Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sysli na vinici. Tohle zvířátko vínu neškodí, naopak. A vinaři vyrábějí „syslí“ vína, jichž si velmi cení

17.11.2018
Sysli na vinici. Tohle zvířátko vínu neškodí, naopak. A vinaři vyrábějí „syslí“ vína, jichž si velmi cení

Foto: Sysli na vinici

Popisek: Sysel žije na travnatém letišti v Miroslavi a daří se mu tam moc dobře, stejně jako na přilehlé vinici

Známkou Sysli na vinici se pyšní další moravská vinařská obec. Tentokrát je to obec Miroslav v Jihomoravském kraji. Přidala se tak ke dvěma desítkám dalších vinařství, jež syslí známku už vlastní.

Vinaři Agrodružstva Miroslav, kteří vyrábí víno pod značkou Víno Perk, vytváří, stejně jako ostatní syslí vinaři, vhodné podmínky, díky nimž se tento kriticky ohrožený hlodavec začal šířit i do okolních vinic a sadů, které obklopují obec. Vzhledem k tomu, že vinice splňují podmínky hospodaření přátelského k syslům, získalo vinařství pro svá vína v tomto roce zlatou známku „Sysli na vinici“. Nákupem takto oceněného vína mohou lidé podpořit vinaře, kteří vytvářejí syslům dobré životní prostředí.

Napřed jich bylo deset, teď již 650

V Miroslavi žijí vzácní sysli obecní na travnatém letišti, tato kolonie je známá odborné veřejnosti od roku 2008, kdy čítala pouhých 10 jedinců. Díky dobrým podmínkám se populace pomalu zvětšovala, dnes na celé ploše letiště žije více jak 650 syslů. Na letiště navazují zatravněné vinice, které jsou pro sysly ideálním prostředím, svým životem ve vinicích révě nijak neškodí. 

Vinice v Miroslavi, foto Sysli na vinici

„Letos na jaře se objevili dva sysli v jednom malém meruňkovém sadu mezi vinicemi. V rámci monitoringu jsme proto začali procházet i okolí letiště, přilehlé vinice Weinperky i vinice v trati „U Vinohradu“, které jsou od letiště vzdálené asi jeden kilometr. Nory syslů jsme ve vinicích objevili, a to hned na několika místech,“ popisuje novinky letošního roku koordinátorka projektu „Sysli na vinici“ Kateřina Poledníková z Alka Wildlife. 

Ochranná známka Sysli na vinici má dvouletou tradici

Veronika Pakostová z Vína Perk ji doplňuje: „Naši pracovníci si při práci ve vinici všímají, co zde žije. Pátrali jsme proto po původci nor, který se ve vinicích objevil. Kontaktovali jsme paní Poledníkovou a do vinic vyrazili společně, s tím, že bychom se rádi do ochrany syslů také zapojili.“ Kateřina Poledníková z Alka Wildlife k tomu dodává: „Vzhledem k tomu, že ve vinicích Agrodružstva Miroslav byl v roce 2018 potvrzen výskyt syslů a družstvo má vinice zatravněné, při hospodaření nepoužívá rodenticidy a k syslům je vstřícné – udělili jsme mu pro víno z roku 2018 zlatou známku „Sysli na vinici“.

Ochranná známka, foto Sysli na vinici

Ochranná známka Sysli na vinici má již dvouletou tradici. Oceňuje vinařství, která vytváří vhodné podmínky pro kriticky ohroženého sysla obecného. Sysel obecný je živočišný druh zemědělské krajiny, který ke svému životu potřebuje krátkostébelné trávníky. Ty se ale v druhé polovině 20. století z naší krajiny vinou intenzifikace zemědělství vytratily. Zmizely meze, polní cesty, malá políčka, pastviny a s nimi mizeli z krajiny i sysli. V okolí některých jihomoravských obcí se naštěstí zachovala funkční zemědělská krajina s drobnou mozaikou různorodých políček, vinic a sadů, a ta je nyní domovem několika syslích kolonií. 

Překvapivé spojení příjemného s užitečným

„Sysli na vinici stojí na skvělé myšlence. Pomáhat s ochranou přírody a k tomu ochutnávat moravské víno, to je překvapivé spojení příjemného s užitečným. Říká se, že ve víně je pravda, tak já dodávám, že v tom „syslím“ je i pomoc,“ poznamenává ministr životního prostředí Richard Brabec. „Jsem moc ráda za podporu ze strany vinařství. Jejich způsob hospodaření umožnil rozšíření syslů z miroslavského letiště, což je velmi důležité. Plocha letiště je velmi důležitá pro zdrojovou populaci, ale pro dlouhodobé přežití syslů je relativně malá. Zapojení vinařství do péče o krajinu je tak pro sysly v Miroslavi naprosto klíčová,“ uzavírá Kateřina Poledníková.

Koupíte víno, přispějete vinařům i syslům

Víno z Miroslavi od Vína Perk si můžete koupit i přes webové stránky ZDE. Víno se zlatou známkou Sysli na vinici od dalších vinařů také lze ochutnat na vinařských akcích spojených se svatomartinským a mladým vínem.

Sysli na vinici: O ochranné známce

Ochranná známka Sysli na vinici vznikla před dvěma lety díky inspiraci z Rakouska. Známka je vždy předávána přímo jen pro víno vyprodukované ve viniční trati s výskytem sysla v daném roce (není trvalá) a vinařství oceněné známkou musí hospodařit vstřícně k syslům, tedy musí zatravňovat a nepoužívat rodenticidy. „Sysli víno“ poznáte na lahvi podle malého zlatého loga se syslem. Projekt realizuje Alka Wildlife a je financován Evropskou unií z ERDF fondu, EHP fondy a Ministerstvem životního prostředí. Více informací je možné získat ZDE.

Ochrana sysla v ČR

V současnosti žije v ČR celkem okolo 6500 syslů, kteří se vyskytují zhruba na 35 izolovaných drobných lokalitách, převážně na letištích, golfových hřištích či v kempech a na jižní Moravě také ve vinicích a sadech šesti obcí. V současné době žije jedna z největších kolonií sysla v Česku na kopci Raná u Loun. Odborníci odhadují, že má na pět stovek kusů, další zhruba čtyři stovky žijí na přilehlém letišti.

Vykukující hlavička sysla z trávy... Milý pohled, že?

Dříve plošně rozšířený druh tohoto hlodavce byl považován za škůdce, ovšem ve vinicích a sadech neškodí. Sysel se totiž živí mladými částmi rostlin, semeny trav a zrny obilí a také drobnými živočichy. I když se o něm traduje, že syslí na zimu tak, že si potravu uchovává v norách, není to pravda. Sysel přes zimu hybernuje, to znamenám, že se ukládá k zimnímu spánku.

Sysla ohrozily především změny v české a moravské krajině po druhé světové válce - scelování pozemků, intenzifikace obhospodařování a naopak upuštění od obhospodařování strojově nedostupných pozemků (mezí, menších luk a pastvin). Sysel proto vymizel z většiny území ČR, do současnosti se udržel pouze na lokalitách s pravidelně udržovanými trávníky. 

 Zuzana Sirotková

Vložil: Markéta Vančová