Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Únavovým syndromem nebo chronickou únavou trpí milióny lidí. Jaké jsou příznaky, podle čeho nemoc poznáte? Poradíme

05.09.2017
Únavovým syndromem nebo chronickou únavou trpí milióny lidí. Jaké jsou příznaky, podle čeho nemoc poznáte? Poradíme

Foto: Pixabay

Popisek: Únava, ilustrační foto

Únavovým syndromem nebo chronickou únavou trpí milióny lidí po celém světě. Přesto je obtížné toto chronické onemocnění včas odhalit. Přinášíme dvanáct symptomů, podle kterých únavový syndrom poznáte.

Dlouhodobý stres, nezdravá strava, znečištěné ovzduší nebo nedostatek spánku. S tím vším se v dnešním rychlém světě setkáváme stále častěji. A právě tyto znaky nezdravého životního stylu jsou hlavním spouštěčem chronického únavového syndromu. Tento strašák moderní civilizace se tak dnes může objevit prakticky u kohokoli. Podle posledních odhadů Centra pro kontrolu nemocí (CDC) postihuje chronický únavový syndrom jen v USA až 2,5 miliónu lidí. Podle odborných statistik se onemocnění objevuje nejvíce u osob ve věku 40 až 50 let a až čtyřikrát častěji je diagnostikováno u žen než u mužů.

Vážné chronické onemocnění

A co je vlastně ten únavový syndrom? Jde o chronické onemocnění, při kterém buňky v těle trpí tzv. oxidativním stresem vedoucím k poškození tkání a následně k chronickému zánětu. Ten má negativní vliv na další tělesné orgány. Únavový syndrom společně s chronickým zánětem pak může vyústit v nemoci srdce a cév včetně život ohrožujícího infarktu a mozkové mrtvice. Nezřídka může být únavový syndrom předzvěstí nádorových onemocnění. Chronická únava často provází artrózu a nemoci pohybového aparátu, neurodegenerativní a autoimunitní onemocnění.

Značným rizikem je ale odhalení této nemoci až v jejím pokročilém stádiu, kdy může vést k částečné nebo i plné invaliditě. Právě pacienti, u kterých byl chronický únavový syndrom určen během prvních dvou let, mnohem lépe reagují na cílenou léčbu. Oproti tomu lidé, u kterých se s léčbou začalo až po pěti letech od vypuknutí nemoci, mají velmi malou šanci na uzdravení. Pojďme se tedy podívat na dvanáct základních symptomů, které toto závažné onemocnění provázejí.

12 základních symptomů

Cítíte se celý den unaveni.

Jste dlouhodobě vyčerpáni nebo jste často ve stresu.

Málo spíte, špatně usínáte, budíte se v noci.

Bolí vás svaly.

Bolí vás klouby.

Trpíte častými bolestmi hlavy.

Bolí vás často v krku, máte zvětšené mízní uzliny na krku.

Máte ucpaný nos a špatně se vám dýchá, v noci spíte s otevřenou pusou.

Vaše krátkodobá paměť se poslední dobou zhoršila.

Špatně se koncentrujete, neudržíte dlouho pozornost.

Po spánku se necítíte odpočatí.

Trpíte podrážděností, depresemi, míváte často špatnou náladu.

Vyhledejte lékaře

Pokud alespoň čtyři tyto symptomy trvají současně a zároveň se opakují více než šest měsíců, může se jednat o projevy chronického únavového syndromu. Současně je třeba uvést, že rozvoji onemocnění někdy předchází infekce, jindy naopak nastupuje pozvolna s podporou dlouhotrvajícího stresu doma či v zaměstnání. Pokud se ale cítíte delší čas unaveni, určitě nenechávejte nic náhodě a vyhledejte vhodného lékaře. V České republice existuje specializované zařízení, které umí chronický únavový syndrom odhalit i v jeho prvotní fázi, což je z hlediska dalšího průběhu léčení extrémně důležité. „Naši pacienti trpící únavovým syndromem se často potýkají s nedůvěrou praktických lékařů a s rozporuplnými informacemi. To vede ke zpoždění diagnostiky a následně i k těžšímu průběhu a komplikacím“ varuje prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., z brněnské kliniky Cellthera, která se na léčbu chronického únavového syndromu specializuje.

Termoregulační diagnostika

Pro základní vyšetření se již řadu let úspěšně využívá tzv. termoregulační diagnostika, která odhalí i počínající zdravotní problémy. Spočívá v pouhém skenování povrchu těla speciálním čidlem, které ve třech po sobě jdoucích měřeních zjistí míru vyzařování tepelné energie z těla. Takové vyšetření spojené s lékařskou konzultací zjištěných výsledků pak jednoznačně ukáže správnou cestu k pojmenování problému, který vás trápí. Odcházíte tedy s konkrétními informacemi, které v praxi pomohou doslova zatočit s únavovým syndromem, posílit vaši imunitu a zlepšit vaše zdraví. Samozřejmě termoregulační diagnostiku lze dobře využít i v případech, kdy se jedná o jiný zdravotní problém než je únavový syndrom.

Léčba? Vysoké dávky vitamínu C nitrožilně

V každém případě se ale vyplatí svěřit se do rukou odborníků, kteří se s pacienty s únavovým syndromem a s poruchami imunitního systému ve své praxi denně setkávají. „Máme velmi dobré zkušenosti s podáváním vysokých dávek vitamínu C nitrožilně, který při našich terapiích aktivně využíváme. Osvědčuje se 4-6 infúzí vysokých dávek vitamínu C v týdenním intervalu. Je to totiž životně důležitý antioxidant, který chrání proti oxidativnímu stresu, posiluje imunitu a je nepostradatelný pro tvorbu kolagenu. Přestože se řada pacientů domnívá, že vitamínem C své tělo zásobují dostatečně, nebývá tomu tak. Snadno se o tom přesvědčíme jednoduchým vyšetřením míry oxidativního stresu z moči. Naše úspěšné terapie ale nestavíme jen na vitamínech. S úspěchem používáme také glutathion, který je významným buněčným antioxidantem a je potřebný pro optimální fungování našich buněk v těle.“ Dodává prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., z brněnské kliniky Cellthera.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová