Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vodící pes je vlastně takový Jekyl a Hyde, říká Helppes; proč? Nevidomí se svými chlupatými kámoši v ulicích Blanska

08.05.2019
Vodící pes je vlastně takový Jekyl a Hyde, říká Helppes; proč? Nevidomí se svými chlupatými kámoši v ulicích Blanska

Foto: Město Blansko

Popisek: Vodící pudl? Ano, i ten existuje...

FOTO Poslední dubnový pátek mohli lidé v ulicích v centru Blanska potkat nevidomé s jejich čtyřnohými asistenty. Soutěžili zde totiž už po šestnácté v klání ve výkonu vodicích psů. Start a cíl soutěže nazvané Cesta ve tmě byl před budovou základní umělecké školy.

„Sjelo se sem sedmnáct soutěžících z celé republiky. Čekaly na ně různé úkoly. Chodí například v běžném městském provozu, kdy neznají trasu a na vyznačených místech plní různé úkoly, kdy pes třeba musí najít dveře,“ uvedl jeden z pořadatelů soutěže Milan Dvořák.

Napětí před závodem... Foto město Blansko

Je to i příležitost setkat se

Slepci a jejich psi také prokazovali, jak umí hafani na povel změnit směr nebo se zastavit a vyhnout se překážce. S každým soutěžícím chodili rozhodčí, kteří jednotlivé úkony bodovali. A body dostávali i za soutěž v poslušnosti psů, kteří plnili obvyklé povely jako „Sedni, lehni, vstaň!“ ve vymezeném prostoru v předzámčí.

Povel ´sedni´ zvládá tento huňáč na výbornou... Foto město Blansko

Záštitu nad soutěží převzal starosta Jiří Crha, který všechny soutěžící a rozhodčí před startem přivítal v Blansku. „Je to už šestnáctý ročník soutěže, za jejíž pořádání bych chtěl organizátorům poděkovat. Akce je totiž příležitostí pro setkání nevidomých, kteří se zde můžou předávat svoje zkušenosti,“ dodal Crha.

Ani starosta neodolal a přátelského psíka si pohladil... Foto město Blansko

 

Vše o vodících psech pro nevidomé

Nezisková organizace Helppes vysvětluje: Vodící pes je pro svého pána nejen každodenním průvodcem, ale především partnerem a kamarádem, připraveným pomáhat 24 hodin denně. Pomáhá mu při zvládání bezpečného pohybu v exteriérech i interiérech, provází ho stejně dobře po rušných ulicích velkoměsta, jako po cestách malých vesniček, po silnici, v parku, v prostředcích hromadné dopravy, ale je možno s ním vyjít i na túru do přírody či za kulturními zážitky.

Vodící pes je vlastně takový Jekyl a Hyde – na jednu stranu musí být poslušným a ovladatelným psem, který respektuje svého majitele, na druhou stranu je to právě pes, který mnohdy musí samostatně situaci řešit a rozhodnout. Pes musí být např. schopen zhodnotit situaci a v případě, že je pro nevidomého nebezpečná, nesmí uposlechnout povel a sám vyvede nevidomého na bezpečné místo (např., když uprostřed chodníku stojí auto, které nelze po chodníku obejít, nebo je na chodníku výkop, hrozí pád do kolejiště, v cestě je závora apod.).

Jak dlouho trvá výcvik psa?

Samotný výcvik psa trvá v průměru 6 až 9 měsíců, někdy i déle; záleží na náročnosti úkonů, které musí pes zvládat, vzhledem k závažnosti Vašeho postižení. Záleží také na učenlivosti psa, přičemž vůbec neplatí, že pes, který se učí pomaleji, bude ve svém životě horší, nežli pes, který chápe velmi rychle. Výcvik psa ale nelze uspěchat a dokud pes neprovádí spolehlivé výkony, není možné ho předat k secvičování.

Kolik stojí psí pomocník?

Postižení lidé, to je třeba říci hned na začátku, neplatí nic, vodící pes je uznanou kompenzační pomůckou, která je hrazena ze státních prostředků za stejných podmínek, jako ostatní kompenzační pomůcky. Zato cena těchto psích pomocníků není malá, pohybuje se okolo 250.000,-Kč. Do celkové ceny psa jsou započítány veškeré náklady spojené s jeho přípravou a výcvikem. Od pořízení štěněte či mladého psa, přes jeho výchovu, výživu, veterinární péči a zákroky, hygienu a péči o psa, potravinové doplňky, pomůcky pro výcvik – vybavení a výstroj psa, odměny, hračky, cestovní náklady při výchově a výcviku psa, náklady spojené se zaškolením a návštěvami klienta, předáváním psa a secvičování klienta se psem a náklady na inspekční návštěvy. Dále jsou to náklady na zaměstnance a provozní náklady – energie, poštovné, telekomunikační poplatky, správa, opravy a údržba výcvikového areálu, členství v mezinárodních organizacích, účast na veletrzích, seminářích, konferencích u nás i v zahraničí a vzdělávání zaměstnanců v rámci zvyšování kvality služeb, prezentační akce, vybavení areálu a zaměstnanců apod.

Jaký je rozdíl mezi psem vodícím, asistenčním a signálním?

Vodicí psi jsou, jak praví Wikipedie, vycvičeni na pomoc nevidomým nebo slabozrakým, signální psi zas pro neslyšící, alergiky, astmatiky, osoby se záchvatovým onemocněním, asistenční psi k pomoci všem zdravotně nebo tělesně postiženým (vozíčkářům). Žádný zásadní rozdíl v ceně samozřejmě není, protože na kvalitu psů – jejich zdravotní stav a povahové vlastnosti jsou kladeny stejné nároky, bez ohledu na typ výcviku, doba výcviku a jeho náročnost je také vždy téměř shodná, také nároky na odbornost všech pracovníků jsou stejně vysoké. Všichni z Heppes předávaní psi skládají před předáním zkoušku u nezávislého rozhodčího, stejně tak, jako je tomu v jiných odvětvích kynologie. 

Co je Helppes?

Jediná profesionální nezisková organizace svého druhu v České republice, která je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Helppes pomáhá osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Helppes, jako první organizace nejen v ČR, ale i ze zemí tzv. bývalého východního bloku, dokázal splnit podmínky nejvyšších mezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu a získal akreditaci pro plnohodnotné členství v mezinárodních organizacích, sdružujících poskytovatele těchto služeb – Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International.

Vložil: Markéta Vančová