Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přínosy MatchaTea pro diabetiky? Pomáhá snížit hladinu cukru i cholesterolu. Napomáhá i v boji s obezitou a dodává našemu tělu fyzickou i psychickou energii

21.07.2016
Přínosy MatchaTea pro diabetiky? Pomáhá snížit hladinu cukru i cholesterolu. Napomáhá i v boji s obezitou a dodává našemu tělu fyzickou i psychickou energii

Foto: Archiv

Popisek: Matcha Tea

Jedna z velmi nebezpečných civilizačních chorob - diabetes, postihuje stále více lidí po celém světě. V porovnání s rokem 1975 je dnes v České republice téměř čtyřikrát více nemocných s touto diagnózou: 850 000 lidí a toto číslo stále roste. Co můžeme my sami udělat pro to, abychom riziko tohoto onemocnění snížili? Podle odborníků z MatchaTea.cz může pomoci i čaj.

Změna životního stylu v posledních desetiletích bohužel vede i k významnému rozšíření civilizačních chorob. Sedavé zaměstnání, špatné stravování, málo pohybu, příliš mnoho stresu. To vše může přispět k rozvinutí diabetu 2. typu. My sami však můžeme udělat první kroky k tomu, abychom žili plnohodnotný život bez zdravotních omezení.

Jelikož první příznaky se často projeví až po nějaké době, co naše tělo cukrovkou trpí, pravidelná návštěva lékaře by měla být samozřejmostí. Především pak, pokud nás trápí například velká až neuhasitelná žízeň, sucho v ústech, únava, pocení a malátnost, nadměrné močení, svědění kůže, trávicí a střevní problémy nebo časté plísňové infekce a mravenčení v nohou. Za vše nemůže genetika, a proto ani boj s cukrovkou není ztracený. Co tedy můžeme udělat my sami?

Zelený čaj jako lék

Prevence je nejsilnější kartou, s níž můžeme ve hře s cukrovkou hrát. Důležitý je především pravidelný pohyb, a to ideálně na slunci a čerstvém vzduchu. Významně pomůže i změna jídelníčku. Sladké a tučné pokrmy stačí nahradit většími porcemi zeleniny, kvalitními bílkovinami a pestrými přílohami. A zapomínat nesmíme ani na pitný režim. Do toho správného však nepatří sladké ani větší množství alkoholických nápojů.

Naopak nejen lékaři a další odborníci doporučují zařadit do pravidelného pitného režimu zelený čaj. Voda je sice jeho základem, ale nedokáže našemu tělu dát tolik jako šálek zeleného čaje. V tom najdeme například katechiny (především EGCG), antioxidanty, aminokyselinu L-theanin, vlákninu, stopové prvky i vitaminy. To vše napomáhá nejen k celkové fyzické a duševní pohodě, ale i snižování hladiny cukru, cholesterolu a tuků v krvi.

Bojíte se cukrovky? Pomáhá MatchaTea

Dobrá. Určitě znáte a pijete běžný zelený čaj? Pak ale zkuste MatchaTea a dostanete do sebe maximum prospěšných látek. Jedná se také o zelený čaj, ale obsahuje celé listy rostliny Camellia sinensis, není to tedy pouze výluh z máčených čajových lístků v horké nebo studené vodě. Takže když pijete MatchaTea, konzumujete celé listy zeleného čaje.

„Japonský čaj Matcha je až desetkrát účinnější než sypané zelené čaje, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku,“ potvrzuje Petr Patočka ze společnosti Čajová květina, s.r.o., která je největším českým dodavatelem čaje MatchaTea v BIO kvalitě a upozorňuje i na existující vědecké studie: „Studie z roku 2009, provedená na University of Toyama v Japonsku, použila MatchaTea k pomoci krysám proti diabetes 2. typu a bylo u nich zaznamenáno snížení hladiny cukru, cholesterolu a „špatných“ tuků v krvi. MatchaTea také chránil krysy před poškozením jater a ledvin.“

Více chlorofylu i  nutričních benefitů

Zakrytím keřů čajovníku během určité části vegetačního období se docílí tenčích a chutnějších lístků s vyšším obsahem chlorofylu. Zachovávají si rovněž více nutričních benefitů, protože jsou méně zpracované než listy běžného zeleného čaje. MatchaTea tak obsahuje více antioxidantů než běžný zelený čaj.

Podle slov Petra Patočky existují i další studie, například z roku 2003, provedená profesorem Davidem Weissem na University of Colorado, jejíž výsledky přinesly toto zjištění: MatchaTea má 137krát vyšší množství EGCG (epigallokatechin gallát) než běžně prodávané zelené čaje v supermarketech. A právě EGCG je účinným antioxidantem v zeleném čaji, který je spojovaný s příznivými efekty podporujícími hubnutí nebo jako prevence rakoviny.

Recept na zdraví

Podle několika dalších výzkumů je čaj MatchaTea výborný nejen pro prevenci cukrovky, ale napomáhá i v boji s obezitou a dodává našemu tělu fyzickou i psychickou energii. „Žijeme ve velkém stresu. Ať už je to práce, škola, vztahy nebo finance, nic z toho obvykle nestojí za to, abychom tomu obětovali naše zdraví. Potřebujeme zpomalit, vytvořit si zdravější návyky,“ popisuje z vlastní zkušenosti Petr Patočka. „Každé ráno si připravuji šálek MatchaTea. Mám čas na sebe a svoje myšlenky. Mohu si promyslet celý svůj den, zklidnit se a užít si naplno energii, kterou mě MatchaTea nabije,“ dodává.

Co je MatchaTea?

Matcha v japonštině doslova znamená „mletý čaj“. Připravuje se z mladých lístků čajovníků, které jsou na poslední týdny zakrývány před slunečními paprsky. Díky tomu je čaj bohatý na chlorofyl a získává svou charakteristickou barvu, chuť i vůni. Pro základní přípravu stačí jen MatchaTea a voda o teplotě 65–70 °C. Pro tradiční přípravu je potřeba hlubší miska a bambusová metlička chasen, praktičtější (a pro méně zkušené i vhodnější) jsou moderní plastové šejkry s jemnými sítky. Návod nemůže být snadnější: dva gramy MatchaTea zalijte 300 ml vody, dobře prošlehejte nebo protřepejte v šejkru.

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová