Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Táboře už není problém sehnat konopí, otevřeli tu první Konopnou lékárnu

23.03.2015
V Táboře už není problém sehnat konopí, otevřeli tu první Konopnou lékárnu

Foto: legalizace.cz

Popisek: Konopí, ilustrační foto

Město Tábor má od března novinku. Zájemci tu v Obchodním domě Dvořák najdou první Konopnou lékárnu s širokou nabídkou produktů z konopí.

V rostlině konopí jsou léčivými látkami takzvané canabinoidy, a ty se nacházejí jen ve vzrostlé zelené rostlině. Vůbec nevadí, že cannabis sativa (konopí seté) obsahuje jen minimální množství THC, protože nabízí řadu dalších léčivých canabinoidů. Konopí nemá podle zakladatele lékárny Jiřího Stably nežádoucí účinky jako farmaceutické léky.

„Pro výrobu našich produktů používáme kvalitní české suroviny a přírodní ingredience, pěstované bio způsobem. Výroba zdravotnických prostředků probíhá v nejpřísnějších farmaceutických podmínkách podle ISO 13485,“ uvedl zakladatel ryze českých lékáren Carun Pharmacy Jiří Stabla. Návštěvníci Konopné lékárny si mohou vybrat masti, oleje, krémy ale i čaje, víno nebo těstoviny.

Marihuana versus konopí

Lidé by si ovšem neměli plést konopí a marihuanu. Ta je stále v naší republice považována za nelegální drogu. Konopí pro lékařské účely už je ale v několika českých lékárnách možné zakoupit. Tato zpráva dává naději především lidem s roztroušenou sklerózou nebo těm, kteří trpí nesnesitelnými bolestmi: Hradišťská Lékárna Hradební na Zlínsku byla první. Jeden gram zde stojí 273 koruny. Získat ho lze díky elektronickému receptu. 

Cestu k léčebnému konopí komplikoval především registr pro léčivé přípravky s omezením, takzvaný konopný registr. Státní ústav pro kontrolu léčiv změnil vedení a podle toho nového byl připraven systém v rozporu se zákonem. Proto začal fungovat až s téměř dvacetiměsíčním zpožděním. „Museli jsme projít poměrně dlouhým a náročným procesem narovnání s dodavateli,“ vysvětlil ředitel ústavu Zdeněk Blahuta.

Blíží se první výročí

Konopí je možné vydat jen na elektronický recept. V České republice mohou konopí dovážet celkem tři firmy – Elkoplast Slušovice, Czech Medical Herbs a společnost Phoenix. Ze zákona je možné používat marihuanu k léčbě od loňského dubna, komplikace s registrem receptů a elektronickými recepty ale prakticky cestu ke konopí pro pacienty podstatně prodloužily a nemocní si mohou konopí legálně obstarat až nyní.

Měsíčně si mohou vybraní pacienti pořídit maximálně 30 gramů látky. Kromě nemocných, trpících roztroušenou sklerózou nebo nesnesitelnými bolestmi, budou moci marihuanu používat i pacienti s AIDS nebo rakovinou.

V Táboře jde na odbyt univerzální mast

V táborské konopné lékárně jde na odbyt například univerzální konopná mast Carun. Obsahuje zákonem povolený výtažek z BIO konopí českého ekologického zemědělství. Jedná se o legálně pěstované odrůdy, které se vyznačují velmi nízkým obsahem (do 0,3 procenta) psychotropního tetrahydrocannabinolu (THC), ale také vysokým obsahem ostatních účinných cannabinoidů, zejména cannabidiolu (CBD). Velmi účinně tak pomáhá tam, kde jiné obdobné produkty nezabírají.

„Aktivní cannabinoidy prokazatelně zlepšují celou škálu kožních problémů včetně akné a ekzému. Cannabinoidy jsou mocné antioxidanty, které pracují na principu redukce zánětum, a pokud jsou kombinovány s hydratujícími oleji, mohou pomoci k udržení funkce přírodní kožní bariéry,“ popsal účinky Carunu Jiří Stabla.

Zajímavou součástí konopné lékárny jsou i potravinové doplňky, které jsou vhodné i pro sportovce nebo maminky s dětmi a další vyznavače zdravého životního stylu a výrobků z konopí. Například konopný sirup. Ten je podle tradice výborný při prevenci zdraví, je vhodný pro dospělé i děti s dýchacími potížemi, při nachlazení, zažívacích potížích a oslabené imunitě. Obsahuje vodní extrakt z konopí, takže je vhodný při léčbě horních a dolních cest dýchacích, bolestech v krku, kašli, zahlenění, při chřipce, únavě nebo při poruchách trávení. 

Kde se vzal přírodní zázrak?

Konopí využívali k léčbě již ve starověkém Řecku. Díky svým silným protizánětlivým, antibakteriálním a hypoalergenním účinkům, působí konopný extrakt příznivě při léčbě pleťových problémů - akné, ekzémy, kožní vyrážky - a zmírňuje bolesti kloubů či svalů.

Je známé, že je vhodný při potížích se suchou, podrážděnou nebo přecitlivělou pokožkou, pomáhá při puchýřích a popáleninách, při bodnutí hmyzem, případně při léčbě odřenin a jizev. Konopný olej obsahuje velké množství minerálů, jako je vápník, hořčík, draslík, a také a antioxidantů, a to nejvíc ze všech rostlinných olejů, které blahodárně působí při revitalizaci organismu a proti stárnutí.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš