Zdrcující pravda o šikaně na školách: Kdo s ní bojuje, je vyhozen. A ještě posílili práva mladistvých útočníků... A alarmující slova kantorky z Moravy
25.02.2016
Foto: Pixabay.com
Popisek: Ilustrační foto
GRAFY V ČLÁNKU Česko žije další velkou kauzou, která podobně jako jiné brzy upadne v zapomnění a s velkou pravděpodobností se vše opět vrátí do starých kolejí. Smrt šikanované učitelky na jedné z pražských škol upozornila na vážný problém, který je ale jedním z mnoha podobných. Špatný je totiž celý systém, panující na školách v Česku…
Dokazují to slova kantorky, s níž jsme hovořili na téma šikany ve školách. Sama se totiž stala její obětí a dost jí vadí, jak je nyní aktuální případ jednostranně interpretován. Podle ní je totiž špatný celý současný systém, kdy ve školách mají rozhodující slovo žáci a studenti. Učitelé jsou až na úplně posledním místě. Její příběh to ostatně přesvědčivě dokazuje. „Žáci jsou schopni dosáhnout toho, že učitele úplně psychicky zdeptají a vyřídí. Ten zůstává třídě napospas. Dvojka nebo trojka z chování dnes není vůbec žádným trestem. A když někdo propadne, příště může postoupit do dalšího ročníku klidně i s pětkami. Stačí, aby o to požádali rodiče. Pětkaři se dokonce bez problémů mohou dostat i na střední školu. Děcka jsou vysmátá,“ postěžovala si nám rozčileně učitelka z Moravy.

Bojí se rodičů
Ona sama se často s vypětím všech sil snaží zjednat ve třídě klid, aby vůbec mohla učit. Když se jí to jednou nepodařilo, žákovi, který ji provokoval, dala symbolický pohlavek. Následovalo peklo, v jehož důsledku se psychicky zhroutila a nakonec přišla o práci a trvalo rok, než si našla novou. To, že jí vyhrožovali rodiče třídního grázla, ji nepřekvapilo, ale naprosto ji zdeptala reakce jejích kolegů. V podstatě nikdo se jí nezastal. Na mnoha školách je prý situace taková, že se vedení školy bojí rodičů, a také, což je pro mnohé překvapivé, se obávají, že přijdou o žáky. Platí to v případech, kdy je žáků méně než míst. Školy se jim proto často doslova podbízejí. Vůbec se také nemluví o řevnivosti mezi učiteli. Těm jde často o to, zda jim bude nebo nebude prodloužená smlouva na dobu určitou, tak raději mlčí. Nejhorší je situace na druhém stupni základních škol, kdy u žáků probíhá změna osobnosti.

Výjimečný jev?
I když se nás nyní snaží politici přesvědčit, že jde o výjimečný jev, opak je pravdou. Šikana je na českých školách zcela běžným jevem, podle oficiálních údajů se s ní setkaly až tři čtvrtiny žáků a nejméně pět procent pedagogů! A potvrzují také to, že učitelé bývají v boji proti šikaně často osamoceni. Naopak stále častěji čelí tomu, že žáci odmítají plnit úkoly, což nezřídka postupně přerůstá v agresi vůči personálu ve školách. Například se snaží do kantora vrazit v jídelně, když si nese jídlo ke stolu. Ale to je docela nevinná záležitost ve srovnání s tím, že někteří žáci dokonce učitelům vyhrožují zabitím. Když se pedagog brání, většinou incidenty skončí v ředitelně, kde agresor vše popře a problémy má nakonec oběť šikany. Málokdo se totiž rozhodne obrátit se na policii, což je podle odborníků velká chyba.

Výsledek - posílení práv útočníků
Česká média jsou plná podobných případů, ale nikdo se jimi až dosud zásadním způsobem nezabýval. Dnešní silná slova politiků jsou jen dalším důkazem toho, že se rozhodnou vážným problémem načas zabývat, až když dojde k nějaké tragédii. Přitom u nás během posledních dvaceti let bylo ve škole či v internátech zavražděno nebo fyzicky napadeno několik učitelů a vychovatelů. Výsledkem však je, že u nás nově platí zákon, podle kterého mladistvý pachatel nekoná trestnou činnost, ale dopouští se pouze provinění, což práva mladistvých útočníků posiluje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová