Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stolní fotbálek Star Wars, kde se mydlí Stormtroopers... První digitální pojízdná laboratoř FabLab Experience vyrazila

07.03.2019
Stolní fotbálek Star Wars, kde se mydlí Stormtroopers... První digitální pojízdná laboratoř FabLab Experience vyrazila

Foto: FabLab Brno

Popisek: Figurky Stormtroopers pro bezva stolní fotbálek vznikly v 3D tiskárně ve FabLab Brno... Všechny tyto moderní, počítačem řízené přístroje, které jsou v Brně i v pojízdné laboratoři FabLab Experience, ale mohou vyrábět daleko více, než jen hračky a stolní hry

FOTO Vyrazila na cestu po školách Jihomoravského kraje (FabLab Experience, jak se pojízdná laboratoř jmenuje, je primárně určený pro střední a základní školy, pro veřejnost je otevřený 24/7 kamenný FabLab Brno, ale o něm dále). FabLab Experience bude parkovat u jednotlivých škol, kde si studenti mohou práci ze supermoderní technikou vyzkoušet. Dnes již totiž dávno neplatí, že vybavení dílny tvoří kladiva, pilníky, hřebíky, pily; a výsledkem roční práce ve školní dílně je dřevěný nůž nebo vachrlatá ptačí budka. Speciálně upravený návěs je totiž vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími pro mnohé futuristickými přístroji.

A vyjel do první školy v Brně. FabLab Experience 25. února na Gymnáziu Matyáše Lercha představili jeho realizátoři a partneři. Finančně ho podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a řada firemních sponzorů. Vizionáři z Jihomoravského inovačního centra (JIC), kteří s ideou přišli, zavítají s digitální laboratoří na kolech hlavně do základních a středních škol na jižní Moravě. Představí jihomoravskou tvořivost i v zahraničí. Co do vybavení a rozměru jde o unikát. FabLab Experience je největší na světě… Kamion FabLab Experience umožňuje vyzkoušet si jinak těžko dostupné moderní výrobní stroje a přístroje. Za pomoci zkušených lektorů mají studenti na jižní Moravě jedinečnou příležitost ztvárnit své kreativní projekty a svým nápadům vtisknout realistickou podobu.

Na cestách... Foto FabLab Experience

O co vůbec jde?

FabLab je zkratka „Fabrication Laboratory“ neboli výrobní laboratoř. Označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní. Postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá přes 1 500 certifikovaných laboratoří ve více než 100 zemích světa. Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky: mají určité minimální vybavení (3D tiskárny, laserová řezačka, CNC frézka, vrtačka, bruska a další ruční nástroje); sdílejí s celosvětovou komunitou know-how pojící se k výrobním postupům výtvorů, které ve FabLabech vznikají; zpřístupňují laboratoř široké veřejnosti.

Fab laby bývají silně spojovány s moderními hnutími jako je DIY (Do it yourself, česky doslova „Udělej si sám“, což je druh kultury, v níž si člověk sám, tzn. bez profesionální podpory, zhotoví užitečný výrobek, který slouží jemu nebo ostatním lidem), open-source hardwarem a softwarem (autor vytváří jak hardware, tak i programy, software, zdarma a dává je, opět zdarma, k dispozici široké komunitě uživatelů; u software to má název FOSS - Free a open-source software a jde o svobodný a otevřený software, který může kdokoliv používat, kopírovat, studovat i měnit a zdrojový kód je volně sdílen, takže kdokoliv ho může upravovat a vylepšovat). 

První zastávka byla v Brně, foto FabLab Experience

Mimochodem, první fab lab vznikl na Massachusettském technologickém institutu jako součást předmětu s názvem „Jak vyrobit (téměř) cokoliv“ (Fabrication Laboratory) v roce 2001. Později byla vydána tzv. FabLab Charter, která říká, na jakých principech fab lab funguje. Kdokoliv tyto principy naplní a koho schválí jeden z fab labů, které mají roli tzv. rozhodčích, stane se součástí mezinárodní sítě, jež exponenciálně roste. První oficiální fab lab v České republice je právě FabLab Brno, jenž byl spuštěn 19. dubna 2017.

FabLab Brno funguje již dva roky

První otevřená digitální dílna pro veřejnost (FabLab Brno) funguje bezmála dva roky v brněnském sídle JIC. Za tu dobu se v ní vystřídala třicítka škol převážně z moravské metropole. Zájem o prohlídky a workshopy byl z jejich strany velký a lidé z FabLab se proto rozhodli udělat variantu na kolech. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty bude jezdit přímo do škol. „Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova. V plánu je také účast na festivalech a veletrzích jako je třeba Open House Brno, rakouský Maker Fair Vienna nebo Future Port Prague,“ říká manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.

Pozvat digitální laboratoř může každá základní škola z Brna a střední škola z jižní Moravy přes registrační formulář, který dvakrát ročně rozešlou ředitelům jejich zřizovatelé. Na webu ZDE se můžou dozvědět detailní informace o projektu. Lektoři z JIC se budou žákům, studentům i učitelům intenzivně věnovat tři dny. Vyzkoušet si práci s přístroji budou moct třídy po menších skupinkách. „Ráno a dopoledne podniknou prohlídku po kamionu, seznámí se s digitální výrobou. Po obědě projdou školeními a naučí se s přístroji zacházet. Poté si něco vyrobí a případně odnesou domů na památku,“ doplňuje manažer FabLab Experience Daniel Šín z JIC.

 

Kamion s návěsem o výměře přibližně 44 m2 má zázemí pro dva lektory a moderní vybavení čítající desítku přístrojů: 

Takto to vypadá uvnitř kamionu, foto FabLab Experience

• laserová řezačka (laser, to je koncentrace obrovské energie do malého bodu. Laserovým paprskem lze řezat a gravírovat do papíru, skla, dřeva a některých plastů)

3D tiskárny (3D tiskárny jsou typickým příkladem aditivní technologie a prototypování. Zhmotní tvé představy do posledního detailu. Z plastového filamentu můžete vymodelovat cokoliv, co si dokážete představit. Tisknout můžete i z více barev najednou)

robotické rameno (automatizace je budoucností moderní výroby. My k vám přivezeme kooperativní robotické rameno, na kterém si budete moci vyzkoušet, jak funguje spolupráce člověka a stroje)

CNC frézka (vytvoří prototyp ze dřeva i hliníku)

řezací plotr a termolis (vyrobte si samolepku, šablonu nebo potisk na textil. Ten pak pomocí termolisu nažehlíte přímo na tričko)

elektronový mikroskop (elektronový mikroskop dokáže zvětšit oproti lidskému oku až 40 000krát)

elektro a mecha dílna

Bez složité administrativy a zdarma

Kromě registrace nepředstavuje návštěva speciálního kamionu pro školy žádnou složitou administrativu a služba je zdarma. Výstavba mobilního FabLabu vyšla na osm milionů korun. Partneři dodali vybavení za dva a půl milionu korun. Z velké části přispěl Jihomoravský kraj. „Jižní Morava je region silný ve strojírenství, IT i technických oborech. Máme mnoho šikovných a vynalézavých lidí s vlastním nápadem, kteří ne vždy mají potřebné podmínky pro jeho realizaci. Laboratoř FabLab, která funguje už druhým rokem, tato odvětví spojuje, soustřeďuje na jedno místo a dělá je dostupnými pro širokou veřejnost. Jihomoravský kraj, jako zřizovatel naprosté většiny středních škol, se systematicky snaží podpořit zájem o tolik potřebné technické obory právě mezi mládeží. Mobilní FabLab je tak pro nás dalším logickým krokem. Pojízdná laboratoř by měla inspirovat a motivovat žáky a studenty i ve školách mimo metropoli tím, že jim umožní vyzkoušet si ty nejmodernější technologie,“ konstatoval hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Peníze na provoz dalo také město Brno. „Brno je centrem vědy a výzkumu, a je proto přirozeně potřeba podporovat v mladých lidech zájem o technické a přírodovědné obory. Díky pojízdné laboratoři se zařízení FabLabu dostane k ještě více studentům a umožní jim vyzkoušet si pracovat s přístroji, ke kterým se v běžném životě jen tak nedostanou. Věřím, že je moderní technologie nadchnou a že tato zkušenost povede k tomu, aby realizovali své vlastní nápady,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Finančně podpořilo digitální laboratoř na kolech Vysoké učení technické v Brně (VUT), společnost Thermo Fisher Scientific, Honeywell a AT&T. Mezi další podporovatele patří Portiva, Vodafone, Trilab, Prusa Research, Aubo nebo Schunk. 

A ještě ten stolní fotbálek…

Ten ve FabLab Brno vyrobil Miroslav Zuzelka a CORE tým a použil k tomu 3D tiskárnu a CNC frézku. Podívejte se, jak dílo vznikalo.

 

Zde fungovala CNC frézka

 

Krabice i hrací pole je již hotovo

 

Teď vložíme tyče na hrací figurky

 

Fotbalisté? Kdepak, bojovníci z Hvězdných válek

 

Figurky Stormtroopers vznikly v 3D tiskárně... Všechny tyto moderní, počítačem řízené přístroje ale mohou vyrábět daleko více, než jen hračky a stolní hry.

Více informací o tomto úžasném projektu, který školy konečně posouvá z 19. do 21. století, najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová