Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý týraná a hladová zvířata, mířící na jatka, krach táborské Zoo je neodvratný. Podle ředitele za to ale mohou úředníci. Kde je pravda?

19.12.2014
Prý týraná a hladová zvířata, mířící na jatka, krach táborské Zoo je neodvratný. Podle ředitele za to ale mohou úředníci. Kde je pravda?

Foto: Zoo Tábor

Popisek: Bizon americký z táborské Zoo bude mít od Nového roku nové bydliště, stejně jako ostatní zvířata.

Dlouhodobé problémy zoologické zahrady v Táboře vyvrcholily. Největší zoo v Jižních Čechách od Nového roku ukončí provoz. Podle ředitele za to mohou víceméně úředníci. Zvířata se nejspíš dostanou do jiných zoologických zahrad. Celou aféru rozvířily Novinky.cz s alarmujícím tvrzením, že zvířatům z táborské Zoo hrozí jatka...

Ředitel Libor Hrubý se ostře ohradil proti článku na portálu Novinky.cz a v tištěném deníku PRÁVO s titulkem „Zvířatům ze zadlužené táborské zoo hrozí jatka“. Píše zde alarmující fakta: „Jeho autoři Stáňa Seďová a Oldřich Orholz naprosto klamavě a lživě uvádí celou řadu níže uvedených lží a fabulací. O to vážnější je situace, že se zaštiťují prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitelem ZOO Praha Mgr. Miroslavem Bobkem, se kterým jsem osobně mluvil a který mi sdělil, že řadu sdělení, která jsou v článku uvedena jako jeho citace, vůbec neřekl.“ Celé vyjádření si můžete přečíst ZDE.

Vedení zahrady žádalo opakovaně o pomoc město Tábor. To ji ale odmítlo. Vztahy jsou velmi vyhrocené. Ředitel Libor Hrubý ve svých prohlášeních odmítá, že by zvířatům hrozila jatka, že by přežívala v hrůzných podmínkách a podobně. „Žádnému z našich zvířat nehrozí porážka na jatkách. Vůbec si nedovedu představit v těchto intencích přemýšlet a už vůbec ne něco takového činit,“ uvedl ředitel s tím, že o zvířata je dobře postaráno, jsou v dobré kondici. „V případě odprodeje nebo přemístění námi chovaných zvířat budou přemístěna v souladu se všemi platnými veterinárními předpisy a umístěna do zařízení, která vlastní veterinární povolení na chov toho kterého druhu,“ ubezpečil. Vyloučil, že by se měla dostat například do cirkusu.

Ředitel se brání, že jde o kupu lží...

Zoologická zahrada, která je podnikající právnickou osobou, se potýká s obrovskými neshodami se stavebním úřadem. Některá rozhodnutí byla u soudu napadnuta. Podle ředitele tak právě úředníci mohou za současný stav společnosti. „Těmito nezákonnými rozhodnutími oprávněné úřední osoby způsobily škodu velkého rozsahu a vážnou poruchu v činnosti právnické osoby,“ uvedl ředitel, s tím, že tak od roku 2011 je Zoo prakticky paralyzována a nemohla se v souladu s podnikatelským záměrem a studií proveditelnosti rozvíjet, což de facto znemožnilo její faktické podnikání.

Ředitel bývá osočován z rozkrádání peněz, za které měl údajně postavit ranč či podobně. „Nikdy jsem se, dle  mého přesvědčení, žádného trestného činu nedopustil, což věřím, že bude brzy i prokázáno,“ řekl k tomu. Také někteří tvrdí, že došlo k vyhrožování někomu z Města Tábor. „Nikdo ze zaměstnanců společnosti Zoologická zahrada Tábor – Větrovy, a. s. nikomu z Města Tábor ničím nevyhrožoval, ba naopak představitele Města Tábor a následně radu jsme informovali o situaci a žádali je o pomoc. Pořád si myslíme, že ZOO byl dobrý podnikatelský záměr, který za dobu její existence přilákal do města Tábor statisíce návštěvníků. Přes všechny naše negativní zkušenosti pořád věříme ve vítězství zdravého rozumu s tím, že likvidovat něco smysluplného a sloužícího široké občanské veřejnosti je nesmysl,“ uzavírá Lenka Hrubá, tisková mluvčí ZOO Tábor – Větrovy .

Rada města je skeptická, nepomůže. Jen kdyby šlo o týrání

Městští radní se ale k pomoci příliš nemají. Tento týden nedoporučili zastupitelům schválit finanční půjčku pro zoologickou zahradu. Ukončením provozu od 1. ledna tak větrovské zahradě také přestane chodit měsíční příspěvek 400 tisíc korun z městské kasy. „Tak jsme se rozhodli na základě zjištěných skutečností a s vědomím pravidel dobrého hospodaření s veřejnými prostředky," uvedl starosta Jiří Fišer, jaké je stanovisko radních. Konšelé mu navíc uložili neprodleně jednat, pokud se zjistí, že v zoo dochází k týrání zvířat. Pokud by to veterináři konstatovali, v takovém případě by město našlo peníze na nutnou péči o zvířata.

Představitelé města se shodují, že celá věc je prostě podnikatelský krach Libora Hrubého. „je mi z nich akorát smutno,“ řekl novinářům o politicích na radnici. Po  té se naopak pokusí vymáhat odškodné. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš