Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident zakončil návštěvu Jihomoravského kraje na Břeclavsku. Ocenil policisty. Hejtman ho seznámil s projektem vinařského centra

27.01.2016
Prezident zakončil návštěvu Jihomoravského kraje na Břeclavsku. Ocenil policisty. Hejtman ho seznámil s projektem vinařského centra

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Prezident zakončil návštěvu Jihomoravského kraje

FOTOGALERIE Návštěva vinařské školy ve Valticích, setkání se zástupci složek integrovaného záchranného systému, návštěva státní hranice a setkání s obyvateli i politiky z Mikulova. Závěrečný třetí den své návštěvy strávil prezident Miloš Zeman v doprovodu jihomoravského hejtmana Michala Haška na Břeclavsku.

Plán nového zázemí pro vinaře

„Dnešek věnoval pan prezident Valticím, kde jsme navštívili Střední vinařskou školu, a diskutovali také s vinařskou obcí. Seznámili jsme pana prezidenta s aktuálním stavem nové legislativy i projektem nového vinařského centra. Je to investice, kterou v letošním roce provede Jihomoravský kraj, na jejím konci by mělo být nové zázemí pro vinaře," uvedl hejtman Hašek.

Ten spolu s prezidentem republiky následně na Oddělení cizinecké policie ve Valticích ocenil desítku policistů. Jsme na jižní Moravě, místě, které bylo ze všech krajů v loňském roce nejvíce zkoušeno migrací. Na jedné straně jsme rekapitulovali a poděkovali českým policistům za to, že na naší státní hranici platilo české i evropské právo," uvedl hejtman.

Hranice na perónu břeclavského nádraží 

V loňském roce se posunula schengenská hranice z řeckého a italského pobřeží na perón břeclavského nádraží a na jednotlivé hraniční přechody na jižní Moravě a případně v jižních Čechách.

Bylo mi ctí dnes za účasti pana prezidenta ve Valticích osobně vyznamenat deset policistů cizinecké policie za jejich práci v loňském roce. Prezident se seznámil se situací přímo na státní hranici. Navštívili jsme státní hranici zde v Mikulově, pan prezident měl možnost prohlédnout si techniku, která je k dispozici, a mluvit s policisty ve výkonu služby o tom, jak aktuálně vypadají všechna opatření. Jednali jsme se zástupci bezpečnostních složek také o přípravách na možnou migrační vlnu. Musíme být připraveni na všechny eventuality. Zde platí obzvláště – kdo je připraven, není překvapen," zhodnotil hejtman

Mimo jiné jsem ocenil i policistku, která v loňském roce na perónu břeclavského nádraží z důvodu rychlosti, účelnosti a efektivity psala prověřovaným běžencům čísla fixem na ruku. Následovala vlna rozhořčených projevů,“ řekl hejtman, který připomněl, že kvůli přehlednosti ale pak podobným způsobem postupovaly i jiné země.

Nechyběla ani pracovní večeře

Prezident republiky následně zavítal do Mikulova, kde debatoval s politiky a následně i občany města. V Mikulově také svoji třídenní návštěvu zakončil.

Letošní návštěva zahrnovala několik oblastí. První z nich byla jednání se samosprávami. Pan prezident navštívil vedle krajského zastupitelstva, kde se seznámil s aktuální přípravou Zásad územního rozvoje kraje, také další radnice – v Tišnově, Slavkově u Brna, Újezdu u Brna a v Mikulově, na všech těchto místech se setkal také s občany. Jsem velmi rád, že během prvního dne vyšel čas na pracovní večeři s lidmi, kteří brali večeři s prezidentem jako poděkování za svoji práci. Byli to olympionici, váleční i novodobí veteráni. Pan prezident se sešel také s dobrovolnými hasiči a vysoce ocenil jejich roli v integrovaném záchranném systému," uvedl Michal Hašek.

Druhý den návštěvy věnoval prezident Slavkovu u Brna a také Újezdu u Brna. Na každém místě se pan prezident zajímal o stav a obnovu památek, zejména těch drobných, a možností, jak pomoci jejich záchraně a opravám také z krajského rozpočtu.

Prezident vyzdvihl rodinnou firmu baťovského typu a také hospic

Standardem každé návštěvy je setkání s poslanci, senátory, podnikateli a firmami. Zvlášť bych vyzvedl firmu LIKO-S ve Slavkově u Brna, rodinnou firmu baťovského typu, kde se zaměstnancům říká spolupracovníci a kde se zaměstnanci opravdu podílejí na zisku. Podstatnou součástí návštěvy byla setkání s občany. Chci poděkovat za přátelskou atmosféru všem, kdo se jich zúčastnili,“ řekl prezident Miloš Zeman.

Prezident zejména ocenil vybudování Domova pro seniory s propracovaným poskytováním hospicové péče v Újezdu u Brna, který navštívil v úterý. „Byl vybudován za neuvěřitelně krátkou dobu, stál 170 milionů korun. Vím, jak se těžko peníze vydávají, o to víc si vážím toho, že se podařilo tento domov pro sto klientů vybudovat. Máme se starat o děti, staré a nemocné lidi. Trochu jsme ale zapomněli na paliativní péči, která nás už vede k nutné smrti, ale zabraňuje nenutné bolesti,“ řekl prezident republiky, který hejtmanovi Michalu Haškovi poděkoval za tento největší investorský počin kraje v uplynulém roce.

Závěr návštěvy představovala v Mikulově debata na různá témata. Opět zmíním dálniční spojení Brno – Vídeň. Zítra bude krajské zastupitelstvo jednat o Zásadách územního rozvoje Jihomoravského kraje a bude hlasovat o takzvaných variantách řešení tohoto dálničního spojení. Věřím, že po zítřejším úspěšném rozhodnutí krajské samosprávy už půjdeme do finále a krajské zastupitelstvo ještě do voleb vydá nové zásady územního rozvoje," doplnil k závěrečnému dnu hlavy státu na jihu Moravy Michal Hašek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace