Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Brně vzniklo obří graffiti. Malby na zdi plynárny zabírají více než 800 metrů čtverečních

10.05.2017
V Brně vzniklo obří graffiti. Malby na zdi plynárny zabírají více než 800 metrů čtverečních

Autor: ddem.cz

Popisek: • Brněnská graffiti akce byla dosud největší svého druhu v Česku, na místě pracovalo 180 umělců

Dosud největší graffiti happening v rámci České republiky zažila moravská metropole Brno. Přibližně 180 graffiti umělců vyzdobilo svými malbami plochu, přesahující 800 metrů čtverečních. Zeď o délce 400 metrů a výšce 2,2 metru, která obepíná areál tamní plynárny, umělcům bezplatně poskytla energetická skupina innogy. Pestrobarevná zeď je nejlépe vidět z oken projíždějících vlakových souprav na hlavním železničním tahu z Brna do Prahy.

„V innogy jsme kreativní, rozmanití, barevní, ale přitom zodpovědní. Vítáme dobré nápady a dáváme prostor inovativním mladým lidem. Proto jsme iniciativu na vyzdobení zašlé zdi kolem areálu brněnské plynárny přivítali a organizátorům akce jsme vyšli vstříc. Vyčistili jsme okolí, posekali nálety, dodali energii pro umělce. Těším se, že naši zaměstnanci toto barevné dílo příští týden doplní. Připravujeme na posledních metrech naší zdi ještě jedno malé malování pro zaměstnance,“ sdělil Pavel Káčer, jednatel GridServices ze skupiny innogy.

Brno - graffiti

„Doposud se podobných akcí v Česku účastnilo maximálně kolem stovky umělců, takže se setkání svými parametry dá považovat za skutečně rekordní. Přítomní umělci se museli dopředu zaregistrovat, aby měli zajištěno svoje místo. Většina pocházela z Česka, výrazné zastoupení mělo Slovensko, a dorazil dokonce i jeden Australan,“ uvedl organizátor Ondřej Vítek. Akce se připravovala od konce loňského roku a bylo zapotřebí domluvit spoustu náležitostí. „Celkem dlouho se ladily smlouvy a zhruba poslední dva měsíce se řešilo vše ostatní, od úklidu přes ohlášení happeningu policii a městu až po jednání o spolupráci s dalšími organizacemi,“ dodal.

Pro lepší tvoření organizátoři natřeli plochu bezmála 300 kilogramy základové barvy. „Nechtěli jsme omezovat kreativitu vymezením tématu. Každý měl volný prostor pro svoji tvorbu, nicméně jisté zásady přece jen musel dodržet. Na zdi se nesměly objevit obrázky s politickými nebo rasistickými motivy a samozřejmě nic, co by bylo v rozporu s dobrými mravy,“ vysvětlil Vítek.

Brno - graffiti

Umělci spotřebovali na zdobení více než tisíc sprejů barvy. Nejvíc šla na odbyt černá, která se využívá pro kontury. Mezi nejrůznějšími kresbami a motivy se objevilo i logo innogy. Díky pěknému počasí a přilehlé cyklostezce si počínání graffiti umělců nenechaly ujít stovky přihlížejících. „Někteří pouze mlčky sledovali práci, jiní s umělci rozvedli dialog a nechyběli ani ti, kteří projevili zájem malování si vyzkoušet,“ dodal Vítek.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace