Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tréninková místa i byty pro lidi v nouzi. Nové projekty města i neziskových organizací mají zlepšit život v Brně

16.06.2017
Tréninková místa i byty pro lidi v nouzi. Nové projekty města i neziskových organizací mají zlepšit život v Brně

Autor: repro/internet

Popisek: Budova brněnského magistrátu

Podle odhadů žijí v Brně až dva tisíce domácností na pokraji sociální nouze. V exekuci je téměř jedenáct peocent obyvatel, v průměru vychází na jednoho dlužníka sedm exekucí s celkovou dlužnou částkou 980 000 korun. V evidenci úřadu práce je téměř 16 000 obyvatel brněnské metropole, z toho necelá polovina se potýká s dlouhodobou nezaměstnaností. Změnu k lepšímu mají přinést nové projekty města i neziskových organizací. Brněnští radní podpořili projekty sociálního začleňování. Městu to může přinést více než 350 milionů korun z evropských fondů na řešení sociálních problémů.

Až 50 tréninkových pracovních míst například v administrativě, úklidu nebo údržbě a šance na nový start až pro 200 dlouhodobě nezaměstnaných a pro tyto a dalších 400 lidí poradenství, zaměřující se na hledání práce a udržení pracovního místa. Rozvoj lokální sítě zaměstnanosti a sociálního podnikání. Program prevence ztráty bydlení. Navýšení počtu asistentů prevence kriminality v brněnských ulicích. To je jen část výsledků, které by Brno rádo vidělo díky předloženým projektům, jejichž nositeli jsou vedle brněnské radnice i místní neziskové organizace.

Neschopnost vymanit se z předlužení ruku v ruce s nízkou kvalifikací je pro řadu lidí hlavní bariérou při snaze o získání standardního a stabilního zaměstnání i bydlení. Nejen s tím by měli pomoci sociální terénní pracovníci a dluhové poradny, se kterými počítají především projekty neziskových organizací. Ty se mj. zaměří na pomoc obětem domácího a sexuálního násilí, na primární prevenci a řešení závislostí nebo také na rozvoj komunitní práce.

Manželské a rodinné poradenství

Podle odhadů žijí v druhé největší metropoli v ČR až dva tisíce domácností na pokraji nouze. Podmínky, ve kterých tyto rodiny žijí, se promítají nejen do jejich zdravotního stavu, ale u dětí také do jejich školních výsledků. Brněnská radnice i neziskové organizace plánují navázat na zkušenosti z loňského roku a pomoc získat nový domov v soukromém nájemním bydlení až třiceti rodinám s dětmi z azylových domů, ubytoven nebo přelidněných bytů v rukou nepoctivých majitelů.

Projekty počítají i s komplexní sociální prací s těmito rodinami, zaměřenou na oblast bydlení a dluhovou problematiku. Za poslední dva roky navíc došlo k 409 případům odebrání dětí. Dojde také k rozšíření zařízení, která se specializují na manželské a rodinné poradenství. Brno se mj. dočká vzniku mediačního centra pro umožnění řešení konfliktních situací v rodině s pomocí mediátora. V některých lokalitách bude rodinám k dispozici asistent, který jim pomůže řešit jejich životní situaci.

S problémy se potýká stále více občanů

„Problémy sociálního vyloučení zažívá velká část občanů – čím dál častěji mladí lidí, rodiče samoživitelé i senioři – a i většina opatření v loňském roce schváleného strategického plánu sociálního začleňování, ze kterého projekty vycházejí, je směřována na všechny, co potřebují pomoc, nikoliv výlučně na specifické lokality,“ vysvětluje Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, se kterou město poprvé začalo spolupracovat již v roce 2008.

“Jsem rád, že radní na svém zasedání předložené projekty podpořili a doporučili je zastupitelstvu ke schválení. Projekty nám otvírají dveře k čerpání prostředků, které město potřebuje, abychom mohli dále zlepšovat životní podmínky pro všechny Brňany,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Matěj Hollan.

 Princip záchranné sítě

„Naším cílem je propojit jednotlivé aktéry, rozvinout aktivity, které ve městě již probíhají, a přidat k nim nové," doplňuje k působení Agentury v Brně Jan Mochťák, lokální konzultant Agentury pro město Brno, a dodává: „Je to jedinečná šance, jak využít prostředky ze strukturálních fondů na koordinované řešení včetně zkvalitnění sociální práce a zefektivnění procesů.“ Projekty by měly zlepšit dostupnost i kvalitu nabízených sociálních služeb v Brně.

„Všechny projekty jsou navrženy tak, aby klienti zvládli své problémy vyřešit sami. Bude-li potřeba pomoc od instituce, stane se tak rychle a efektivně, aby byl účinek dlouhodobý a klienti se na úřady dále nespoléhali. Vše je tvořeno na principu záchranné sítě, která má člověka uchránit před pádem na úplné dno a pomoct mu postavit se opět na vlastní nohy,“ říká o základní myšlence projektů zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace