Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Archeopark Pavlov se umístil mezi Muzejními počiny roku 2016. Zabodoval v prestižní národní soutěži Gloria musaealis

18.05.2017
Archeopark Pavlov se umístil mezi Muzejními počiny roku 2016. Zabodoval v prestižní národní soutěži Gloria musaealis

Autor: obec-pavlov.cz

Popisek: Archeopark Pavlov

Druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016 získal Archeopark Pavlov na slavnostním předávání cen Gloria musaealis. Jubilejní 15. ročník soutěže vyhlásily společně Asociace muzeí a galerií ČR, Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM. O pořadí na stupních vítězů rozhodla sedmičlenná odborná porota. Smyslem soutěže je upozornit na špičkové výkony institucí i jednotlivých odborných pracovníků v oblasti muzejnictví.

Pavlovská expozice uspěla v konkurenci 13 dalších projektů. Porotci se přitom v kategorii Muzejní počin zaměřili na aktivity, které vedly k významnému či dlouhodobému zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, významnému obohacení sbírek nebo zpřístupnění oblasti důležité pro ochranu přírody a krajiny či kulturní dědictví. „Všechny nominované instituce se blýskly tím nejlepším. O to cennější pro nás druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016 je. Za vznikem Archeoparku Pavlov stojí obrovský kus práce i kooperace opravdových kapacit ve svých oborech. Výsledkem je nebývalá souhra světově významné lokality, vystavovaných sbírek i unikátního architektonického řešení, kterou svým zájmem oceňují také návštěvníci. Jen od začátku dubna se jich do Archeoparku přišlo podívat bezmála dvanáct tisíc,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, pod které Archeopark Pavlov spadá.

Archeopark Pavlov                                                                          

Autorem libreta expozice, která přenáší návštěvníky zpět v čase do doby, kdy pod Pavlovskými vrchy žili lovci mamutů, je mezinárodně proslulý profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd. Výstava je díky němu nejen atraktivní, ale obsahově kvalitní a bohatá. „Návštěvníci si mohou prohlédnout nejrůznější nástroje, umělecké předměty, ostatky zvířat, a dokonce autentický hrob tří záhadným způsobem uložených paleolitických mužů. Do života pravěkých lidí je vtáhne i několik multimediálních show – takzvaných videomappingů. Na ploše více než 500 metrů čtverečních se tak snoubí moderní technologie s klasickou muzejní prezentací,“ popsal Kubín.

Archeopark Pavlov

Půda kolem Dolních Věstonic a Pavlova, ve kterém se Archeopark nachází, vydává paleolitické artefakty a kosterní pozůstatky pravěkých lidí i zvířat již po několik staletí, a stala se proto národní kulturní památkou. Tým archeologa Karla Absolona tu ve 20. letech minulého století vyzvedl ze země i proslulou Věstonickou venuši. A jeden takový nález předznamenal i podobu samotného muzea. „Součástí expozice se stala i 'skládka' mamutích kostí, kterou odhalili archeologové při zahájení stavby v roce 2014. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout ostatky pravěkých zvířat a osídlení přímo v místě jejich nálezu,“ popsal další unikát Archeoparku ředitel Kubín.

Archeopark Pavlov

Samotná budova muzea se ostatně pyšní prestižními tituly Stavba roku 2016 nebo Stavba Jihomoravského kraje. Vzešla ze spolupráce architektů Radko Květa a Pavla Pijáčka a téměř celý výstavní prostor ukrývá v terénní vlně pod zemí, protože nálezy z doby lovců mamutů jsou ukryté čtyři až pět metrů hluboko.
Soutěž Gloria musaealis vyhlašují organizátoři ve třech kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku – a celkem se jí letos zúčastnilo 51 muzeí a galerií z celé České republiky s 81 projekty. Do finále se mezi Muzejní počiny nominovaly kromě Archeoparku i Oblastní muzeum Praha-východ s projektem „Památník národního útlaku a odboje“, Galerie moderního umění v Hradci Králové s „Rekonstrukcí budovy Galerie moderního umění“ a Vlastivědní muzeum v Olomouci se „Zámeckou expozicí Čechy pod Kosířem“.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace