Vše o vodících psech pro nevidomé
Nezisková organizace Helppes vysvětluje: Vodící pes je pro svého pána nejen každodenním průvodcem, ale především partnerem a kamarádem, připraveným pomáhat 24 hodin denně. Pomáhá mu při zvládání bezpečného pohybu v exteriérech i interiérech, provází ho stejně dobře po rušných ulicích velkoměsta, jako po cestách malých vesniček, po silnici, v parku, v prostředcích hromadné dopravy, ale je možno s ním vyjít i na túru do přírody či za kulturními zážitky.

Vodící pes je vlastně takový Jekyl a Hyde – na jednu stranu musí být poslušným a ovladatelným psem, který respektuje svého majitele, na druhou stranu je to právě pes, který mnohdy musí samostatně situaci řešit a rozhodnout. Pes musí být např. schopen zhodnotit situaci a v případě, že je pro nevidomého nebezpečná, nesmí uposlechnout povel a sám vyvede nevidomého na bezpečné místo (např., když uprostřed chodníku stojí auto, které nelze po chodníku obejít, nebo je na chodníku výkop, hrozí pád do kolejiště, v cestě je závora apod.).
Jak dlouho trvá výcvik psa?
Samotný výcvik psa trvá v průměru 6 až 9 měsíců, někdy i déle; záleží na náročnosti úkonů, které musí pes zvládat, vzhledem k závažnosti Vašeho postižení. Záleží také na učenlivosti psa, přičemž vůbec neplatí, že pes, který se učí pomaleji, bude ve svém životě horší, nežli pes, který chápe velmi rychle. Výcvik psa ale nelze uspěchat a dokud pes neprovádí spolehlivé výkony, není možné ho předat k secvičování.
Kolik stojí psí pomocník?
Postižení lidé, to je třeba říci hned na začátku, neplatí nic, vodící pes je uznanou kompenzační pomůckou, která je hrazena ze státních prostředků za stejných podmínek, jako ostatní kompenzační pomůcky. Zato cena těchto psích pomocníků není malá, pohybuje se okolo 250.000,-Kč. Do celkové ceny psa jsou započítány veškeré náklady spojené s jeho přípravou a výcvikem. Od pořízení štěněte či mladého psa, přes jeho výchovu, výživu, veterinární péči a zákroky, hygienu a péči o psa, potravinové doplňky, pomůcky pro výcvik – vybavení a výstroj psa, odměny, hračky, cestovní náklady při výchově a výcviku psa, náklady spojené se zaškolením a návštěvami klienta, předáváním psa a secvičování klienta se psem a náklady na inspekční návštěvy. Dále jsou to náklady na zaměstnance a provozní náklady – energie, poštovné, telekomunikační poplatky, správa, opravy a údržba výcvikového areálu, členství v mezinárodních organizacích, účast na veletrzích, seminářích, konferencích u nás i v zahraničí a vzdělávání zaměstnanců v rámci zvyšování kvality služeb, prezentační akce, vybavení areálu a zaměstnanců apod.

Jaký je rozdíl mezi psem vodícím, asistenčním a signálním?
Vodicí psi jsou, jak praví Wikipedie, vycvičeni na pomoc nevidomým nebo slabozrakým, signální psi zas pro neslyšící, alergiky, astmatiky, osoby se záchvatovým onemocněním, asistenční psi k pomoci všem zdravotně nebo tělesně postiženým (vozíčkářům). Žádný zásadní rozdíl v ceně samozřejmě není, protože na kvalitu psů – jejich zdravotní stav a povahové vlastnosti jsou kladeny stejné nároky, bez ohledu na typ výcviku, doba výcviku a jeho náročnost je také vždy téměř shodná, také nároky na odbornost všech pracovníků jsou stejně vysoké. Všichni z Heppes předávaní psi skládají před předáním zkoušku u nezávislého rozhodčího, stejně tak, jako je tomu v jiných odvětvích kynologie.
Co je Helppes?
Jediná profesionální nezisková organizace svého druhu v České republice, která je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Helppes pomáhá osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Helppes, jako první organizace nejen v ČR, ale i ze zemí tzv. bývalého východního bloku, dokázal splnit podmínky nejvyšších mezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu a získal akreditaci pro plnohodnotné členství v mezinárodních organizacích, sdružujících poskytovatele těchto služeb – Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International.
|