Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letošní advent ve Znojmě je doslova nabitý. První se otevírá kluziště, již v sobotu. A i to má vlastní adventní program

22.11.2018
Letošní advent ve Znojmě je doslova nabitý. První se otevírá kluziště, již v sobotu. A i to má vlastní adventní program

Foto: Město Znojmo

Popisek: Pokud se rozhodnete vyrazit na Znojemský advent, nezapomeňte si vzít brusle, na Horním náměstí bude již podruhé umístěno venkovní kluziště

Znojemský advent bude plný novinek. Nabídne i fotostěnu Josefa Lady a spoustu dalších atrakcí… Další část vánočního programu se bude odehrávat na Horním náměstí, kde bude již podruhé umístěno venkovní kluziště. Jeho montáž již začala a bruslaři na umělý led poprvé vjedou 1. prosince, kdy jej v 16:00 město slavnostně otevře. Samotné kluziště bude během adventu dějištěm několika akcí, které Znojmo připravuje ve spolupráci s HC Orli Znojmo - mládež. Připravili jsme pro vás kalendář akcí, které Znojmo o adventu nabízí; je toho hodně.

Sobota 1. prosince

Pokud se rozhodnete vyrazit na Znojemský advent, nezapomeňte si vzít brusle, na Horním náměstí bude již podruhé umístěno venkovní kluziště. Bruslaři na umělý led poprvé vjedou 1. prosince, kdy jej město ve čtyři odpoledne slavnostně otevře. „Součástí akce bude rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí, program pro děti, k dobré náladě bude hrát DJ Izzy Cooper a na závěr, v 19:00 hodin, se budou moci všichni těšit na malý ohňostroj,“ zve všechny starosta Znojma Jan Grois.

Samotné kluziště bude během adventu dějištěm několika akcí, které město připravuje ve spolupráci s HC Orli Znojmo. Budou k dispozici uzamykatelné skříňky i brusič bruslí. Kluziště bude otevřené až do 17. února, a to denně od 9:00 do 19:00 hodin (vždy s pauzou na vyčištění v čase 13:00 - 14:00). Vstup na kluziště je pro všechny návštěvníky zdarma. 

Nechybí znojemští Orli

V rámci adventu se o další akce na kluzišti postarají znojemští Orli. „Díky dobré spolupráci s hokejisty se můžeme v prosinci těšit na další tři akce. První proběhne hned v úterý 4. prosince od 17:00 do 18:00 hodin, půjde o exhibiční zápas mladších žáků za účasti hráčů A-týmu, což bude určitě zajímavá podívaná,“ těší se místostarosta Karel Podzimek, který má sport a kulturu v gesci.

Na kluzišti budou k dispozici uzamykatelné skříňky i brusič bruslí, foto Facebook města Znojma

Další akce přibližuje manažer Orlů Petr Veselý: „Na neděli 16. prosince od 16:00 do 18:00 hodin chystáme akci s názvem Vánoční punč s Orly. Na kterou bych všechny rád pozval. S našimi hráči se tentokrát nebudete moci potkat jen na ledě, ale budou také prodávat vánoční punč, jehož výtěžek bude věnován mládežnickým týmům Orlů. Připraven bude i další doprovodný program. Ve čtvrtek 20. prosince pak nabídnou hokejisté Školičku bruslení pro veřejnost. Od 16:00 a od 17:00 hodin povedou hokejoví trenéři výukovou hodinu bruslení pro děti, příp. pro rodiče s dětmi.“

Ve čtvrtek 20. prosince nabídnou hokejisté Školičku bruslení pro veřejnost. Od 16:00 a od 17:00 hodin povedou hokejoví trenéři výukovou hodinu bruslení pro děti, příp. pro rodiče s dětmi. Mimo tyto akce bude kluziště samozřejmě přístupné a otevřené až do 17. února, a to denně od 9:00 do 19:00 hodin (vždy s pauzou na vyčištění kluziště v čase 13:00 - 14:00). Vstup na kluziště je pro všechny návštěvníky zdarma. Na Horním náměstí budou k dispozici, jak již stojí výše, uzamykatelné skříňky i brusič bruslí. Nebude chybět ani stánek s občerstvením.

Letošní vánoční strom je již nachystaný, foto Facebook města Znojma

Bruslení na umělém povrchu 

Ve Znojmě bude umělé kluziště o velikosti 30 x 15 metrů vyrobené specializovanou švýcarskou firmou Glice, která tento produkt sama deset let vyvíjela. Bruslení na umělém povrchu možná bude v první chvíli nezvyklé, ale rozhodně ne horší. Rozdíl ve skluznosti oproti ledu je v řádech procent, čili prakticky jej bruslař nepozná. Důležité je pouze mít dobře nabroušené brusle. I proto se tento povrch začíná čím dál více používat i v zemích tradičně orientovaných na vodní led. Příkladem jsou severní Itálie, Švýcarsko, Německo nebo Rakousko. Děti navíc jistě ocení i fakt, že pády na plochu méně bolí a plocha nestudí.

Kdo má raději klasický led, může využít hodin bruslení pro veřejnost na zimním stadionu, které jsou vždy v pondělí a ve čtvrtek od 17:00 do 18:00 hodin. Pokud to časový rozvrh ledu umožňuje, jsou k dispozici i mimořádné hodiny bruslení. Rozpis ledu je k nalezení na www.hcorli.cz.

Neděle, 2. prosince (první adventní neděle)

Zahajuje se oficiálně Znojemský advent rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Pro ty, kteří si chtějí zpříjemnit předvánoční chvíle, připravila Znojemská Beseda a město Znojmo bohatý program s několika novinkami. Vedle hudebních a pohádkových představení nebude chybět umělé kluziště, ohrada s živými zvířaty či zimní kino, tentokrát s větším počtem filmů, promítaných navíc poprvé na LED obrazovce.

Znojemský advent, foto Facebook města Znojma

„Hlavní novinkou bude velkoformátová fotostěna s motivem obrazu Josefa Lady. Bude umístěna na Masarykově náměstí a návštěvníci ji budou moci využívat po celou dobu adventu. Poskytne tak jedinečnou možnost přenést se alespoň na chvíli do ladovské zimy. Věřím, že vytvoří krásnou kulisu k mnoha fotografiím,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.               

Vánoční strom z Višňové, dřevěný betlém

Ozdobou znojemských adventních trhů bude vánoční strom vysoký 13 m, který rozzáří desetitisíce žárovek a stane se tak na čas dominantou Masarykova náměstí. Jedná se o smrk a městu jej spolu se stromem, který bude zdobit Horní náměstí, daroval městys Višňové. Chybět nebude dřevěný betlém v životní velikosti z dílny řezbáře Martina Lichevníka, letos s dalšími novými postavami. Nejen náměstí, ale také ulice Obroková bude vynikat svojí výzdobou. O tu se postarají místní školy a školky.      

Slavnostní rozsvícení vánoční stromu proběhne v neděli 2. 12. Po rozsvícení vánočního stromu a posvěcení adventního věnce vystoupí na náměstí zpěvák Josef Vágner s dětským sborem Libohlásek. Kdo má rád tradiční české koledy, toho jistě potěší koncert cimbálové muziky Denár. 

Dřevěný betlém v životní velikosti z dílny řezbáře Martina Lichevníka, foto Facebook města Znojma

Advent nabízí další muziku a nejen ji 

V dalších dnech se můžete těšit například na vystoupení country skupiny Paroháči, pěveckého sboru Vítězslava Nováka, ale také na brněnskou vokální skupinu Megafon, která představí světové hity tak, jak je neznáte. Jako každoročně se do programu zapojí také místní základní a mateřské školy.

Nejen náměstí a ulice ožijí předvánoční atmosférou. V sále Znojemské Besedy budou v sobotu 8. 12. a 15. 12. připraveny Jájiny adventní dílničky. Kreativní program, který dětem umožní vyrobit si různé vánoční výrobky a dekorace. Nebudou chybět ani pohádky a koncerty. Jeden z nich bude také v Městském divadle, kde v rámci svého turné vystoupí Petr Bende & Band s cimbálovou muzikou Gromba a dětským pěveckým sborem Libohlásek. Podzemí uvede adventní pohádku pro děti už 1. a 2. 12. 

Zimní kino s Andělem páně

Příznivci filmového plátna se mohou těšit na oblíbené zimní kino, které bude obohaceno o dopolední promítání. Budou moci shlédnout například filmovou pohádku Anděl páně 2, která se v loňském roce stala nejsledovanější štědrovečerní pohádkou za posledních 15 let. Mezi dalšími nebudou chybět pohádky jako Maxinožka, Já, padouch 3, Coco, Čapí dobrodružství, Ferdinand, Šmoulové: Zapomenutá vesnice nebo Kráska a zvíře. Pro dospělé je na programu komedie Vrásky z lásky nebo příběh Bába z ledu, který získal ocenění českého lva za nejlepší film. 

Oblíbené zimní kino, foto Facebook města Znojma

Úsměv na dětských tváří nejspíš nevykouzlí, ale kdo se rád bojí, tomu se jistě bude líbit Pekelná sešlost a Andělské nebe, které proběhne ve středu 5. 12. Na odvážné pak bude čekat čertovský rej s názvem Perchtenlauf. Průvod rakouských čertů se představí 14. 12. a i letos jejich cesta povede z Masarykova náměstí směrem k Velké Mikulášské, Mikulášskému nám., Velké Františkánské, ul. Přemyslovců, Václavské nám., Horní nám., ul. Obroková a zpět na Masarykovo nám. 

Vánoční štědrovka 

Již 8. ročník Vánoční štědrovky pořádá Milan Jonáš s přáteli. Na Štědrý den všem nabídnou typické pokrmy, horký čaj a svařené víno. Výdělek bude tradičně věnován těm, kteří jej nejvíce potřebují. Naplní se tak symbolika Vánoc, svátků klidu, míru a porozumění.

Poslední den v roce bude tradičně patřit dětem a Městskému divadlu. Na Masarykově náměstí budou děti oslavovat Silvestr s pohádkovým ohňostrojem už od 16.00 hodin. V divadle se ve dvou časech, a to 17.00 a 20.00, představí komedie s divadelní zápletkou Liga proti nevěře. Můžete se těšit na známe tváře jako Veroniku Arichtevu, Ivo Šmoldase nebo Michaelu Kuklovou. 

Vložil: Markéta Vančová