Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Přístav Petrov na Baťově kanálu má dvě novinky – velký jeřáb pro zdvih lodí a unikátní člun pro vozíčkáře

26.05.2017
Přístav Petrov na Baťově kanálu má dvě novinky – velký jeřáb pro zdvih lodí a unikátní člun pro vozíčkáře

Autor: batuvkanalpetrov.cz

Popisek: Přístav Petrov z ptačí perspektivy

V sobotu 27. května představitelé Ředitelství vodních cest, Parlamentu České republiky, obce Petrov a Baťova kanálu, o. p. s., v přístavu Petrov uvedou do provozu unikátní stacionární jeřáb na vytahování až desetitunových plavidel na souš. Jedná se o jediné zařízení svého druhu na celém Baťově kanálu. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Mgr. Václav Krása poté pokřtí unikátní motorový člun HENDY, vybavený nájezdovou plošinou, která umožní vjezd až dvou vozíčkářů na palubu. Další bariéra pro zdravotně postižené je tak překonána a celá rodina včetně těžce zdravotně postižených může užívat pohody na klidné vodě Baťova kanálu.

V sobotu 27. května 2017 v 11 hodin bude v přístavu Petrov slavnostně představen veřejnosti nový jeřáb pro vytahování plavidel z hladiny Baťova kanálu. Po jeho pokřtění se první loď naostro vynoří z vod a zamíří na souš. Následovat bude druhý adrenalinový zážitek – na první loď svého druhu v České republice přímo z přístavního mola najede vozíčkář a bude si užívat krás moravské vodní cesty. Na akci je zvána široká veřejnost z okolí a těšíme se na návštěvu turistů, trávících svůj volný čas na palubě lodí na Baťově kanálu.

Přístav Petrov na Baťově kanálu

Již při stavbě přístavu Petrov v roce 2015 byl připraven mohutný železobetonový blok jako základ jeřábu pro zdvih plavidel. Jeho existenci dokládal pouze nenápadný vývod elektrických kabelů. Počátkem roku 2017 zde byla namontována jedenáct tun těžká ocelová konstrukce přístavního jeřábu. Na dvanáct metrů vysokém sloupu, zakotveném řadou šroubů do základu, se otáčí  rameno s jeřábovou kočkou, která unese až deset tun těžkou loď a vytáhne ji z hladiny Baťova kanálu na břeh nebo naopak. Větší lodě, které není možno snadno spustit do vody z přívěsu automobilu po šikmé rampě, už nebudou odkázány na drahé a komplikované přistavení autojeřábů na hrázi, ale během několika minut se spolehlivě a bezpečně dostanou na vodu nebo naopak na souš. Baťův kanál tak jde opět ve šlépějích moderních evropských přístavů, kde jsou tyto jeřáby běžné, nicméně na Moravě doposud žádný nebyl.

Přístav Petrov na Baťově kanálu

Další letošní novinkou je motorový člun HENDY, který je přizpůsoben pro snadný vjezd a výjezd vozíčkářů do a z plavidla. Vozíčkář také může sám plavidlo řídit. Tímto počinem se přístav dostal do mapy České asociace paraplegiků www.vozejkmap.cz. Rekreace na palubě lodi se tak stává bezpečně dostupnou i pro vozíčkáře. Dokážete si představit, jakou radost bude mít rodina s postiženým dítětem, když jako ostatní vyplujr na hladinu Baťova kanálu?

Přístav Petrov na Baťově kanálu

Přístav Petrov byl vybudován v roce 2015 na Baťově kanálu jako moderní rekreační přístav s kapacitou 47 plavidel, a vytvořil tak zázemí pro provoz všech typů lodí, zejména místo pro krátkodobé i dlouhodobé stání plavidel a jejich servis. V přístavu se nacházejí půjčovny plavidel a kol i plovoucí kavárna. V přístavu je také sjezdová rampa pro lodě, stojany pro načerpání čisté vody i odčerpání odpadní vody a u každého místa stání je stojan s elektrickým připojením. V blízké době se přístav dočká i čerpací stanice pohonných hmot.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace