Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znojmo, vidím tě dvojmo. Začíná nejen největší oslava vína v ČR s průvodem Jana Lucemburského a ohňostrojem, ale i…

13.09.2019
Znojmo, vidím tě dvojmo. Začíná nejen největší oslava vína v ČR s průvodem Jana Lucemburského a ohňostrojem, ale i…

Foto: Facebook

Popisek: Znojemské vinobraní není jediné, které využívá historických reálií, kostýmových průvodů a podobně, činí tak ale s velkou grácií a profesionalitou - investované nemalé peníze jsou tu prostě vidět na každém kroku

PŘEHLED VINOBRANÍ Znojemské historické vinobraní se koná ve dnech 13. – 15. září, nabídne 13 hudebních a historických scén, desítky mázhauzů, komponovaný ohňostroj a velkolepý průvod krále Jana Lucemburského. „Snažíme se návštěvníkům nabídnout kvalitní historický i hudební program v celém centru města. Letos jsme ale šli i cestou oslavy výročí sametové revoluce, neboť tak významné výročí nelze opomenout. My si ji připomeneme speciální edicí pamětních mincí vinobraní,“ řekl znojemský starosta Jan Grois… Ještě než se této slávě, kam každý rok přijíždějí desítky tisíc lidí, budeme věnovat blíže, upozorníme, že jsme si pro vás připravili i přehled významných vinobraní, která nyní startují po vlastech českých i moravských (tam obzvláště), plus návod, jak poznat dobrý burčák a nepít tak nějaké splašky, respektive zkvašený mošt.

Že by vinobraní ve Znojmě mohlo být nejen výjimečné výročím sametové revoluce, ale také úspěšné a možná opět rekordní, naznačují první čísla předprodeje. „Vloni jsme měli nejvyšší návštěvnost na vinobraní v jeho novodobé historii – 87 672 lidí. Nyní máme historicky nejvíce prodaných vstupenek v předprodeji. I když to, jestli na vinobraní přijde v konečném efektu více či méně lidí, závisí hlavně na počasí, jsou pro nás první čísla důkazem, že znojemské vinobraní má své renomé, lidé se na něj těší a svou návštěvu u nás plánují měsíce dopředu,“ dodal starosta Grois.

Průvod krále Jana Lucemburského... Proč zrovna on? Městu Znojmo přál, jistou roli zde určitě hrál pocit viny, protože za jeho návštěv, konaných vždy za bujarého veselí, město dvakrát vyhořelo… Dal znojemským vinařům privilegium, podle něhož směli své víno prodávat ve všech zemích a městech koruny české kromě Prahy, které pak potvrdil jeho syn Karel IV. Foto Facebook

Průvod a novinky

Průvod krále Jana Lucemburského vstoupí do města tradičně v pátek ve 20 a v sobotu ve 14 hodin. Po sedmé bude krále Jana Lucemburského ztvárňovat znojemský rodák, herec Miroslav Hrabě a královnu Elišku Přemyslovnu Šárka Charvátová. Mince, které bude královská družina rozhazovat, připomínají výročí sametové revoluce. Do oběhu se dostane 10 000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019. Novinkou letošního ročníku jsou předměty s logem vinobraní, které si mohou návštěvníci zakoupit v době konání na vstupních bránách. „Rádi bychom, aby návštěvníci odjížděli ze Znojma nejen s krásným zážitkem, ale také s něčím, co jim bude vinobraní připomínat po zbytek roku. Budou si moci vybrat triko, praktický stahovací vak na záda, plátěnou tašku nebo dětskou dřevěnou hračku,“ představil novinku František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. Svět snů je téma sobotního komponovaného ohňostroje, který bude ztvárněn ve třech obrazech – lásce, tajemství a vášni.

Na scéně Masarykova náměstí vystoupí, jako každý rok, velké hvězdy - na tomhle Znojmo nešetří... Foto Facebook

Hudební program má úroveň

Na scéně Masarykova náměstí přivítáme hudební hvězdy jako jsou Olympic, Mandrage, Jelen, Mirai, Michal Prokop nebo Miro Žbirka. Na Horním náměstí se představí skupina O5 a Radeček, dechová hudba Bludověnka Mistříňanka a z místních také Big band ZUŠ Znojmo nebo Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Pro vyznavače alternativního hudebního stylu je určena scéna Na Káře. Vystoupí zde kapely Katarzia, Nina Rosa, Fast Food Orchestra, Páni kluci a další. 

Tradiční rytířské turnaje chybět rozhodně nebudou... Foto Facebook

Historický a doprovodný program

Václavské a Mikulášské náměstí se opět stanou centrem rytířských turnajů, orientálních tanců a koncertů dobové hudby. Kdo by rád ochutnal pokrmy inspirované středověkou kuchyní, měl by se vydat na nádvoří hradu do Středověké krčmy. V Kolbišti Horního parku budou k vidění rytířské jezdecké turnaje Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Náměstí Slepičí trh se přemění ve Vinný trh, kde kromě široké nabídky vín místních vinařů uslyšíte také několik cimbálových muzik. S nejkrásnějším výhledem na řeku Dyji u rotundy sv. Kateřiny budete moci degustovat vína VOC Znojmo. Pokud ale chcete vyzkoušet své chuťové a čichové buňky, měli byste zamířit do Sálu předků znojemského hradu a zúčastnit se poznávací soutěže Víno všemi smysly. Navštívit draka nebo si postavit hrad dračího jezdce budou moci děti v hradební příkopu u Střelniční věže. Nedělní odpočinkový program se bude soustředit na Václavské náměstí a přilehlá tržiště.

 

Vstupenky lze zakoupit osobně i online v síti Ticketstream ZDE a v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici ve Znojmě. Prodejní místa sítě Ticketstream najdete ZDE. Bude také možnost zakoupit vstupné přímo na místě v den konání akce.

Vstupenka na oba dva dny vinobraní vyjde na 550 Kč, jen na pátek pak na 350 Kč a na sobotu 450 Kč. Vstup zdarma budou mít děti do 15 let, osoby s průkazem ZTP, ZTP/P včetně jedné osoby doprovodu nebo bydlící v městské památkové rezervaci. Kompletní program v PDF formátu najdete ke stažení ZDE.

 

Burčák, nebo částečně zkvašený hroznový mošt?

Na přelomu léta a podzimu se začíná burčák prodávat na každém rohu a nechybí prakticky na žádném trhu, jarmarku, o vinobraních ani nemluvě. Nabízejí ho ostatně také vinárny a další kamenné provozovny. Prodávat se smí od počátku srpna do 30. listopadu. Ne vždy jde ale o pravý nefalšovaný burčák. Na co si dát při nákupu burčáku pozor? Na to se zaměřila úspěšná a užiteční spotřebitelská organizace (a časopis) dTest: „Označení ´burčák´ mohou nést jen nápoje vyrobené z hroznů vinné révy, které byly sklizeny a zpracovány na území České republiky v daném kalendářním roce. Pokud někdo pod názvem burčák prodává zkvašený mošt z hroznů dovezených ze zahraničí, jedná se o klamání spotřebitele. „Na vině je buď neznalost prodejce, nebo úmyslně chybné označení. Pokud by prodejce nápoj označil jako částečně zkvašený hroznový mošt, bylo by vše v pořádku,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. A dodává: „Informace, zda jde o burčák, či částečně zkvašený hroznový mošt, musí být podle zákona vždy uvedena viditelně spolu s údaji o místě původu a o tom, kdo nápoj vyrobil.“

Ilustrační foto Facebook

Burčák má mít žlutou až medově zlatavou barvu

Narazit na kvalitní částečně zkvašený hroznový mošt ze zahraničí vydávající se za burčák může být stále ta lepší varianta. Někteří prodejci se snaží burčák pančovat, například ředit vodou. Přídavek vody je přitom jedním z nejčastějších prohřešků, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce každoročně objeví. V kontrolovaných vzorcích se objevují také syntetická barviva, nedeklarovaný oxid siřičitý či etanol z přidaného cukru. A na co si dát pozor, abyste si nekoupili pančovaný burčák? Burčák z bílého vína by měl mít žlutou až medově zlatavou barvu. Rozhodně by neměl být nahnědlý. „Hnědá barva by mohla poukazovat na ředění jablečným moštem, na starý burčák či kvašený mošt vyrobený z plesnivých bobulí. Narezlá či téměř průzračná barva ukazuje na mošt ředěný vodou. Naopak usazeniny nejsou na škodu,“ vysvětluje Hana Hoffmannová. Okem patrné by měly být také bublinky oxidu uhličitého, kvůli kterému se nedoporučuje lahve s burčákem dovírat.

Důležité je i aroma a cena

Dobrý burčák lze poznat také podle jeho aromatu. Neměl by být cítit plísní, kvasinkami ani hnilobou. Vůně by naopak měla být svěží, čerstvá a hroznová. Měly by v ní být patrné jednotlivé odrůdy vinné révy. Na začátku sezóny jsou to Irsai Oliver a Müller Thurgau. Později v sezóně se objevuje burčák z Veltlínského zeleného, Muškátu moravského a Chardonnay. Růžový či červený burčák přichází ke slovu tradičně až zhruba v polovině září. „Že něco není s nabízeným produktem v pořádku, vám může naznačit také cena. Litr burčáku lze vyrobit zhruba z dvou kilogramů vinné révy. Letošní burčák by se měl prodávat zhruba za 70–80 korun za litr. Nižší cena by ve vás měla vzbudit podezření,“ radí Hoffmannová.

Ilustrační foto Facebook

Burčák má být chlazený

Kromě vzhledu a vůně byste měli prověřit také prostředí, v jakém se prodává. Ideální je kupovat dobře vychlazený burčák. „Nekupujte si burčák, který je vystaven velkému teplu a přímému slunci. Teplo totiž urychluje kvašení. Dejte si pozor také na stáří. Správný burčák by neměl být starší tří dnů,“ uvádí Hana Hoffmannová. Jak vzniká burčák? Zpracování vinné révy v mošt začíná co nejdříve po sklizni, aby se uchovala kvalita hroznů. Vinný mošt kvasí v sudech či tancích při teplotě 15–30 °C po dobu jednoho či dvou týdnů. Cukr přirozeně obsažený v bobulích vinné révy přeměňují kvasinky na alkohol a oxid uhličitý. Burčák musí obsahovat alespoň 1 % alkoholu – obvykle se však jeho množství pohybuje okolo 4 až 6 %.

 

Malá rukověť vinobraní v Čechách a na Moravě, řazená dle data

Vinohradské vinobraní

Ojedinělá degustační příležitost čeká v pátek a v sobotu 13. a 14. září na milovníky dobrého vína a burčáku. Na již 23. ročníku pražského Vinohradského vinobraní budou moci ochutnat především vína z menších vinařství z Moravy a z Čech a různé druhy oblíbeného burčáku.

Vinobraní na Kuksu

Každoročně patří druhá zářijová sobota na Kuksu slavnostem vína a burčáku. Vinaři v romantickém prostředí barokního areálu představí to nejlepší ze své úrody a chybět nebude pestrý kulturní program. Akce se koná 14. září od 09:00 do 19:00.

Strážnické vinobraní

Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností města Strážnice. Aktivně se ho účastní všichni obyvatelé města i okolních obcí. Jedná se o slavnost folkloru a vína, která se koná 14. září.

Vinobraní v Dolních Dunajovicích

Dunajovické vinobraní se uskuteční v sobotu 14. září na tanečním parketu na náměstí. Přijďte se pobavit na obnovené tradiční vinobraní a ochutnat občerstvení formou moravské zabijačky a místních specialit. Chybět nebude ochutnávka těch nejlepších vín, burčák, ani bohatý doprovodný program.

Slavnost vinobraní v Novosedlech

Každoroční slavnosti vína se uskuteční 14. září. Můžete se těšit na kulturní program, historický průvod obcí, tanec, zábavu, kvalitní burčák přímo od místních vinařů, prohlídky vinných sklepů, ochutnávky vín dle vašeho výběru, ukázky pomůcek k výrobě vína, občerstvení a mnoho dalších nevšedních zážitků.

Vinobraní na Pražském hradě

V Královské zahradě se o víkendu 14. a 15. září uskuteční již 14. ročník Vinobraní na Pražském hradě.

Trojské vinobraní - Vinobraní sv. Kláry

Milujete víno? Pak si 14. a 15. září nenechte ujít vinobraní v prostředí historické vinice sv. Kláry s jedinečným výhledem na panoráma Prahy.

Litoměřické vinobraní

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v 20. a 21. září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.

Mělnické vinobraní

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku od 20. do 22. září.

Vinobraní na Grébovce v Praze

Letošní ročník nejvýznamnějšího vinobraní v Praze proběhne 20. a 21. září. Tradiční akce Vinobraní na Grébovce láká nejen na oblíbený burčák z vlastních historických vinic, ale také na atraktivní hudební a doprovodný program.

Svatováclavské vinobraní v Kadani

Jubilejní 20. ročník svatováclavského vinobraní se odehrává 20. a 21. září. V pátek 20. 9. v 15 hodin proběhne výroční jízda. Vůz s vínem a muzikanty vyrazí od vinotéky Pálava, pojede přes Mírové a Studentské náměstí až ke kinu Hvězda a zpět. V sobotu 21. 9. je připraven celodenní program ve Františkánských zahradách! Návštěvníci se mohou těšit na tombolu, fotobudku, ochutnávku vín a burčáku. Vstupné je 50 Kč a v jeho ceně je prohlídka kláštera! Bude možné se i zúčastnit degustace vína s komentářem odborníka, prohlídnout si sklípky a podívat se, jak se vůbec hrozny zpracovávají. Chybět nebude hudba k tanci a poslechu

Kunětické vinobraní

Degustace vybraných českých, moravských i zahraničních vín, staročeské speciality a celodenní doprovodný kulturní program včetně prohlídek hradního paláce, to vše je na programu Kunětického vinobraní 21. září.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce konající 21. září, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně - sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas.

Zámecké vinobraní - jižní Morava na jižním Plzeňsku

Přijďte si užít jihomoravský folklór, ochutnávat, nakupovat, ale i diskutovat s vinaři o jejich práci a výsledcích jejich celoročního snažení na zámku Nebílovy v sobotu 21. září. Stejně jako v letech uplynulých, tak i letos se návštěvníci mohou těšit na malé vinaře z Velkých Pavlovic, cimbálovou muziku Lašár a velkopavlovický Presúzní mužácký sbor.

Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína vás již tradičně zavede 21. září do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska.

Drnholecké vinobraní

21. září se koná 9. Drnholecké vinobraní, v rámci akce můžete navštívit i 20 sklepů místních vinařů. Již tradiční Drnholecké vinobraní s otevřenými sklepy vinařů pořádají místní nadšenci. Historický průvod s knížetem a kněžnou z Náměstí k hospodáři a kolem všech zúčastněných otevřených sklepů.

Královské vinobraní na Točníku

21. a 22. září se můžete vydat do roku 1409. Král Václav IV. s manželkou Žofií Bavorskou přijíždí na svůj oblíbený hrad Točník. Těší se, že ochutná letošní víno a užije si zábavu se šermíři, kejklíři, tanečnicemi a hudebníky. Vladařské povinnosti jej však dohoní i zde a tak bude muset přijmout jihočeského zemana Jana Žižku z Trocnova, jehož hodlá omilostnit a přijmout ke dvoru. Očekávány jsou také návštěvy českých velmožů a možná i poselstvo králova milovaného bratra Zikmunda Lucemburského, uherského krále. 

Žernosecké vinobraní

Popíjení burčáku, kulturní program, folková a dobová představení zažijí Velké Žernoseky 27. a 28. září. Jako každý rok uvidíte průvod v čele s žernoseckým Bakchusem, králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábavu a finální ohňostroj u přívozu.

Valtické Hudbobraní & Burčáky

Maraton nadzemní i podzemní konzumace burčáků ve Valtickém Podzemí se uskuteční 27. a 28. září. Z Burčákomatu potečou jak klasické odrůdové burčáky, tak i krajové a sezonní speciality. Atmosféru dotvoří cimbálová muzika, vína Lednicko-valtického areálu, včetně těch medailových a oceněných.

Burčákfest v Louckém klášteře ve Znojmě

Pro milovníky dobrého pití i kvalitní zábavy je opět po roce připraven burčákový festival Burčákfest 2018. Odehrává se v příjemném prostředí areálu Louckého kláštera ve Znojmě 27. a 28. září.

Karlštejnské vinobraní

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně 28. a 29. září bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Chrudimské svatováclavské vinobraní

Zapomenutá 500letá historie pěstování a výroby vína v Chrudimi zaslouží si návrat. Třetí ročník soutěže vín Svatováclavského fóra za mezinárodní účasti uznávaných degustátorů vín, kde se bude hodnotit na 300 vzorků vín z 60 vinařství i ze zahraničí se koná 28. září.

Burčákový pochod náplavkou

V sobotu 28. září se koná již tradiční burčákový pochod na pražské náplavce. Oslavte babí léto u orosené sklenky dobrého vína. Najdete zde malé rodinné vinaře nejen z jižní Moravy, ale i z oblastí starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte.

Burčákový pochod v Miloticích

V sobotu 12. října se koná tradiční putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic, s možností pokračovat v pochodu směrem Dubňany a dále do Mutěnic. Ochutnejte letošní burčák, nebo skvělá vína od místních vinařů a nechte se pohostit specialitami, které jinde nenajdete, a to přímo od žen vinařů.

Vrbovecké vinobraní

Slavnostní vinobraní ve Vrbovci se koná 26. října. Těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.

Zdroj: kudyznudy.cz a webové stránky akcí

Vložil: Markéta Vančová