Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrovačice se zapojily do projektu Heraldická místa. Podporují tím zajímavou a poutavou formou cestovní ruch v kraji

30.03.2017
Ostrovačice se zapojily do projektu Heraldická místa. Podporují tím zajímavou a poutavou formou cestovní ruch v kraji

Foto: ostrovacice.eu

Popisek: Kostel svatého Jana Křtitele a svatého Václava v Ostrovačicích

V dnešní době má už téměř každá obec, město či městys v České republice svůj heraldický znak. Ten v sobě ukrývá příběh o životě místních obyvatel, historii, památkách i tajemných legendách. Také vás kolikrát při pohledu na takový znak napadá otázka, co vše pomocí jednoduché symboliky a barev, tzv. tinktur, vyjadřuje? Na to turistům odpoví projekt Heraldickamista.cz, do nějž se postupně zapojují města a obce z celé České republiky. Na Brněnsku jsou to nově Ostrovačice, které tak zajímavou a poutavou formou podporují cestovní ruch v kraji a pomáhají turistům nahlédnout do tajů heraldiky.

Jak celý projekt funguje? Zapojeným městům a obcím vytvoří heraldická kancelář Alerionu medailonek na stránkách www.heraldickamista.cz, kde bude poutavou a zajímavou formou popsána historie i význam znaku. Na význačném místě v obci pak bude umístěna smaltovaná tabule se znakem obce a unikátním QR kódem, skrze který po načtení do svého chytrého telefonu budou návštěvníci přesměrováni na již zmiňovaný medailonek.

Moderní nástroje a tisíce let stará disciplína

Ostrovačice mají novou tabuli, umístěnou na budově radnice na náměstí Viléma Mrštíka. „Do projektu jsme se zapojili, protože se nám líbí celá jeho idea, tedy protkat Českou republiku heraldickou poznávací stezkou a ukázat historii míst z trochu jiného – heraldického – úhlu pohledu, který dokáže být pro návštěvníky a turisty mimořádně zajímavý a poutavý,“ říká starosta Tomáš Hájek.

Ostrovačice - tabule

Smaltovaná tabule

„Ostrovačicko bylo osídleno již v mladší době kamenné. První zpráva o území obce je datována k roku 1048 v souvislosti se založením benediktinského kláštera v Rajhradu u Brna, první písemná zmínka pochází z roku 1255. Znak městyse Ostrovačice pak vychází z původních starých pečetí. Pečetní znamení si Ostrovačice zvolily z vinné révy, která kdysi byla velmi důležitou zemědělskou plodinou. Heraldické tinktury znaku jsou zlatá (tj. žlutá) a zelená, která představuje barvu naděje, obnovy, zemědělství, venkova, krajiny lesů, luk a polí i odpočinku a rekreace,“ poodkrývá starosta obce, co vše se díky projektu mohou návštěvníci dozvědět. „Věříme, že díky této hezké osvětě pomůžeme poodkrýt turistům mnoho historických zajímavostí a třeba inspirujeme i další města a obce, aby se touto milou formou prezentovaly.“

Znaky měst a obcí vyprávějí příběhy

Městské a obecní znaky jsou jako šperky. Nejenže zdobí veřejná prostranství, ale i té nejmenší vísce propůjčí punc jedinečnosti a výlučnosti. „Díky heraldickému znaku se obec prezentuje navenek. Jednoduchá symbolika, krásně umělecky ztvárněná, mnohdy hovoří sama za sebe a poukazuje na to, čím je místo charakteristické,“ říká majitel brněnské heraldické kanceláře firmy Alerion Tomáš Pokorný. „Heraldika je věda, která se po tisíce let vyjadřuje totožným symbolickým jazykem a má svá ustálená pravidla. Dlouhé období ovšem stála stranou i kvůli režimu, který v českých zemích vládl. To se ovšem mění, heraldika se postupně ze zaprášených archívů dostává na světlo světa a veřejnost se o její poselství zajímá. Věříme, že i náš projekt tomu pomůže.“

Vlajka Ostrovačic

Vlajka Ostrovačic

Proč se do projektu zapojit?

Města a obce kromě profesionální prezentace získají spousty výhod – přispějí ke své propagaci a známosti v regionu i v rámci republiky, upoutají pozornost sběratelů, kteří často kupují i další výrobky s heraldickými znaky (např. odznaky, magnetky, klíčenky) a v neposlední řadě smaltovaná tabule díky působivému vzhledu zkrášlí veřejné prostranství a obohatí ho o aktivní prvek digitální komunikace, propojené s historií.  „Veškeré další informace o projektu i jak se zapojit, najdou představitelé měst a obcí na portálu www.heraldickamista.cz,“ uzavírá Pokorný.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL