Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babák: Měl bych snad spáchat rituální obřízku, abych dokázal, že nejsem rasistický antisemita?

20.07.2013
Babák: Měl bych snad spáchat rituální obřízku, abych dokázal, že nejsem rasistický antisemita?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Poslanec za Jihomoravský kraj a místopředseda Věcí veřejných Michal Babák

Babák po nedělních Otázkách Václava Moravce vyprovokoval masmédia k velmi živé diskuzi. „A o čem se bude po dnešních Otázkách mluvit?“ Dnes už téměř rituální řečnická otázka Václava Moravce dostala v neděli 14. července brzy po zahájení pořadu svou odpověď. „Žádný Žid nemůže být pro státní pokladnu horší než Miroslav Kalousek“, zahajuje svůj příspěvek na blogu poslanec a dále uvádí, že se přeci mohlo mluvit o pádu vlády, rozpuštění sněmovny, další ústavní krizi či uzurpování moci prezidentem.

„Pro masmédia se ale pro následujících více než 24 hodin stala ústředním tématem jedna věta. Moje věta“, uvedl a doplnil, že se mu povedly už lepší fóry, ale u žádného jiného se mu nepovedlo, aby  se z jedné věty a vlastně jednoho slova, stala během pár desítek minut téma, které ovládne téměř celou mediální scénu. „A to navíc v okamžiku, kdy země řeší z mnoha pohledů možná nejdramatičtější krizi demokracie po pádu komunismu“.

Jedna jediná věta

Jak poslanec sám uvádí, věta jej napadla, když  se na vystoupení v OVM připravoval a měl ji jako jednu z tezí poznamenanou na papíře. „Přišla mi docela vtipná a vlastně pravdivá. V prvé řadě jsem ale chtěl zdůraznit, že Miroslav Kalousek byl opravdu špatným ministrem financí. Ve snu mě nenapadlo, že následující hodiny ze mě řada lidí udělá rasistu, antisemitu a na přetřes přijde i holocaust.“

Poslanec ale není ten typ, který dokáže hodit za hlavu, co se o něm píše. „Když jsem ve finále údajně urazil památku všech obětí holocaustu, říkal jsem si, že snad budu muset spáchat rituální obřízku, abych dokázal, že moje sympatie jsou na hony vzdálené rasistickému antisemitovi. Všiml jsem si přitom jednoho detailu. Čím více jsem byl označován za extremistu, tím zběsilejší byly reakce mírumilovných a za všech okolností slušných, správných jedinců,“ uvedl a připomněl, co schytal nadávek. Zdůraznil především  večerní zpravodajství TV Nova. „Za to by se nemusel stydět ani Žid uprostřed Ramalláhu (možná další blbý, ale stále pouze vtip). Chvílemi jsem už ztrácel přehled, kdo je vlastně v roli xenofobního škůdce, jestli mediální Babák, nebo ti, kteří si to s ním šli hned elektronicky vyřídit“. Zdůraznil ale také, že dostal několik osobních emailů i od ortodoxních Židů s ujištěním, že se necítí uraženi ani ohroženi Babákovým „podněcováním“ antisemitských nálad.

Je mi z toho smutno

A jaké jsou zpětné reakce Babáka? „Opravdu se nechci řadit po bok současného prezidenta, ale je mi z toho jednoduše smutno. A to vše ani tak ne kvůli jedné větě, ale takzvanému objektivnímu popisu událostí prostřednictvím médií. Podle mě je naše mediální vidění světa stejně nebezpečné jako politické kšefty, trafiky a podobně,“ uvedl a pokládá si otázku, proč mají novináři pořád tendenci u řady věcí „přitápět pod kotlem“. Rovněž upozorňuje na četnost smyšleně agresivních titulků – „Šéf židovských obcí vypráskal Babáka“.  A s otázkami nekončí, ptá se dál. „Kde je ale pak odpovědnost novináře jako člověka, který zásadně, mnohem víc než politik, ovlivňuje veřejné mínění? Anebo je normální, abych za jednu větu dostal desítky agresivních reakcí s doporučením na sebevraždu? Opravdu tomu nerozumím“.

„A k těm židovským klišé, jak mi také kdosi předhodil,“ píše závěrem Babák. „Nedávno jsem zrovna někde četl, že Židé byli ve středověké Evropě díky svým výjimečným schopnostem privilegování jako jediní půjčovat peníze na úrok. Byli a jsou v této oblasti prostě dobří. Mimochodem mám po mamince židovské kořeny. A bankovní transakce, to byla vždycky moje vášeň,“ zakončuje s úsměvem.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace