Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo je v pozadí Nagygate? Kalousek, ale není sám… Poslanec Babák z kuloárů

04.07.2013
Kdo je v pozadí Nagygate? Kalousek, ale není sám… Poslanec Babák z kuloárů

Foto: Archiv

Popisek: Poslanec za Jihomoravský kraj a místopředseda Věcí veřejných Michal Babák

Policejní razie, zatýkání v nejvyšších patrech politiky, vládní „handrkovačky“ to jsou témata, která místopředsedu Véček vedla k zamyšlení o tom, zda „ve jménu spravedlnosti nejde náhodou o bezprecedentní nespravedlnost“. Poslanec se pokusil totiž vyjádřit ve svém blogu pochybnosti, které k celé kauze „Nagygate“ má. Již název jeho příspěvku Na jedné straně béčková detektivka, na druhé „hustej“ thriller prvoplánově ilustruje přitažlivé čtení.

Babák ve svých spekulacích přitakává tomu, že je správné to, že policie tvrdě  zasahuje v nejvyšších patrech politiky, na druhou stranu se zamýšlí, zda policie „jde“ skutečně po tom nejpodstatnějším.

„Možná se mnou nebude většina čtenářů souhlasit. Velmi pravděpodobně půjdu tak trochu proti proudu i mezi svými nejbližšími kolegy. Ale nemohu si pomoci. Mám pochybnosti a nechci si je nechat pro sebe“, píše v úvodu svého blogu dramaticky Babák. 

Proč takový tyátr?

„Já nechci nic bagatelizovat! Ale řekněme si to narovinu. Zneužití určité části vojenského zpravodajství kvůli partnerskému trojúhelníku a „podplácení“ poslanců trafikami. Opravdu kolem zatýkání musel být takový tyátr a opravdu musíme držet několik lidí v base? O co jsou tyto případy nebezpečnější než třeba nákup Pandurů, letounů CASA a nedávno vyhozených peněz za S-karty? Co tady předvedli státní zástupci a detektivové?“ ptá se Babák na svých webových stránkách.

„Jednu věc chci říct naprosto jasně. Dětinsky hloupý nápad paní Nagyové se špehováním si bez nejmenších zaslouží trest. A Petr Nečas se zachoval tak, jak by se musel zachovat každý, kdo si chce říkat chlap. Ale člověk nemusí být právník, aby věděl, že každý trest musí být přiměřený. Tady to ale vypadá, jako by trestající rodič seřezal kluka gumovou hadicí a dal mu roční domácí vězení za to, že při tělocviku šmírovali holky ve sprchách,“ argumentuje poslanec a dodává, že šéfka kabinetu a spol. při nejlepší vůli nemohla někdejší rošádu režírovat a uskutečnit sama a proto ve vazbě by teoreticky mělo být mnohem více lidí. „Rád bych se mýlil, ale jako bych někde v dáli cítil vliv Miroslava Kalouska, který až do jmenování Jiřího Rusnoka premiérem hýřil ve Sněmovně dobrou náladou.“

Něco tu smrdí

„Něco tady zatraceně “smrdí“ a politický kšeft, který jsem od začátku odsuzoval, to tentokrát není“, dochází k závěru poslanec za Jihomoravský kraj a pokládá si několik otevřených otázek: „Zná někdo zákonný důvod, proč se celá věc šetří v Olomouci? Viděl někdo důvody, kvůli kterým soudce na obviněné uvalil vazbu? Tuší někdo, proč neprobíhají výslechy svědků, který by teoreticky mohli obvinění na svobodě ovlivňovat? Nedržíme tady náhodou protizákonně lidi ve vazbě jen proto, že se to někomu hodí?“ táže se spekulativně místopředseda Véček. 

A jdeme do finále. Třetí třetinu svého blogu věnuje Babák teoriím o tom, pro koho je vlastně tento scénář napsán, kdo bude onen největší „beneficient“. Podle něj subjekty, které z toho mohou nejvíce vytěžit, budou dva. Jaké překvapení, že největší opoziční strana personálně složená ze Sobotky, Zaorálka a dalších to podle něj nebude. Ptejme se, kdo tedy? Otázka s více než jasnou odpovědí. TOP 09. „Ovšem pro TOP 09 se po necelých čtyřech letech od volebního úspěchu otevírá dálnice s názvem: daleko široko nejsilnější pravicová strana. Já bych se skoro vsadil, že to Miroslav Kalousek minimálně tuší a pochybuji, že by do následujícího volebního období počítal s jinou variantou než vládním spojenectví s ČSSD, aby takzvaně odřízl komunisty,“ píše téměř v závěru Michal Babák. A kdo je ten druhý? „Tím druhým subjektem je prezident a jeho Zemanovci“, uvedl Babák s tím, že netvrdí, že by jeho postup úplně korektní, ale vláda pana premiéra Rusnoka je podle něj přijatelnější než prodlužování hegemonie Kalouska.

Kalousek, a kdo ještě?

I když jmenuje pouze dva subjekty, neodpouští si na závěr poznámku, že v celé kauze vidí ještě jakýsi zájem další  skupiny, pro které nemá jasné jméno. „Jde o skupinu lidí, která nese odpovědnost za zásah v takzvané kauze Nagyová. Opravdu si nemohu pomoci. Podle mě jsou tady drženi ve vazbě lidé jen kvůli určitým mocenským zájmům, které mohou být mnohem nebezpečnější, než se nám může na první pohled zdát.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

 

 

Vložil: Redaktor KL