Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pracovní tábor Kuřim, výroba hracích automatů v Rousínově... Turistický průvodce není Charlie Hebdo, zlobí se místní

04.04.2017
Pracovní tábor Kuřim, výroba hracích automatů v Rousínově... Turistický průvodce není Charlie Hebdo, zlobí se místní

Foto: ticbrno.cz

Popisek: 'Autentický' průvodce TO JE Brno vyvolal pořádný mazec

'Autentický' průvodce Brnem vyvolal pořádný mazec. „Autentický. Subjektivní. Nekorektní. Určitě ne oficiální.“ tvrfí o něm samotné Turistické informační centrum města Brna, které ho vydalo. „Nejsem žádný 'suchopár', ale průvodce není kniha humoresek ani satirický časopis,“ shrnuje názor obyvatel moravské metropole a okolí Adam Mikulášek.

Publikace, kterou vydalo Turistické informační centrum města Brna (TIC), píše například o Kuřimi jako o pracovním táboře nebo o Rousínově jako o sídle firmy na výrobu hracích automatů, ve kterých lidé utápějí svou budoucnost.

Takže tady vůbec nejde o svobodu slova, ale o to, že je rozdíl, když něco napíšu sám za sebe do blogu, článku či do nějaké svojí knihy, a když totéž napíšu do oficiálního materiálu pod hlavičkou nějakého města či obce. Nota bene určeného nejen našim, ale i zahraničním turistům, kteří pro český styl humoru nemusí mít až takové pochopení, třeba proto,že na něj z domova nejsou zvyklí, zlobí se Adam Mikulášek, odborník IT a milovník historie a psychologie, který pravidelně publikuje na několika webech, a pokračuje: Někde jsem četl, že právě takovou zkušenost mají Češi se Švédy, kteří prý často naše sarkazmy berou až příliš vážně, než si zvyknou, že v Česku to bereme jinak. Což by si měli uvědomit hlavně ti brněnští pohlaváři, kteří utrácejí nemalé veřejné peníze na zahraniční cesty a holedbají se tím, jak se v tom či onom inspirují různými západoevropskými městy.

TO JE Brno

A skutečně, nemýlíte se, pokud vám tento 'způsob nadsázky a sebeironie' připomíná jisté nejmenované hnutí, jež je součástí brněnské koalice: „Jakubské náměstí je prý tím správným místem, kde se dá Žít Brno.“ Ovšem 'holky a kluci' ze Žít Brno si neuvědomují, že mnoho turistů takovouto 'nadsázku' nemusí správně pochopit a že se třeba také někomu nemusí líbit tahle skrytá sebepropagace.

Jsem zvědav, jak by se lidem takto 'humoristicky', 'pokrokově' a multikulturně zaměřeným zamlouvalo, kdyby nějaká cestovka v kapitole o Turecku svého katalogu letních dovolených napsala třeba, že na istanbulském bazaru můžete svou dceru prodat za 10 až 50 velbloudů, podle věku, krásy a kuchařských dovedností, a vydával by tuhle samozřejmě naprosto nepravdivou smyšlenku za 'ironii a nadsázku'. Spíš by začali křičet něco o islamofobii. A tady bych křičel taky, neboť ,ač kritik islámu, jsem přesvědčen, že takovéhle 'legrácky' prostě do informací pro turisty nepatří!

TIC města Brna představuje průvodce na svém oficiálním webu následovně:

Brno se nehonosí stovkami atraktivních památek, ale přesto nabízí spoustu úžasných lokalit. Deset osobností zve na místa, která v běžných průvodcích turisté sotva najdou a jež jsou často neznámá i Brňanům. Jejich pohled na město se zhmotňuje v téměř stostránkové brožuře s českými i anglickými texty, v níž nechybí ani praktické informace, užitečné kontakty a výběrový adresář kulturních a volnočasových zařízení.

TO JE Brno

A na jaká místa autentický průvodce zve? V deseti okruzích nabízí výpravy za pozoruhodnými, ale nepříliš známými stavbami, za uměním ve veřejném prostoru, po brněnských hřbitovech či po místech spojených s průmyslovou historií města, kterému se kdysi přezdívalo moravský Manchester. Nezapomenutelné zážitky čekají zájemce i při objevování periferií, brněnských literárních stop, trhů a bazarů nebo okolí města a zajímavá místa najdou i v kapitolách Zelené Brno a Noční život.

Průvodcem se chceme se podělit o jiný pohled na Brno a ukázat návštěvníkům jeho skutečnou, nepřikrášlenou tvář. Jde o výjimečnou publikaci, která bude užitečná jak těm, kdo se tady zastaví jen na skok, tak i těm, kdo v našem městě žijí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL