Svoboda slova, ale jen pro někoho. Křesťanské symboly lze hanobit, jiné ne?
22.03.2019
Foto: Divadelní svět
Popisek: Snímek z kontroverzní hry chorvatského dramatika, kterou vloni uvedl festival Divadelní svět 2018 v Brně
Brněnský soud tento týden zamítl žalobu kardinála Dominika Duky, týkající se uvedení kontroverzní divadelní hry chorvatského dramatika a režiséra Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí, která byla uvedena loni v květnu na brněnské přehlídce Divadelní svět. Kardinála Duku u soudu zastupuje známý karlovarský advokát Ronald Němec, který se zároveň k žalobě připojil. Oba argumentují tím, že hra zasáhla do jejich osobnostních práv a vyznání a podle nich svoboda slova není neomezená.
Ronald Němec usiluje o to, aby nezávislý soud stanovil pravidla hry a jasně vymezil, co je ještě svoboda slova a co již není. Argumentuje přitom rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva. Ten konstatoval, že pokud nějaké dílo vzniká s úmyslem škodit konkrétnímu náboženství tak, aby vzbuzovalo určité negativní vášně, jde o onu hranici, kterou již nelze tolerovat. „Divadlo se může vyjadřovat k čemukoliv, ale až k okamžiku, kdy vyzývá k nesnášenlivosti,“ uvedl Němec v pořadu Devadesátka na ČT 24. Navíc připomněl výrok Olivera Frljiče, že každé jeho dílo je politickým činem a koná tak proto, že podle něj křesťanství znásilňuje muslimy. Ve skutečnosti je to však církev, kdo naopak vyzývá k dialogu s vyznavači muslimské víry.
Divadelníci na hraně?
Předseda Asociace nezávislých divadel Štěpán Kubišta v reakci na stanovisko Ronalda Němce připustil, že se divadelníci často pohybují na hraně a že by také oni měli hledat hranici, co je ještě možné a co ne. Na druhé straně si ale myslí, že žaloba Dominika Duky celý spor zbytečně eskaluje. Jenže kardinál Duka, ani Ronald Němec se s verdiktem brněnského soudu (který není pravomocný) rozhodně nehodlají smířit a jsou rozhodnuti se odvolávat až k Evropskému soudu pro lidská práva, jenž již podobné případy řešil. Každopádně bude zajímavé sledovat, jak tento soudní spor nakonec dopadne. Brněnští soudci totiž dospěli k názoru, že hra, dehonestující Ježíše Krista, který v jedné ze scén znásilnil muslimku, se na jejich právech nijak neprojevila, ovšem pokud by v nějaké hře takto byl zobrazen samotný Duka či Němec, o porušení osobnostních práv by jít mohlo.
Doma zakázáno, v Čechách povoleno
Němec zcela právem poukazuje na to, že v jiných případech je například striktně zakázáno zpochybňování holokaustu a jiných náboženských symbolů. Ostatně, v poslední době vzbudily vášnivé reakce kontroverzní postoje některých českých politiků. Václav Klaus mladší byl minulý týden dokonce vyloučen z ODS za to, že přirovnal rozhodnutí Evropského parlamentu k židovským výborům. Česká policie nyní spustila hon na účastníky diskusí na sociálních sítích, kteří napsali, co si myslí o příčinách masakru na Novém Zélandu.
Za pozornost jistě stojí, že některá díla Olivera Frljiče jsou v řadě zemí zakázána, například doma v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině či Polsku. U nás je jeho tvorba velkoryse tolerována a to přesto, že právě v inscenaci Naše násilí, vaše násilí jedna z účinkujících manipuluje s českou vlajkou na svých pohlavních orgánech.
Vložil: Adéla Hofmanová