Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utajované informace z policejních spisů za tisícovku? Proč ne. A proč je rovnou neposlat SMS zprávou. To se stalo…

30.05.2017
Utajované informace z policejních spisů za tisícovku? Proč ne. A proč je rovnou neposlat SMS zprávou. To se stalo…

Foto: pixabay.com

Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto

Jak to doopravdy bylo s únikem informací z policejních spisů? MF Dnes tomu ve svém rozsáhlém článku přišla na kloub. Jak novináři v textu uvádějí, zprávy se prý vynášely i za ‘blbou‘ tisícovku.

řadová zapisovatelka, která pracovala na Krajském státním zastupitelství v Brně. Díky svému přístupu do informačního systému ISYZ totiž lustrovala cokoliv, co kdo chtěl,“ uvádí se v článku MF Dnes.

Hlavou celého systému byl expolicista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Machal Ratajský. Ten je společníkem bezpečnostní agentury CS Solutions a v současné době už je ve vazbě. Ve všem ale měla prsty i jeho přítelkyně Tereza Čoupková. Ona a další známý, kteří v té době u policie ještě stále pracovali, si podle MF Dnes udělali výnosnou živnost. Pro tajné informace si k nim prý chodil každý. Všechno to fungovalo už od roku 2009.

Obvinil je Ivo Ištvan

MF Dnes zjistila, že některé informace se daly zjistit už za tisíc korun. „Dle tvrzení detektivů však zapojení policisté nabízeli i dražší služby. Vrcholem bylo, že z chráněných podnikatelů udělali naoko své informátory. Tím pádem by se dozvěděli, pokud by je jiní začali vyšetřovat,“ uvádí deník.

Z trestné činnosti bylo obviněno celkem osmnáct osob, z toho sedm je drženo ve vazbě. A jaké mají policisté důkazy? Podle MF Dnes jimi jsou záznamy o tom, kdo a za jakých okolností se do promyšleného systému dostával. Hlavním důkazem tak předání peněz není, to se totiž policistům povedlo prokázat jen v pár případech. „Obvinění padla za podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení a nadržování,“ sdělilo deníku Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které vede Ivo Ištvan.

Policisté si předvolali i zetě ministerské náměstkyně Andreje Babiše

„Jako údajný klient ‘samoobsluhy‘ skončil v sítích Národní protidrogové centrály i šéf investiční skupiny DRFG David Rusňák, který je zeťem ministerské náměstkyně Andreje Babiše Aleny Schillerové,“ zjistila MF Dnes. Ten prý po Ratajském chtěl, aby zjistil, zda někdo vyšetřuje jeho či jeho firmu. Rusňáka policisté po výslechu propustili.

A podívejme se na dalšího bývalého policistu, který skončil ve vazbě. Je jím podnikatel Radek Moric, jenž se prý stal fiktivním policejním informátorem. Podle MF Dnes a policistů tak chtěl chránit sebe a své firmy. „Pokud by ho někdo začal vyšetřovat, spřátelený policista by se o tom dozvěděl,“ uvádí se v článku. Dalším ‘koumákem‘ je podnikatel iráckého původu Salman El-Talabani, u nějž prý celý systém fungoval opačně. Policisty totiž neinformoval, informace mu naopak nosili přímo muži zákona.

Tajné informace rozesílala pomocí SMS

Z policejního vyšetřování podle deníku vyplynulo i to, že mezi obviněnými skončila i kolečka velkého businessu. Již zmiňovaná Čoupková měla například tajné informace posílat dokonce prostřednictvím SMS zprávy. Své kamarádce tak zjišťovala informace o jejím příteli – policistovi, který byl obviněn z mučení zadržované osoby. „Příslušník policejní centrály Daniel Medvec zase v policejní databázi zjišťoval, komu patří konkrétní registrační značka auta pro muže, kterého vyšetřovatelé identifikovali jen křestním jménem Roman,“ píše MF Dnes. Prostě jedna ‘kulišárna‘ za druhou.

Policisté podle deníku operují i s nahrávkou bývalého detektiva ÚOOZ Stanislava Švábenského, kterého muži zákona odsoudili právě za prodej informací. MF Dnes zveřejňuje i část z policejního spisu, do kterého měla možnost nahlédnout: „V hlavním líčení pak Švábenský vypověděl, že tamty informace, které utíkaly, tak šly z krajského státního zastupitelství. Poté co byl Stanislav Švábenský pravomocně odsouzen, natočil několikahodinovou zpověď, po níž spáchal sebevraždu. V této zpovědi mimo jiné uvedl, že získal informaci o tom, že jistá holka na Krajském státním zastupitelství v Brně vynáší informace, že se jmenovala Tereza, příjmení nezná, a že je to právě přítelkyně Michala Ratajského, který díky ní získával informace pro závadové prostředí,“ uvádí se v dokumentu. Na vyústění a závěry celého případu si ale ještě musíme počkat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek