Dobré vztahy jsou prý prioritou, diecéze se vzdávají restitučních žalob proti krajům. Pokračování ve sporech by stejně bylo morálně neudržitelné, reagoval na rozhodnutí českých biskupů hejtman Hašek
07.07.2016
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
Vyjádření hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Asociace krajů Michala Haška ČR k rozhodnutí České biskupské konference o stažení žalob na kraje na sebe nenechalo dlouho čekat.Na svém 106. plenárním zasedání na Velehradě dnes čeští a moravští biskupové vydali prohlášení, že se vzdají všech určovacích žalob na kraje.
Nebojovali jsme s církví
„Jménem Asociace krajů České republiky vítám krok České biskupské konference. Povede ke zklidnění situace," byla první reakce Michala Haška.
Po nálezu Nejvyššího soudu ČR by podle něj další žaloby nebo pokračování ve sporech s kraji bylo stejně právně i morálně neudržitelné. „Kraje a hejtmani nebojovali s církví. Pouze jsme hájili krajům svěřený veřejný majetek a jsem rád, že jsme byli úspěšní," uvedl Michal Hašek.
Diecéze se vzdají všech určovacích žalob na kraje
Dokument ze 106. plenárního zasedání České biskupské konference na Velehradě zveřejňujeme v plném znění:
Biskupové českých a moravských římskokatolických diecézí se rozhodli, v rámci snahy o kooperaci a zlepšení vztahů se státem a kraji, vzdát se určovacích žalob zakotvených v zákoně o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (č. 428/2012 Sb.), které byly diecézemi podány na některé kraje ČR. K tomuto vstřícnému kroku nepopírajícímu zákonné zakotvení možnosti soudního přezkumu též vyzývají řády a kongregace působící v naší zemi.
Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu.
V souvislosti s touto problematikou je dobré si uvědomit, že až do vydání rozsudku Nejvyššího soudu ve věci kláštera kapucínů v Opočně nebyl podán závazný výklad vztahu zákona o majetkovém vyrovnání a zákona o majetku krajů ohledně nemovitých věcí z původního církevního majetku. Proto některé církevní subjekty využily svého práva a požádaly o přezkum této otázky soudy.
Zároveň ale biskupové konstatují, že přechod majetků na kraje dle zákona o majetku krajů obecně probíhal za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce.
Závěrem je důležité upozornit na projekty, které jsou již realizovány právě díky majetkovému vyrovnání, zvláště když je toto prohlášení vydáváno na Velehradě, jehož rekonstrukce byla spolufinancována z peněz finanční náhrady. Příklady využití je možné nalézt na stránkách www.sluzbaverejnosti.cz či ve stanovisku generálního sekretáře ČBK na www.cirkev.cz.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš