Víno, spolupráce univerzit, turistika. Krajská delegace navázala v Číně nové kontakty. Hejtman jednal úspěšně i o přípravě projektu lázeňské zóny Pasohlávky
29.04.2016
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Hejtman Hašek během čínské návštěvy
Spolupráci se dvěma čínskými provinciemi - největším Guangdongem a nejmenším Hainanem - navázal Jihomoravský kraj v tomto týdnu. Delegace vedená hejtmanem Michalem Haškem získala během návštěvy řadu cenných kontaktů. Zájem je především o moravské víno, spolupráci univerzit, vědecká centra a turistiku.
Máme s Čínou hodně společného
„Čínští partneři vidí v jižní Moravě velký potenciál. Máme hodně společného. Guangdong je sice největší provincie, má téměř 100 milionů obyvatel, nicméně je lídrem v Čínské lidové republice, stejně jako jižní Morava v České republice. Také velmi investují do vědy, výzkumu a inovací, zajímají se o vinohradnictví, chtějí spolupracovat s univerzitami. Už se jednalo o konkrétních podmínkách zřízení lektorátu českého jazyka,“ uvedl hejtman Michal Hašek po podpisu smlouvy o spolupráci.
Tu podepsal i s guvernérem nejmenší provincie – desetimilionového Hainanu - Liu Cigui. „Hainan je turistická velmoc, nazývaná někdy čínská Havaj. Ročně ostrov navštíví 50 milionů turistů. Cestovní ruch, ale také rychle rostoucí hitech průmysl, podpora inovací, možnost obchodu s vínem. I v této provincii se pro jižní Moravu otevírají dveře dokořán,“ sdělil Michal Hašek, kterého do Čínské lidové republiky doprovázeli také zástupci brněnských univerzit, vědeckých center, Vinařského fondu, Letiště Brno či krajské Hospodářské komory. Na tamní univerzitě, kterou navštěvuje na 40 tisíc studentů, pak zástupci Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického podepsali Memorandum o spolupráci s Hainanskou univerzitou.
Zajímal jsem se o pracovní podmínky čínských dělníků
„Navštívili jsme výrobní prostory, zajímal jsem se o pracovní podmínky čínských dělníků i o zkušenosti českých manažerů se životem a prací v Číně. Jednali jsme se zástupci úřadu pro vědu a technologie. Čínští partneři mají zájem o intenzivní spolupráci s jižní Moravou, o které hovořili jako o mostu do ČR a střední Evropy. Na setkání jsme probrali konkrétní formy a možnosti spolupráce včetně prezentace Jihomoravského inovačního centra a Krajské hospodářské komory JMK,“ popsal hejtman.
V Haikou pak delegace v čele s hejtmanem jednala i s představiteli Hainan Airlines Group. „Tématem byla podpora turistiky a cestovního ruchu, přímé letecké spojení a spolupráce s letištěm Brno-Tuřany, zejména v oblasti leteckého carga,“ doplnil hejtman Hašek.
Úspěch také v Pasohlávkách
Úspěšné jednání v Číně a domluva na dalších přímo v Jihomoravském kraji proběhla konkrétně také přímo v Pasohlávkách. Hejtman Michal Hašek se sešel s partnery z provincie Hebei.
„Dvě hodiny jsme jednali o přípravě projektu lázeňské zóny v Pasohlávkách, kde by na 20 hektarech měly vyrůst lázeňské domy, včetně jednoho se zaměřením na čínskou medicínu," řekl Michal Hašek s tím, ze kromě zvýšení zájmu o jižní Moravu ze strany lázeňských turistů přinese nová zóna i tolik potřebná pracovní místa do regionu, kde je to velmi potřeba.
V květnu nás čekají dvě kola návštěv
„Příprava konkrétní dohody mezi investory je po loňském podpisu úvodního memoranda v běhu, v květnu nás čekají 2 kola návštěv a jednání v Jihomoravském kraji a přímo v Pasohlávkách. Obě strany mají maximální zájem na úspěchu tohoto pilotního projektu meziregionální spolupráce a investic mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou. Provincie Hebei vybrala zkušeného a silného partnera, který má velké zkušenosti s developerskou činností v hotelnictví či oddechových zónách,"doplnil hejtman Hašek.
Jak řekl, je si po dnešním jednání jistý, že v červnu bude dle schváleného harmonogramu přípravy projektu slavnostně podepsána investorská dohoda, a to v provincii Hebei za účasti předsedy vlády ČR a hejtmanem vedené delegace Jihomoravského kraje.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš