Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada Asociace krajů řešila s vládou financování železniční dopravy po roce 2019, stabilizaci zdravotnictví, stejně jako žaloby od církve a nízké platy řidičů

17.03.2016
Rada Asociace krajů řešila s vládou financování železniční dopravy po roce 2019, stabilizaci zdravotnictví, stejně jako žaloby od církve a nízké platy řidičů

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (vpravo) s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky jednal tuto středu ve Strakově akademii s Asociací krajů ČR, které předseda jihomoravský hejtman Michal Hašek. Na společném pátém jednání bylo hlavním tématem financování železniční dopravy po roce 2019 a údržba krajských silnic. Zástupci krajů s vládou projednali také oblast školství, zdravotnictví a další témata.

Oblast dopravy

Mezi hlavní témata jednání členů vlády s hejtmany patřila oblast dopravy. Vláda pro tento rok krajům poskytne na modernizace a opravy silnic II. a III. tříd celkem 3 miliardy korun. Vláda také v nejbližších týdnech projedná zajištění údržby silnic I. třídy.

Směr Strakova akademie.

Kabinet Bohuslava Sobotky na své poslední schůzi 9. března 2016 schválil způsob financování regionální železniční dopravy po roce 2019. Vláda počítá se zachováním stávající železniční sítě v krajích i s tím, že objednávka regionální dopravy zůstane v samostatné působnosti krajů. Financování regionálních železnic částečně pokryje státní příspěvek, který se rozdělí mezi kraje jednotným spravedlivým poměrem.

Členové vlády s hejtmany diskutovali i o mzdách řidičů autobusů regionálních linek. Premiér Sobotka již dříve podpořil možnost, aby kraje při výběru dopravce zohledňovaly i výši mezd řidičů, která nesmí být příliš nízká. Ministerstvo pro místní rozvoj v této souvislosti vypracuje metodický předpis, který projedná tripartita a pak i vláda.

„Poděkovali jsme za usnesení z minulého týdne. Jedná se o zásadní věc," uvedl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Poznamenal, že se memorandum týká minimálně několika dalších volebních období a zajistí tak jistotu. Do roku 2010 podle něj museli kvůli železnici hejtmani "leštit kliky každý rok". Ministr dopravy Dan Ťok podpořil podle Haška v diskusi roli národního dopravce.

Jednání u kulatého stolu.

Oblast zdravotnictví

Dalším projednávaným tématem společného jednání byla oblast zdravotnictví. Od vlády chtěli hejtmani dnes také slyšet garanci, že od příštího roku zůstane stejný rozsah a kvalita při poskytování letecké záchranné služby, kterou má od příštího roku zajišťovat namísto soukromých firem stát. V České republice je 10 stanovišť letecké záchranné služby. Osm z nich v současnosti provozují soukromé firmy, dvě - v Praze a Plzni - zajišťuje stát. Nově od příštího roku státu přibudou České Budějovice a Brno, v budoucnu chce stát zajišťovat všechna stanoviště, aby ušetřil. Hejtmani chtějí znát podrobnosti a nároky směrem k záchranné službě, kterou kraje zřizují, i finanční náklady na možné úpravy heliportů nebo komunikace.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka informoval zástupce krajů o zajištění letecké zdravotnické záchranné služby, o kterém vláda rozhodla na svém zasedání 9. března 2016. Stát zajistí letecké základny v Českých Budějovicích a v Brně a u ostatních krajů bude provozovatel soutěžen na 4 roky.


Premiér informoval o řadě věcí, o nichž vláda v březnu rozhodla, například o letecké záchranné službě.

Projednána byla také personální a platová situace v oblasti zdravotnictví. Pro vládu je kvalitní a dostupná zdravotní péče, stejně jako dobré podmínky pro pracovníky ve zdravotnictví, prioritou. Vláda proto již dvakrát rozhodla o navýšení platů zdravotníků. V únoru tohoto roku byl vládou schválen zákon, kterým se novelizuje vzdělávání lékařů s cílem stabilizovat a zjednodušit systém specializačního vzdělávání. Dojde ke zjednodušení atestace a zkrácení doby povinné přípravy lékařů a tato příprava se navrátí do regionálních nemocnic.

Oblast školství

Členové vlády jednali s hejtmany také o plánovaných změnách financování regionálního školství. Z oblasti školství se na společném jednání dále hovořilo o připravovaném kariérním řádu učitelů a nové formě podpory pro nadané děti. Významným tématem byla také změna ve financování podpory sportu, kdy poprvé v historii poputují peněžní prostředky ve výši 362 milionů korun přímo sportovním klubům pracujících s dětmi a mládeží. Dalším tématem jednání s Asociací krajů ČR bylo inkluzivní vzdělávání.

Oblast vnitra

Členové vlády seznámili hejtmany s novou investiční dotací pro dobrovolné hasiče v obcích. Na nákup dopravních automobilů a rekonstrukci či výstavbu požárních zbrojnic vyčlenil kabinet Bohuslava Sobotky 250 milionů, které v nejbližší době rozdělí mezi došlé žádosti.

Církevní restituce

Hejtmani s vládou také diskutovali o církevních restitucích. "Jménem asociace krajů jsem vznesl otázku kvůli koordinovanému postupu státu, krajů, měst a obcí vůči žalobám, které bují jako houby po dešti," řekl předseda Rady Asociace krajů ČR Michal Hašek. Jihomoravský kraj spolu se státem čelí žalobě Českomoravské provincie Řádu zbožných škol - piaristů, která požaduje vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, od roku 2000 spravované krajem. Podle Haška restituční zákon jasně vyjmenovává subjekty, které měly majetek zabavený církvím komunistickým režimem vydat. "Povinnou osobou je stát, nikoliv kraje, města nebo obce," uvedl Hašek. Dodal, že za majetek, který zůstal krajům a obcím, poskytl stát velkorysou finanční náhradu. Podle Haška jsou na tom s žalobami podobně i jiné kraje, a proto se obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku, aby se v obdobných sporech postavil za kraje a obce.

Premiér postoj Jihomoravského i dalších krajů chápe. Při projednávání zákona o církevních restitucích v Parlamentu se podle něj jasně argumentovalo tím, že povinnou osobou je stát, a ne kraje nebo obce. Takové případy měla podle premiéra zohledňovat paušální finanční náhrada vyplácená náboženským společnostem.

„Myslím si, že je do značné míry překvapivé, že v tuto chvíli se stávají předmětem žalob také majetky, které nejsou ve vlastnictví státu, ale jsou ve vlastnictví krajů a ve vlastnictví obcí," poznamenal na tiskové konferenci se šéfem Asociace krajů ČR a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

 
 

Vložil: Lucie Bartoš