Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pracovní tábor Kuřim, výroba hracích automatů v Rousínově... Turistický průvodce není Charlie Hebdo, zlobí se místní

04.04.2017
Pracovní tábor Kuřim, výroba hracích automatů v Rousínově... Turistický průvodce není Charlie Hebdo, zlobí se místní

Autor: ticbrno.cz

Popisek: 'Autentický' průvodce TO JE Brno vyvolal pořádný mazec

'Autentický' průvodce Brnem vyvolal pořádný mazec. „Autentický. Subjektivní. Nekorektní. Určitě ne oficiální.“ tvrfí o něm samotné Turistické informační centrum města Brna, které ho vydalo. „Nejsem žádný 'suchopár', ale průvodce není kniha humoresek ani satirický časopis,“ shrnuje názor obyvatel moravské metropole a okolí Adam Mikulášek.

Publikace, kterou vydalo Turistické informační centrum města Brna (TIC), píše například o Kuřimi jako o pracovním táboře nebo o Rousínově jako o sídle firmy na výrobu hracích automatů, ve kterých lidé utápějí svou budoucnost.

Takže tady vůbec nejde o svobodu slova, ale o to, že je rozdíl, když něco napíšu sám za sebe do blogu, článku či do nějaké svojí knihy, a když totéž napíšu do oficiálního materiálu pod hlavičkou nějakého města či obce. Nota bene určeného nejen našim, ale i zahraničním turistům, kteří pro český styl humoru nemusí mít až takové pochopení, třeba proto,že na něj z domova nejsou zvyklí, zlobí se Adam Mikulášek, odborník IT a milovník historie a psychologie, který pravidelně publikuje na několika webech, a pokračuje: Někde jsem četl, že právě takovou zkušenost mají Češi se Švédy, kteří prý často naše sarkazmy berou až příliš vážně, než si zvyknou, že v Česku to bereme jinak. Což by si měli uvědomit hlavně ti brněnští pohlaváři, kteří utrácejí nemalé veřejné peníze na zahraniční cesty a holedbají se tím, jak se v tom či onom inspirují různými západoevropskými městy.

TO JE Brno

A skutečně, nemýlíte se, pokud vám tento 'způsob nadsázky a sebeironie' připomíná jisté nejmenované hnutí, jež je součástí brněnské koalice: „Jakubské náměstí je prý tím správným místem, kde se dá Žít Brno.“ Ovšem 'holky a kluci' ze Žít Brno si neuvědomují, že mnoho turistů takovouto 'nadsázku' nemusí správně pochopit a že se třeba také někomu nemusí líbit tahle skrytá sebepropagace.

Jsem zvědav, jak by se lidem takto 'humoristicky', 'pokrokově' a multikulturně zaměřeným zamlouvalo, kdyby nějaká cestovka v kapitole o Turecku svého katalogu letních dovolených napsala třeba, že na istanbulském bazaru můžete svou dceru prodat za 10 až 50 velbloudů, podle věku, krásy a kuchařských dovedností, a vydával by tuhle samozřejmě naprosto nepravdivou smyšlenku za 'ironii a nadsázku'. Spíš by začali křičet něco o islamofobii. A tady bych křičel taky, neboť ,ač kritik islámu, jsem přesvědčen, že takovéhle 'legrácky' prostě do informací pro turisty nepatří!

TIC města Brna představuje průvodce na svém oficiálním webu následovně:

Brno se nehonosí stovkami atraktivních památek, ale přesto nabízí spoustu úžasných lokalit. Deset osobností zve na místa, která v běžných průvodcích turisté sotva najdou a jež jsou často neznámá i Brňanům. Jejich pohled na město se zhmotňuje v téměř stostránkové brožuře s českými i anglickými texty, v níž nechybí ani praktické informace, užitečné kontakty a výběrový adresář kulturních a volnočasových zařízení.

TO JE Brno

A na jaká místa autentický průvodce zve? V deseti okruzích nabízí výpravy za pozoruhodnými, ale nepříliš známými stavbami, za uměním ve veřejném prostoru, po brněnských hřbitovech či po místech spojených s průmyslovou historií města, kterému se kdysi přezdívalo moravský Manchester. Nezapomenutelné zážitky čekají zájemce i při objevování periferií, brněnských literárních stop, trhů a bazarů nebo okolí města a zajímavá místa najdou i v kapitolách Zelené Brno a Noční život.

Průvodcem se chceme se podělit o jiný pohled na Brno a ukázat návštěvníkům jeho skutečnou, nepřikrášlenou tvář. Jde o výjimečnou publikaci, která bude užitečná jak těm, kdo se tady zastaví jen na skok, tak i těm, kdo v našem městě žijí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace