Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chronický zánět – od diagnostiky ke kauzální léčbě. V prostorách kliniky Cellthera se konal akreditovaný seminář

20.04.2017
Chronický zánět – od diagnostiky ke kauzální léčbě. V prostorách kliniky Cellthera se konal akreditovaný seminář

Foto: Cellthera

Popisek: Klinika Cellthera spolupořádala seminář

Mezinárodní konsorcium pro buněčnou terapii a imunoterapii ve spolupráci s klinikou Cellthera pořádalo ve čtvrtek 30. března 2017 ve 13. poschodí budovy Vienna Point v Brně seminář na téma Chronický zánět – od diagnostiky ke kauzální léčbě. Hlavním účelem semináře bylo upozornit na příčiny, které chronický zánět způsobují, ukázat možnosti diagnostiky a následné léčby. Účastníci si na závěr mohli prohlédnout prostory kliniky Cellthera, která se na vzdělávací akci podílela.

Vzdělávací akce byla akreditovaná Českou lékařskou komorou, přičemž lékaři, zdravotní sestry a další zdravotničtí pracovníci měli možnost získat účastí na semináři kredity a přispět tak ke svému celoživotnímu vzdělávání.

Jak vzniká chronický zánět?

V první přednášce s názvem „Jak vzniká chronický zánět v těle“, prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., který se jako celosvětově uznávaný odborník mimo jiné zabývá využitím buněčných terapií v regenerativní medicíně, objasnil a vysvětlil příčiny, které vedou ke chronickému zánětu.

Během další přednášky na téma „Laboratorní markery zánětu, jejich výpovědní hodnota a optimalizace laboratorních vyšetření u chronického zánětu“ RNDr. Zuzana Dudášová, Ph.D. obeznámila posluchače s nejnovějšími poznatky ohledně laboratorních vyšetření pacientů při podezření na probíhající chronický zánět. Zaměřila se na nejdůležitější laboratorní vyšetření, přičemž velkou pozornost věnovala vyšetření C-reaktivního proteinu, cholesterolu, vitamínu D a důležitému markeru chronického zánětu – toxické aminokyselině homocystein. „Homocystein je malá neesenciální aminokyselina, která je ale pro organizmus toxická.  Pokud je tzv. homycysteinový cyklus v rovnováze, homocystein se v průběhu metabolismu rozloží na další, již netoxické aminokyseliny. Pokud ale v rovnováze není, toxický homocystein se hromadí v krvi a může způsobovat různé poruchy a poškození,“ řekla kromě jiného doktorka Dudášová.

Kauzální terapie chronického zánětu

Poslední přednáška se věnovala možnostem kauzální terapie chronického zánětu. Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. v ní zmínil důležitost zdravé stravy, správného životního stylu a podpory imunity pro předcházení chronickému zánětu. „Příjem rafinovaných cukrů, omega-6 tuků, sedavý způsob života a nadmíra stresu může vést k rozvoji chronického zánětu. Protože chronický zánět je spojen se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění pohybového aparátu, autoimunitních, neurodegenerativních a dokonce i onkologických onemocnění, je potřeba mu věnovat náležitou pozornost“, řekl profesor Michálek. Hovořil o důležitosti vitamínů, minerálů a antioxidantů pro zdraví člověka. Například u pacientů, kteří trpí hypovitaminózou C (chronický nedostatek vitamínu C), je vhodné doplňovat vitamín C nitrožilně. Zmínil také úspěchy buněčné terapie, přičemž právě vlastní buňky pacienta mají protizánětlivé a hojivé účinky a mohou významně potlačit chronický zánět organizmu.

Na závěr RNDr. Zuzana Dudášová, Ph.D. představila léčebně preventivní program kliniky Cellthera, registrovaného tkáňového a zdravotnického zařízení, které poskytuje zdravotnické služby v různých specializacích. Nabídla rovněž možnost prohlídky prostor kliniky Cellthera, která sídlí o patro níže, tedy ve 12. poschodí budovy Vienna Point na Vídeňské 119 v Brně. Posluchači tuto možnost využili a netajili se nadšením z krásného výhledu z kliniky, který je z jedné strany na centrum Brna a z té druhé na Pálavu.

Zdravé občerstvení i ochutnávka vín

Protože na výskytu chronického zánětu se podepisuje nezdravá strava, i občerstvení se na workshopu neslo ve zdravém duchu. Pitný režim a dávku vitamínů zabezpečila společnost Tropico se svými zdravými ovocnými a zeleninovými džusy. Džusy jsou prvotřídní kvality bez chemických konzervačních přípravků, barviv, bez přídavku cukru a bez pasterizace. Skvělý byl například džus „Řepáček“, který obsahuje navíc množství železa, hořčík, draslík nebo kyselinu listovou.

Protože je potvrzené, že střídmé pití vína má protizánětlivé účinky, seminář velmi vhodně doplnila ochutnávka znamenitých vín z vinařství Gotberg. Vína z tohoto vinařství získala ocenění a medaile na mnoha vinařských soutěžích v České republice i v zahraničí, a proto bylo výjimečné, že jsme měli možnost ochutnat hned několik odrůd jak bílých, tak i červených vín, které nám zabezpečily příjem významného antioxidantu resveratrolu. 

Vložil: Redaktor KL