Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tuhý mráz a zuřivý odpor esesáků, tak probíhala na Vánoce 1944 krvavá bitva o Budapešť. Army Park ji letos připomene

09.01.2019
Tuhý mráz a zuřivý odpor esesáků, tak probíhala na Vánoce 1944 krvavá bitva o Budapešť. Army Park ji letos připomene

Foto: Army Park Ořechov

Popisek: Zimní bitva v roce 2015 odkazovala na operaci Königsberg: Vidíte dokonalou, historicky věrnou atmosféru, uniformy i vojenskou techniku. Army Park žádné nepřesnosti netrpí

Army Park Ořechov u Brna, největší military zábavní park v Česku plný dobrodružných aktivit s vojenskou tématikou, armádní technikou a muzeem, pořádá v sobotu 2.2. tradiční Zimní bitvu, tentokrát inspirovanou událostmi u Budapešti v zimě roku 1945. „Zima je pro všechny kluby vojenské historie takové hluché období, takže nás napadlo ho naopak využít. Zimních bojových ukázek je velmi málo, navíc - je to atraktivní v okamžiku, kdy vyjde počasí, napadne sníh, je to pak něco jiného než ty klasické letní bojové ukázky,“ vysvětlil Krajským Listům.cz organizátor David Kincl z Army Parku, proč Zimní bitvy pořádají s velkým úspěchem již asi po dvanácté.

Budapešťská operace nebo též Bitva o Budapešť byla sovětská útočná operace Velké vlastenecké války, v jejímž důsledku padlo hlavní město Maďarského království Budapešť a byla obsazena většina území Maďarska a část jižního Slovenska, více se dozvíte v článku níže.

Zimní bitva v roce 2015 odkazovala na operaci Königsberg, foto Army Park Ořechov

Army Park Ořechov uvítal první návštěvníky v roce 2004 a bojové ukázky jsou jednou z pravidelných akcí v areálu konaných. Kromě Zimní bitvy je další bojová ukázka pořádána v květnu v rámci Army Park Festu, kde kromě samotných bojů mohou návštěvníci shlédnout prezentace Klubů vojenské historie, přehlídku vojenské techniky, prezentaci modelářů a spoustu další spoustu doprovodného programu.

Zimní bitva 2019, Army Park Ořechov – Budapest 1945

Akce proběhne v sobotu 2.2. 2019 v. Areál bude pro návštěvníky otevřen od 10 hod., začátek bojové ukázky ve 14 hod. Návštěvníci shlédnou zhruba padesáti minutovou bojovou ukázku za účasti více než 200 účinkujících v dobových vojenských uniformách a těžkou vojenskou techniku včetně legendárního tanku T34. Na bojišti se představí účinkující z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Vystříleny budou tisíce nábojů a diváci shlédnou i spoustu pyrotechnických efektů věrně simulujících skutečné bojové podmínky.

Parkování je zajištěno až do naplnění kapacit přímo u areálu, poté bude možno odstavit auto na parkovišti v areálu zemědělského družstva v Ořechově, kde bude několika autobusy zajištěna nepřetržitá kyvadlová doprava zdarma. Dalším bonusem pro návštěvníky bude, tak jako každý rok horký čaj podávaný po celou dobu zdarma.

Návštěvníci se mají dále možnost občerstvit ve stylovém Army baru, nebo si prohlédnout širokou nabídku prodejců převážně military zboží. Aktuální informace najdete ZDE, předprodej cenově zvýhodněných vstupenek (od 80,- Kč do 340,- Kč) ZDE a ZDE.


Armádní bitvy se pořádají v Ořechově pravidelně. Zájemců o střet vojsk chodí podle Kincla pořád velký počet a neodradí je ani chladno a bláto kam až oko dohlédne. „Počet návštěvníků vždy závisí na počasí, běžně tu bývá asi jeden až dva tisíce lidí,“ zmínil David Kincl a dodal: 
„Každý rok se vybere jiná Zimní bitva. Minulý rok to byla Bitva u Kamence Podolského, rok předtím Východní fronta 1944, a v roce 2016 boje o maďarské město Kapošvár.“

Kdybychom žili u Plzně, byla by to americká armáda

„Army park je zaměřen na období od druhé světové války po rok 1989. Období socialismu. Army park je také muzeum, skladbou exponátů odpovídá tomuto období. Je to spíše záležitost československé lidové armády, případně bývalého sovětského bloku,“ vysvětlil Krajským Listům.cz Kincl s tím, že to zaměření, respektive scénáře bojových ukázek vycházejí z toho, že musí být reálné realizovatelné – musí se obsadit těmi správnými účinkujícími ve správných uniformách. „Kdybychom ty bitvy pořádali někde v okolí Plzně, tak by bylo samozřejmě víc nasnadě řešit to americkou armádou, ale protože u nás na konci druhé světové války americká armáda neoperovala, tak se držíme místních možností,“ dodal David Kincl.

Zimní bitva v roce 2015 odkazovala na operaci Königsberg, foto Army Park Ořechov

K dokonale historicky přesným scénářům, podle nichž se bitvy, nejen tedy ta Zimní, odehrávají, pak Kincl Krajským Listům.cz sdělil: „Já jsem organizátor celé akce (zařizuji, aby přišli lidi, aby přijelo dost chemických záchodů a tak dál), ale scénář včetně zeměpisného umístění řeší přímo účinkující. Tihle lidé, krom toho, že jsou nadšení amatéři z vojenských historických klubů… máme například odborníka, kterého bych již amatérem nenazval, a který má na starosti ruskou stranu u nás, je to kovaný vojenský historik. Jmenuje se Jaroslav Dvořák, také se bude účastnit únorové Zimní bitvy, je to předseda klubu vojenské historie Dukla, což je vojenskohistorický klub z Prostějova, zaměřuje se na historii Prostějovska za druhé světové války. On má na kontě již tři knihy, vysoce hodnocené odbornou veřejností. Takže vidíte, že nadšený amatér není to pravé označení,“ vysvětlil pan Kincl.  

Originál sovětského tanku je postavený v Česku

K technice David Kincl řekl: „V Zimní bitvě bude také v akci sovětský tank T34 - ten je u nás v areálu k vidění po celý rok. Na něm je zajímavé, že to není originální tank, ale je to stroj, který si majitel přestavěl z původně vyprošťovacího tanku. Většinou tam budou originály, minomety, děla, motorky, osobní auta?“ zakončil.

Hlavní hvězda - tank T34, foto Army Park Ořechov

 

Budapešťská operace nebo též Bitva o Budapešť 

To byla sovětská útočná operace druhé světové války, respektive z tehdejšího sovětského pohledu Velké vlastenecké války, v jejímž důsledku padlo hlavní město Maďarského království Budapešť a byla obsazena většina území Maďarska a část jižního Slovenska. Na stránkách Vojenského historického ústavu Praha je popsána dramaticky celá bojová operace dobývání Budapešti v prosinci 1944 až únoru 1945.

26. června 1941 bombardovala neznámá letadla Košice, jež tehdy patřily k Maďarsku. Maďarsko se poté přidalo k Hitlerovu tažení proti Sovětskému svazu. Když se však válečná štěstěna obrátila a fronta se blížila k maďarskému území, regent Horthy zvažoval vystoupení z války. Aby tomu Němci zabránili, v březnu 1944 okupovali Maďarsko; následovaly deportace a vyhlazování maďarských Židů. 15. října 1944, zatímco sovětská vojska bojovala s německými a maďarskými v okolí Debrecína, požádal Horthy o příměří. Byl však Němci donucen abdikovat a předat moc Ferenci Szálasimu, vůdci strany Šípových křížů. Německým a maďarským vojskům se nepodařilo zastavit sovětský postup, na Vánoce 1944 2. a 3. ukrajinský front sovětských maršálů Malinovského a Tolbuchina spolu s rumunskými jednotkami dokončily obklíčení Budapešti. Na samém počátku obléhání byli zabiti sovětští parlamentáři.

Snímek zachycuje sovětské vojáky při dobývání maďarského hlavního města v prosinci 1944 až únoru 1945. Boj o Budapešť patřil mezi nejtěžší boje ve městech za druhé světové války. Foto VHÚ

Město bránilo asi 70 000 německých a maďarských vojáků pod velením Karla Pfeffera-Wildenbrucha a Ivána Hindyho. Značnou část německých sil tvořily jednotky SS, složené ovšem zčásti z maďarských Němců. Nejsilnější obranná postavení byla v kopcovitém Budínu, boje ve městě se svým charakterem podobaly bitvě o Stalingrad, obdobný byl rovněž nedostatek zásob obléhaných sil Osy a tuhý mráz.

Německé síly, zahrnující značnou část zbývajících nacistických tankových jednotek, se v lednu 1945 opakovaně pokoušely Budapešť vyprostit (operace Konrad), přiblížily se k obleženému městu, ale svůj úkol splnit nedokázaly. 18. ledna 1945 se obránci Pešti stáhli z východního břehu Dunaje do lépe hajitelného Budína a zničili za sebou mosty. Pod sovětskými útoky se i území držené obránci v Budínu neustále zmenšovalo, 11. února se zbývající německé a maďarské síly spolu s velkým množstvím civilistů pokusily probít přes sovětská postavení k nepříliš vzdáleným německým liniím. Pokusu o průlom se zúčastnilo 30–40 000 lidí, do bezpečí se však dostal jen malý zlomek z tohoto počtu. Do zajetí upadli i oba velitelé, 13. února 1945 Budapešť definitivně padla.

Nehledě na ztráty z bojů na maďarském venkově, dobývání Budapešti stálo životy asi 47 000 obránců a 38 000 maďarských civilistů, Rudá armáda ztratila asi 80 000 padlých. Utrpení obyvatel maďarského hlavního města však zdaleka neskončilo, docházelo k masovému znásilňování žen a velké množství civilistů bylo zavlečeno do SSSR. Neskončil ani boj maďarské armády; její jednotky bojovaly po boku německých sil až do samého konce války. Tou dobou se již na obsazeném maďarském území formovala nová, ještě ne zcela komunistická vláda, země však byla odsouzena k tomu, aby zcela upadla do sovětského područí.

Vložil: Markéta Vančová