Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Piráti a další piráti a jejich boj o středomoří české politiky. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.08.2018
Piráti a další piráti a jejich boj o středomoří české politiky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Na obrázku je fašista / Pirát / volnomyšlenkář / dredatá hlava. Nehodící se škrtni

Ze začátku to vypadalo jako nepovedený vtip. Pak se to převrhlo v nepovedené… něco. Vznikla Moravská a Slezská pirátská strana. Zkratka MS Piráti, jakési mistrovství světa Pirátů. Česká pirátská strana s odštěpeneckou frakcí nemá nic společného, jak pravila ve svém prohlášení. Její zakladatel, dříve registrovaný příznivec Pirátů, Karel Světnička neuspěl ve vnitrostranickém hlasování, kde usiloval o post kandidáta na senátora za Piráty. Z dvaceti hlasů nedostal žádný. Důstojně prchnout jako Zeman, když kandidoval proti Klausovi v roce 2008. To měl být Světničkův výkon.

Ale Světnička ne. Kousnul se a založil trucstranu, kterou bez meškání zaregistroval na Ministerstvu vnitra České republiky. A kandiduje do senátu. Hurá. Mezi Piráti a MS Piráty to vyvolalo značné tření. Z pohledu Pirátů je to jasná podpásovka. Karla Světničku tedy Piráti zbavili po hlasování statutu registrovaného příznivce, neboť svým jednáním porušil podmínky pro tento status, a věc dále neřešili. Distanc vytvořila ve vyjádření pro ČTK mluvčí Pirátů Karolína Sadílková: „Česká pirátská strana se tímto distancuje od těchto aktivit zmíněného Karla Světničky a dementuje veškerá jeho smyšlená vyjádření."

Tu máš přes držku

V neděli ve večerních hodinách, jak tvrdí MS Piráti, dostal jeden z jejich členů po hubě od kandidáta Pirátů Petra Křičenského. A v tuto chvíli je třeba sem dát celé vyjádření MS Pirátů, aby byla vidět ukázková forma manipulace (bez úprav):

„Rivalita mezi pirátskými stranami nabírá s přibližujícími se volbami na obrátkách. V neděli ve večerních hodinách byl při koncertu v pražském parku Parukářka pro své politické názory verbálně a následně i fyzicky napaden jeden ze členů přípravného výboru nově vzniklé Moravské a Slezské pirátské strany (MS Piráti)a její kadidát za senátora, a to členem České pirátské strany a kandidátem této strany na radnici v Praze 5 Petrem Křičenským. Moravská a Slezská pirátská strana se jako politická strana založená na principech tolerance, humanity a skutečného liberalismu ostře distancuje od takových projevů netolerance a agresivity vlastní radikálním extrémistickým skupinám a fašizoidním živlům. MS Piráti věří, že se jednalo o ojedinělý exces frustrovaného funkcionáře České pirátské strany, se kterou se řadoví členové a skuteční příznivci pirátského hnutí nemohou ztotožňovat, stejně jako se neztotožňují v posledních dnech s nevybíravou pomlouvačnou a smyšlenou kampaní vedenou Českými Piráty Ivana Bartoše v kyberprostoru a na sociálních sítích proti Moravským a Slezským Pirátům.Tyto pomluvy a verbální agrese, vrcholící (zatím) inzultací pro jiný politický názor, jsou jen potvrzením potřeby vzniku nové strany jako člena piratského hnutí a principů, na kterých nová pirátská strana vznikla.“

Rozbor

Slovním spojením „rivalita mezi pirátskými stranami“ má dát MS Pirátům legitimitu, staví MS Piráty na stejnou úroveň, vytváří pocit, že Piráti se před jejich existencí klepou strachy. No, jistě neklepou. Slovní spojení „pro své politické názory“ dává do oběhu pocit, že Piráti jsou jakási ideologická stoka mladých hitlerjugendů, kteří chystají zapálení reichstagu. Co my víme, třeba jo, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Slovní spojení „na principech tolerance, humanity a skutečného humanismu ostře distancuje“ zase svádí k oněm hitlerjugendům. Krom jiného se z neshody a milého a údajného rozbití huby dělá politická kauzička. ONI NÁS BIJÍ, MÁME TEDY HODNOTU, BOJÍ SE NÁS. Nezazní, že člen MS Pirátů mohl být zcela prostě řečeno KOKOT. Nemusel. Ale jistě mohl. Takový ten rarach, který startuje a popuzuje a popichuje, až vyprovokuje vztek.

Slovní spojení „ostře distancuje od takových projevů netolerance a agresivity vlastní radikálním extrémistickým skupinám a fašizoidním živlům“ má ukázat, že Piráti jsou fašizoidní živlíci. V lecčems jistě jsou. Ale to nejspíš my všichni. Petr Křičenský mezi ně ovšem zařadit příliš nejde. Je to ekologicky smýšlející muzikant, naivní aktivista. Nikoliv hlava vyholená. Ale co my víme, třeba má doma v pokojíku svastiku na zdi a před usnutím se mazlí s bustou Hitlera. Ale to si můžeme, zase, myslet o všech. Někdy i o sobě samých. Slovní spojení „ojedinělý exces frustrovaného funkcionáře České pirátské strany“ nám dává na odiv manipulačku MS Pirátů, že Piráti jsou stranou tyranskou, diktátorskou, odkazující na padesátá léta minulého století.

Smysl vzniku nových Pirátů

Od pana Světničky to vyznívá jako dokonale nepromyšlený a hloupý tah. Nebyl zvolen jako kandidát do senátu. Měl tedy dál budovat svoji politickou kariéru uvnitř Pirátské strany. Jeho založení trucstrany z něj udělalo na veřejnosti jen směšnou postavičku, která se chce mocí mermo procpat do funkce. A pokud se mu nelíbila politika Pirátů, měl ji zpochybňovat vnitrostranickou diskusí, otevírat otázky, u kterých si myslel, že Piráti selhávají. Mám pocit, že Piráti jsou dostatečně demokratická strana, aby dokázala naslouchat a jednat. A hlasovat.

Sám cítím, že se Piráti v lecčem pohnuli. Někdy k lepšímu, někde ovšem dost k horšímu. Trochu se vzdálili tomu, čím byli a co zastávali na počátku své existence. Ale beru to jako přirozený vývoj strany, který je potřeba nabourávat poukazováním, upozorňováním a vyvoláváním diskuse. Pan Světnička ovšem místo výše řečeného začal vyvolávat konflikt. Což je prostě kravina. Osočovat a urážet a značkovat nelichotivými nálepkami, které jsou v lecčems ale úplně mimo mísu. Tohle není politika, to je šaráda Miroslava Sládka z 90. letech. Chápu pana Světničku, že má výhrady, že se Piráti vzdálili své politice, kterou ukazovali od svého počátku. Ale pan Světnička skutečně neukázal promyšlenou hru, ale jen naivistické divadýlko, na které mu skočí málokdo. Nu, závěrem jedno zvolání – perte se a žerte se, když to jinak neumíte. To, že budete pro smích, už je jen konstatování faktu.

 

Vložil: Štěpán Cháb