Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rizikové osoby, gambleři, alkoholici, kteří neposílají děti do školy, nedostanou dávky, říká poslanec Chaloupka

10.08.2013
Rizikové osoby, gambleři, alkoholici, kteří neposílají děti do školy, nedostanou dávky, říká poslanec Chaloupka

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Poslanec Otto Chaloupka z Věcí veřejných

„V poslední době jsem intenzivně pracoval na změně zákonů o dávkách v hmotné nouzi. Nyní mě čeká ještě konzultace na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde budeme dolaďovat detaily,“ píše poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. A pokračuje…

Okruhy změn, které zpracovávám, jsem zveřejnil minulý měsíc, a to v sedmi tématických bodech. Ty jsou rovněž součástí zveřejněné petice „Za spravedlivý sociální systém vypracovaný poslancem Otto Chaloupkou“. Obsahem je následujících sedm bodů:

První bod – vypracování zákonů, které stanoví podmínky, definující osobu/rodinu coby tzv. rizikovou (osoba/rodina, která pobírá dávky v hmotné nouzi dlouhodobě; navštěvuje herny/casina; požívá alkohol nebo omamné látky; použila dávku v hmotné nouzi na jiný účel než na naplnění životních potřeb; nepodporuje děti v řádné školní docházce; páchá trestnou činnost, atd.).

Řešením je § 30 vypracované změny zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, který říká: Riziková osoba je osoba, která je příjemcem příspěvku na živobytí a zároveň se v posledních 24 měsících dopustila více než dvou přestupků podle zákona 200/1990 Sb., o přestupcích.

Druhý bod – vypracování zákona, který stanoví pro tzv. rizikovou osobu povinnost se dostavovat v určenou hodinu v pracovních dnech na určené místo. Na daném místě se bude muset zdržovat 8 hodin a dbát pokynů pověřené osoby. Při nedodržení této povinnosti budou dávky odejmuty.

Řešením je § 31 vypracované změny zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, který říká, že riziková osoba má povinnost se dostavit na Úřadem práce zvolené místo, aby se zúčastnila vzdělávacího či sociálního programu, stanoveného pobočkou. Tato osoba se nesmí dopustit ani jednoho z přestupků dle § 30 odst. 1.

Třetí bod  - vypracování zákona, který stanoví, že forma a výška sociální pomoci státu bude navázána na přístup občana ke společnosti a státu, a na chování jeho rodiny.

Řešením je § 30 vypracované změny zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb. Ten dohlíží na dodržování zákona 200/1990 Sb., o přestupcích a stanoví postih za jeho nedodržení.

Čtvrtý bod  – vypracování zákona, který motivujek maximální podpoře dosažení co nejvyššího vzdělání u svých dětí, jak zvláštním ohodnocením za dobré výsledky dětí ve škole (stravenky), tak i sankcemi za neomluvenou docházku a špatný prospěch (zařazení do skupiny tzv. rizikové osoby/rodiny a z toho vyplývající důsledky) s ohledem na schopnosti a zdravotní stav dítěte.

Řešení – koncepce v jednání. Bude vypracována v součinnosti s MŠMT.

Pátý bod – vypracování zákona, který umožní dlužníkům splácet svoje dluhy (pokuty apod.) formou veřejně prospěšných prací.

Řešením je již předložená novela zákona paní Řápkové. Tato novela problematiku komplexně řeší. Tuto koncepční novelu podporujeme.

Šestý bod -  vypracování zákona, který sjednotí podmínky (jednotná metodika) pro výběr dětí do praktických (zvláštních) škol. Na rozhodnutí se nebudou podílet ředitelé škol, ani rodiče.

Řešením je příslib ministra školství, který se zavázal tuto problematiku řešit. Budeme sledovat další vývoj.

Sedmý bod – vypracování zákona, který zamezí zneužívání podpory bydlení majiteli nemovitostí (minimální výměra obytné plochy na osobu).

Řešení je v Novele zákona o pomoci v hmotné nouzi předložené paní Řápkovou, která adekvátně reaguje na tento problém.

Mám rozpracovány návrhy dalších změn, které navazují na výše uvedené návrhy. Jedná se například o změny v systému podpory v nezaměstnanosti (zvýšení a prodloužení), systému vyplácení rodičovského příspěvku a další. Tyto budu detailně zpracovávat ihned po dokončení výše uvedených změn.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace