolice) na ozdobení

 

Suroviny na velouté

 • 1 l rybího vývaru
 • 3 ks šalotky
 • 50 g másla
 • 1/2 l bílého suchého vína
 • 3 dl 30% smetany
 • Sůl, pepř

 

Postup

Příprava velouté

 • Na másle zlehka zpěňte šalotku pokrájenou na drobno, cibulka nesmí zhnědnout, jen zesklovatět.
 • Poté přidejte bílé víno a svařte na 1/3.
 • Přidejte rybí vývar a opět svařte na 1/3.
 • Přidejte smetanu a vše provařte dohromady.
 • Polévku rozmixujte a propasírujte.
 • Na závěr dochuťte solí a pepřem podle potřeby.

 

Příprava ryby a servírování

 • Na filety ze pstruha poklaďte na kolečka nakrájené rajče a šalvěj a zabalte proti sobě do špeku.
 • Hotové ruličky poklaďte na předem vymazaný plech a dejte péct na 10 minut při teplotě 180 °C.(Respektujte zkušenosti s vlastní troubou)
 • Připravené velouté napěňte a na závěr s ním přelijte hotový pokrm.
 • Dozdobte mixem košťálové zeleniny.

 

Tip sommeliera:

Pstruh v této úpravě, s ingrediencemi jako je šalvěj nebo špek, získal výraznější chuť. Proto se hodí plné víno, které vedle pokrmu nezanikne. Na chuťové pohárky bude dobře působit Víno Mikulov Sommelier club Ryzlink vlašský 2017 pozdní sběr. Je šťavnaté a svěží s příjemnou kyselinkou a delší dochutí, v níž najdete tóny citrusových plodů. Aroma je také poměrně intenzivní a připomíná tropické ovoce. Víno nejlépe vynikne při teplotě 9 až 11 stupňů.

 

Ceviche ze pstruha lososovitého na fenyklovém salátu

Ceviche je rybí salát původně pocházející z přímořských oblastí latinské Ameriky. Existuje mnoho variant tohoto pokrmu, základem je vždy především velmi čerstvá ryba pokrájená na kostičky a naložená v limetové nebo citronové šťávě. Zbytek už je hračka. Odměnou za maximálně 20 minut práce vám bude dokonalý předkrm.

- 4 porce

Suroviny

 • 350 - 400 g pstruha lososovitého
 • Šťáva z 1 citronu
 • 2 lžíce olejového olej
 • 1 větší chilli paprička
 • 1 větší červená cibule
 • ½ svazku koriandru
 • 1 fenykl
 • Svazek ředkviček
 • Sůl a pepř

 

Postup

 • Pokrájíme cibuli, ředkvičky a chilli papričku.
 • Na tenké plátky nebo kostky pokrájenou rybu uvaříme v citrónové šťávě s olivovým olejem a krájenou zeleninou.
 • Uvařený fenykl dochutíme dresinkem ze šťávy z 1 citrónu a oleje.
 • Přidáme zbývající suroviny a ihned servírujeme.

 

Tip sommeliera:

Jemná úprava ryb vyžaduje vždy také jemnější víno. K ceviche ze pstruha se hodí Rulandské bílé značky Víno Mikulov Sommelier club. Jeho chuť je středně plná a svěží s harmonickou kyselinkou, která bude v dokonalém souladu s tímto rybím pokrmem. Rulandské bílé se svojí charakteristikou hodí také ke krémovým polévkám a pečené drůbeži v jemné úpravě.

 

Restovaný filet z candáta na rissotu se žlutou řepou

Candát je sladkovodní dravá ryba s jemným masem a výbornou chutí. Považují si jej navíc i lidé, kteří mají ryby rádi, ale vadí jim jejich výrazné aroma. Tím totiž candát vůbec neoplývá. Existuje mnoho receptů, jak jej připravit. Ovšem uděláte lépe, když použijete jen jemné dochucení, které nepřebije delikátní chuť této ryby. Ingredience volte s mírou a soustřeďte se více na přílohu a výběr kvalitního vína, které podtrhne zážitek z pokrmu.

- 4 porce

Suroviny

 • 400 g filetu z candáta
 • Olivový olej
 • 2 větvičky tymiánu
 • 2 stroužky česneku
 • Sůl a pepř

 

Suroviny na rissoto

 • 2 lžíce másla
 • 1 šalotka
 • 2 dcl bílého vína
 • 1 l zeleninového vývaru
 • 1,5 hrnku rýže
 • 2 ks větší žluté řepy
 • Sůl a pepř

 

Postup

 • Nejprve uvařte rýži.
 • Na másle restujte šalotku s rýží, zalijte vínem, pak postupně přilévejte vývar.
 • Poté přimíchejte uvařenou rýži, dochuťte solí podle potřeby a odstavte.
 • Očištěnou a nakrájenou řepu restujte na másle.
 • Na olivovém oleji restujte filet z candáta se snítkou tymiánu a česnekem a ihned servírujte.

 

Tip sommeliera:

K filetu z candáta připravenému na másle v kombinaci s rýží bych doporučil odrůdu Chardonnay. Delikátní rybu ideálně doplní víno s harmonickou chutí a decentní, velmi elegantní vůní, kterou nabízí Víno Mikulov Sommelier club Chardonnay pozdní sběr 2018. V tomto případě je třeba víno volit opatrně, aby nepřebilo chuť pokrmu. Při podávání nejlépe vynikne vychlazené na 9 až 11 stupňů.

Vložil: Markéta Vančová