Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Objížďky, uzavírky, dopravní novinky - vše mapuje nový geoportál. Je výsledkem domluvy krajů s Ředitelstvím silnic a dálnic

31.05.2016
Objížďky, uzavírky, dopravní novinky - vše mapuje nový geoportál. Je výsledkem domluvy krajů s Ředitelstvím silnic a dálnic

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Kroupa a náměstek hejtmana Roman Hanák na společné tiskové konferenci k tématu geoportálu.

Nový geoportál, kde lidé najdou aktuální plánované opravy dálnic a silnic prvních, druhých a třetích tříd, představili na společné tiskové konferenci hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Kroupa a náměstek hejtmana Roman Hanák.

Informace o každém regionu České republiky

Portál je dostupný na webovém rozhraní ZDE a je postupně aktualizovaný.

„Jihomoravský kraj a Asociace krajů během uplynulých měsíců intenzivně komunikovaly s vedením Ředitelství silnic a dálnic. S panem generálním ředitelem jsme dnes konstatovali, že se ve všech krajích podařilo zlepšit významně komunikaci v rámci investic státu a krajů do silniční infrastruktury. Kraje jsou zastoupeny v příslušných komisích, koordinují se jednotlivé uzavírky a objížďky. Dnes jsme předvedli konkrétní portál a konkrétní webovou adresu přístupnou veškeré veřejnosti, na které najdete informace o každém regionu České republiky, o akcích státu na dálnicích a silnicích I. třídy, o akcích krajů na silnicích II. a II. třídy. Budou tam i termíny uzavírek, vše vyznačeno graficky,“ uvedl hejtman Michal Hašek, který věří, že se už nebude opakovat situace z loňského roku, kdy se dohánělo čerpání evropských fondů na všech úrovních státu, krajů, měst a obcí.

Aby byli řidiči co nejméně zatíženi opravami

„Řada komplikací loni vznikla ne vlastní dopravní infrastrukturou, ale na některých místech se dokončovaly například kanalizace, vodovody a existovaly uzavírky, protože obce dočerpávaly prostředky z Operačního programu Životní prostředí. Pro letošek chceme, aby byli řidiči co nejméně zatíženi opravami. Veřejnost chce co nejlepší dopravní infrastrukturu, na druhé straně jsou samozřejmě stížnosti, když někde dochází k nějaké dopravní komplikaci. Nám jde také o bezpečnost. Tam, kde dojde k nějakým uzavírkám či komplikacím, apelujeme na řidiče, aby respektovali dopravní značení. Od 1. června začnou úseková měření na některých částech dálnic, které jsou v opravě, nicméně je potřeba, aby lidé respektovali dopravní předpisy, aby nedocházelo k haváriím,“ dodal hejtman.

Představení nového portálu.

Konkrétněji mapový portál představil generální ředitel Jan Kroupa. „Primárně je mapový portál určený pro plánování, tedy pro policii, státní správu, mohou do toho obce. Na druhou stranu je určený i pro širokou veřejnost. V mapovém portálu se tak dozvíte, jak se plánují uzavírky a ve kterých termínech, a to od ŘSD a Správy a údržby silnic jednotlivých krajů s tím, že k tomu ještě vede cesta přes výběrová řízení a přes to, že musí silniční správní orgány rozhodnout o uzavírce,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Na webovém rozhraní i na mobilu

Geoportál funguje na webovém rozhraní, nicméně do mobilních telefonů lze stáhnout aplikaci www.dopravniinfo.cz  nebo se lidé mohou o situaci na D1 informovat na asistenční službě na čísle 800 280 281. Na krajském úřadu se také konají pravidelná setkání týkající se uzavírek.

„Pravidelně na krajský úřad zvu všechny, kdo řeší opravy na jihomoravských silnicích, dálnicích a železnici. Společně ladíme harmonogramy opravných prací tak, aby se nám nenakupily v jednom regionu a lidé nepřejížděli z uzavírky do uzavírky. I když jde o spolupráci čistě dobrovolnou, přinesla již spoustu pozitivních výsledků pro cestující veřejnost. Za kraj nastavujeme termíny stavebních prací i běžné údržby na objízdných trasách po silnicích II. a III. tříd tak, aby se nesetkaly s opravami na dálnicích D1 a D2. Ve vztahu k ´Dé dvojce´ jsme posunuli například rekonstrukci komunikace mezi Židlochovicemi a Nosislaví nebo uzpůsobili termíny pro opravu průtahu Blučinou. Podařilo se nám dohodnout na částečném zachování provozu na exitu Brno-východ při opravě ´Dé jedničky´ u Brna směrem na Vyškov,“ řekl náměstek hejtmana Roman Hanák. 

Dále například na červenec a srpen byly po dobu oprav I/43 na Kuřimsku doobjednány vlakové spoje tak, aby z Kuřimi v ranní špičce jezdily do Brna každých patnáct minut. I přesto ale kraj prosí řidiče i cestující veřejnou dopravou o pochopení, že zcela bez dopravních komplikací se opravy neobejdou. Pořád platí fyzikální zákony a pokud je uzavřena vysokokapacitní komunikace typu dálnice, krajské nebo místní silnice ji zcela nahradit nemohou," dodal k tomu Roman Hanák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš