Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Stovky milionů korun scházejí krajům na sociální služby. Ministryně Marksová je na straně hejtmanů, ale nevidí to růžově

28.02.2016
Stovky milionů korun scházejí krajům na sociální služby. Ministryně Marksová je na straně hejtmanů, ale nevidí to růžově

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Jihomoravský hejtman Michal Hašek vítá ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou

Řádově stovky milionů korun na dofinancování sociálních služeb požadují po Vládě České republiky hejtmani všech krajů. Oznámil to koncem týdne hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který je zároveň předsedou Asociace krajů ČR. Jednal o tomto tématu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.

Kraje zpracují kompenzaci navýšení mezd

Právě dofinancování sociálních služeb bylo zásadním bodem programu jednání Rady Asociace krajů ČR, které se konalo koncem týdne ve Valči v Kraji Vysočina. „Všechny kraje do několika dnů zpracují kalkulace kompenzací nutného dofinancování navýšení platů a mezd v sociálních službách a připraví společný materiál na jednání hejtmanů s členy Vlády ČR, které je plánováno na 16. března,“ uvedl Michal Hašek.

Od loňského roku přešlo financování sociálních služeb, respektive přerozdělování státních peněz na sociální služby do kompetence krajů.

Podle hejtmana Haška (druhý zleva) je potřeba věc řešit s členy vlády

Místo dvanácti miliard jen osm

V letošním roce bylo na zajištění sociálních služeb prostřednictvím krajů požádáno Ministerstvo práce a sociálních věcí o 12,68 miliardy korun. Ve finále kraje dostaly pouze 8,315 miliardy korun, přitom však mají zajistit více služeb. Koncem roku tak kvůli nízké dotaci státu reálně hrozí existenční ohrožení klíčových služeb, poskytovaných potřebným.

Pokud jde o argumenty krajů pro navýšení dotací na schválené platy v sociálních službách, mají podporu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Ta by v případě pracovníků v sociálních službách ráda viděla i vyšší navýšení platů, ale je si vědoma reálných čísel a chce navýšení realizovat postupně. „Stanovisko krajů při jednání s ministrem financí podpořím, protože v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí budeme další finance dohledávat jen těžko,“ upozorňuje Michaela Marksová.

Stanovisko krajů podpoří ministryně Michaela Marksová

Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka je velice důležité, aby o dofinancování sociálních služeb bylo rozhodnuto co nejdřív. „Je nepřijatelné prodlužovat nejistotu poskytovatelů. V případě Kraje Vysočina jde o více než 54 milionů korun, které po státu požadujeme,“ říká Jiří Běhounek s tím, že na rozdíl od obcí nemají kraje žádné další peníze na financování sociálních služeb začleněny ani ve sdílených daních. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace