Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celníci kvůli běžencům zostří dohled nad příhraničím jižní Moravy. Uprchlíci sem přijíždějí autobusy i vlakem. Je jich desetkrát víc než loni!

05.07.2015
Celníci kvůli běžencům zostří dohled nad příhraničím jižní Moravy. Uprchlíci sem přijíždějí autobusy i vlakem. Je jich desetkrát víc než loni!

Foto: svet.charita.cz

Popisek: Syrští uprchlíci

Celníci kvůli sílícímu přílivu běženců podstatně zpřísní dohled v oblasti jižní Moravy, přiléhající k Rakousku a Slovensku.

Objevují se tu po stovkách

Na posílení hlídek v neustálé pohotovosti v terénu se dohodli s cizineckou policií. Řekla to mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. V regionu letos policie zadržela bezmála 500 běženců, což je desetkrát více než ve stejném období loni. Většinu tvořili Syřané.

Dosud byly celní hlídky především na hlavních silničních tazích; u Slovenska šlo o dálnici D1 spojující Brno a Bratislavu a u Rakouska o silnici R52 spojující Brno a Vídeň. Zaměřovali se zejména na kontrolu hrazení mýtného u řidičů nákladních aut.

Pro většinu jsme jen tranzitní zemí

„Nově budou mít tyto hlídky za povinnost zaměřit se také na běžence. Navíc hlídky posílíme a budeme kontrolovat i vedlejší komunikace," uvedla mluvčí. Zdůraznila, že celníci v pohraničí dlouhodobě spolupracují s cizineckou policií.

Pokud celníci narazí při prověřování vozidel na běžence, předávají je právě cizinecké policii. Uprchlíci z válkou a násilím zmítaného Blízkého východu a severní Afriky přijíždějí v linkových autobusech i mezinárodních vlacích. ČR je pro ně většinou tranzitní zemí. Směřují do Německa a do Skandinávie.

Nejsme jediní. Připravuje se úplné uzavření hranic

Kvůli hromadícím se uprchlíkům už kontrolují své hranice Francie, Švýcarsko a Rakousko. Vídeň dokonce přestala udělovat azyl, dokud země jako Česko, Polsko či Slovensko budou odmítat přebírání uprchlíků z Řecka a Itálie podle kvót navržených Evropskou komisí. Na jejich přijetí tlačí zejména bohaté země Evropské unie jako Francie, Německo či Itálie.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) Česko při pádu Schengenu dokáže své hranice uzavřít. „Po technické stránce bezesporu ano. Policie se na to připravuje a v případě ohrožení republiky tato varianta může nastat. Připravujeme se na to i legislativně. Opatření může nařídit ministr vnitra, následně ho musí schválit vláda,“ vysvětlil nedávno Chovanec.

Ve vztahu k nelegální migraci přijala policie v červnu řadu opatření na krajských ředitelstvích sousedících s Rakouskem. Jde o 3 krajská ředitelství policie - jižní Morava, jižní Čechy a kraj Vysočina. Opatření budou probíhat časově i místně flexibilně podle toho, jak se bude situace s uprchlíky dále vyvíjet. Jsou situována do míst, kde uprchlíci nejčastěji do České republiky vstupují, přejíždějí přes ni nebo tam, kde ji opouští. 

Během června mimo jiné proběhly policejní kontroly ve vlacích na Wilsonově nádraží v Praze. Jednalo se o spoje z Maďarska a ze Slovenska. Policisté při těchto kontrolách zadrželi celkem 13 osob z Pákistánu, Iránu, Sýrie, Afghánistánu a Somálska. Z těchto osob již 7 mělo zažádáno o azyl v Řecku nebo v Maďarsku. Policie tyto osoby umisťuje do záchytného zařízení pro cizince a následně jsou vraceni do zemí, kde žádaly o azyl. U zbylých zadržených uprchlíků policie zjišťuje jejich totožnost a důvod migrace a na základě toho přijímá další opatření.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš