Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znojmo se pyšní novou Expozicí pivovarnictví. Její dominantou je varna z roku, 1930, vyrobená ve Škodových závodech v Plzni

03.05.2017
Znojmo se pyšní novou Expozicí pivovarnictví.  Její dominantou je varna z roku, 1930, vyrobená ve Škodových závodech v Plzni

Foto: znojemskabeseda.cz

Popisek: Varna z roku 1930

Ve Znojmě slavnostně otevřeli novou Expozici pivovarnictví, dlouho očekávanou novinku letošní turistické sezóny. „Znojmo během své historie zažilo mnohé, ale ode dneška je díky Expozici pivovarnictví bohatší o něco, co tu ještě nikdy nebylo. Pro některé turisty možná bude naše nová expozice překvapením, protože jsme v republice samozřejmě především známí jako město vína, ale my Znojmáci dobře víme, že vaření piva má v našem městě velmi dlouhou tradici,“ říká úvodem starosta Vlastimil Gabrhel.

Expozici pivovarnictví, která se nachází v areálu pivovaru v ulici Hradní, město otevřelo společně s Národním zemědělským muzeem. Expozice mapuje nejen historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, ale také seznámí návštěvníky s hlavními pivovarskými surovinami – vodou, sladem a chmelem – a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek. „Národní zemědělské muzeum má na Jižní Moravě pobočku ve Valticích, kde se věnujeme vinařství a krajině. Expozice pivovarnictví ve Znojmě je tak vhodným a žádoucím doplněním našich aktivit na Moravě,“ uvádí generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Expozice pivovarnictví

Dominantou Expozice pivovarnictví je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. Sestává z vystírací kádě, rmutového kotle, mladinového kotle, scezovací kádě a zcezovacího korýtka. Majitelem tohoto unikátního vybavení je společnost Heineken, se kterou město uzavřelo smlouvu o výpůjčce. „Jsme rádi, že jsme součástí této expozice s tak vzácným exponátem a můžeme návštěvníkům ukázat autentickou varnu, která se v tomto pivovaru používala,“ dodává Milan Schramm, výrobní ředitel společnosti Heineken.

Expozice pivovarnictví

Na návštěvníky expozice, kterým se věnuje proškolený průvodce, čeká nejedno zajímavé podívání. Do jednoho z exponátů – scezovací kádě – totiž mohou i vstoupit a prohlédnout si ji zevnitř. Zároveň se tu formou videosekvence seznámí s historií znojemského pivovaru. Ve vystírací kádi na návštěvníky čeká 3D projekce vařené mladiny.

Expozice pivovarnictví myslí i na své nejmenší návštěvníky. Pro děti je připraven dětský koutek a zábavný průvodce expozicí v podobě Pivní kvasinky. „Každé dítě obdrží pracovní list, se kterým si projde celou expozici. Pro děti totiž máme připravené speciální infopanely a obrázky, na kterých najdou odpovědi na své úkoly. Mohou si také vyzkoušet speciální pivní pexeso nebo se vyfotit ve fotokoutku – tam se ostatně mohou vyfotit i dospělí,“ doplňuje starosta Gabrhel.

Expozice pivovarnictví

Na dospělé návštěvníky čekají rovněž bonusy, a to díky spolupráci se Znojemským městským pivovarem, jenž byl před dvěma lety prvním investorem v areálu pivovaru, kterého se městu podařilo získat. Návštěvníci expozice se tak mohou těšit na zvýhodněné exkurze do Znojemského městského pivovaru a na slevu na čepované Znojemské pivo v bezprostřední blízkosti areálu pivovaru, na TeraZe u rotundy sv. Kateřiny. Ředitel pivovaru Miroslav Harašta k tomu říká: „Otevření muzea je pro nás skvělá zpráva a rádi jsme projektu pomohli. Pro nás to znamená větší zájem o celý tento historický areál, kdy návštěvníci mohou porovnat minulost se současností, a samozřejmě to podpoří silnější znalost naší značky mezi milovníky piva.“

Expozice pivovarnictví

Nová Expozice pivovarnictví je nejen dalším důležitým krokem k oživení areálu pivovaru v centru města, ale bude i dalším turistickým lákadlem Znojma. „Chtěl bych proto poděkovat všem partnerům, díky nimž expozici otevíráme, zejména Národnímu zemědělskému muzeu, bez jehož exponátů a know how bychom tu dnes nebyli. Děkuji také společnosti Heineken, majiteli varen, které jsou tím hlavním tahákem expozice. Dále děkuji Jihomoravskému muzeu ve Znojmě, které nám bylo cenným rádcem a pomocníkem při tvorbě expozice, zejména v části historie pivovarnictví v našem městě. Za poskytnutí dobových fotek patří velký dík znojemské sběratelce Miloslavě Klimtové. Poděkování za budoucí spolupráci patří také Znojemskému městskému pivovaru, díky němuž může návštěvník nahlédnout nejen do historie vaření piva, ale podívá se i do moderního provozu,“ uzavírá starosta.

Excpozice je otevřena denně od 9:30 do 17:30 do konce října. Vstupenky je nutno zakoupit v TIC na Jižní přístupové cestě ke znojemskému hradu. Vstupné je 60 korun, snížené 40 korun, rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) je 150 korun.
Provozovatelem expozice je Znojemská Beseda. Více na www.expozicepivovarnictvi.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL