Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Znojmo slavnostně otevřelo nový domov pro seniory

28.06.2013
Znojmo slavnostně otevřelo nový domov pro seniory

Autor: Profimedia.cz

Popisek: senioři, ilustrační foto

Radnice ve Znojmě otevřela nový pavilon domova pro seniory U Lesíka. První senioři se sem začnou stěhovat na začátku července. Zájem o umístění v domově je tak veliký, že už teď poptávka dvojnásobně převyšuje možnosti pavilonu.

Nový domov pro seniory zajistí podle starosty Vlastimila  Gabrhela (ČSSD) Znojmákům důstojné stárnutí a navíc ulehčí práci také personálu. „Věřím, že nové moderní technologie pomohou nejen seniorům, ale také zaměstnancům domova, jejichž práce si velmi vážím,“ řekl znojemský starosta.

Nová kuchyně i prádelna

Původně znojemská radnice zamýšlela postavit druhý pavilon domova pro seniory již v roce 2005. Jenže stavba ztroskotala na financích. Ty se podařilo získat až o několik let později. „Když jsme nastoupili na radnici, vytkli jsme si dostavbu pavilonu jako jednu z priorit. Jsem hrozně rád, že dotace byla ministerstvem práce a sociálních věcí poskytnuta. Bez jeho pomoci bychom projekt nikdy nezrealizovali,“ vzpomíná starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Náklady na výstavbu druhého pavilonu činí 167 milionů korun, přičemž dotace z ministerstva činila 97 milionů. „Z městských peněz jsme platili například vnitřní vybavení domova nebo spojovací krk se stávajícím domovem, zahradní altán a sadové úpravy, vybudování nové kuchyně nebo přebudování té staré na prádelnu. Část peněz šla rovněž na stavbu jako takovou,“ vypočítává starosta s tím, že nová kuchyň a nová prádelna budou sloužit oběma pavilonům. Pavilon se podařilo postavit za předpokládané náklady. „Dokonce se nám povedlo přes dva miliony ušetřit,“ doplňuje starosta.

Na seniory čekají pokoje s moderním vybavením

Kapacita nového pavilonu je 99 lůžek. „Nabídku přestěhovat se do nových prostor dostali všichni obyvatelé stávajícího domova pro seniory. Ne všichni ale nabídku využili, neboť jsou spokojeni tam, kde jsou. Přijali jsme již na 180 žádostí, zároveň ale i nadále žádosti o umístění do nového domova pro seniory přijímáme. Přednost mají totiž ti, kteří mají tzv. vyšší stupeň závislosti, neboť právě jim je domov pro seniory prvotně určen,“ vysvětluje ředitelka Centra sociálních služeb Jarmila Eliášová. Právě Centrum sociálních služeb bude mít nový pavilon, stejně jako ten stávající, na starost.

Na seniory čekají jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje s moderním vybavením. K setkávání budou sloužit společenské místnosti s malými kuchyňkami, které se nacházejí na všech patrech, a krásná, prostorná terasa a krásný zelený parčík s altánkem. Nejmodernějším vybavením se mohou pochlubit i koupelny. Jejich zařízení je pro seniory pohodlné a navíc zajišťuje personálu snadnější manipulaci s klienty domova.

Padesát nových pracovních míst

Do domova se první senioři začnou stěhovat na začátku července. Z celkové kapacity jsou dvě třetiny vymezeny domovu se zvláštním režimem.

„Kromě nových míst pro seniory přináší nový pavilon také 50 nových pracovních míst,“ upozorňuje starosta Gabrhel. Celkem bude domově pečovat o seniory 120 zaměstnanců. O domě pro seniory informovalo město Znojmo na svých webových stránkách.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace