Táborští restauratéři, třeste se. Radnice omezí předzahrádky
29.03.2013
Foto: skochuvdum.cz
Popisek: Škochův dům
Táborská radnice se rozhodla nastavit jednotná pravidla pro povolování předzahrádek. Což je z principu dobře, protože kde nejsou jasná pravidla, tam se tvoří prostor pro korupci. Někteří oslovení se ovšem podivují nad konkrétními pravidly.
„Na první pohled skvělá zpráva, protože kde nejsou jasná pravidla, otevírá se prostor pro dohady a korupci. Nerozumím však tomu, proč se mají předzahrádky povolovat jen v sezoně. To mi připadá nelogické,“ komentuje Mirek Smolák, člen místních Véček, záměr táborské radnice v souvislosti s předzahrádkami. „Podívejte se třeba na německé Passau, tedy Pasov. Díky předzahrádkám je tam úžasná atmosféra i v zimě. Lidé sedí venku zachumlaní do dek a pijí svařák či punč. U nás se ale pár úředníků u stolu rozhodne, že se smí provozovat jen v určitém termínu,“ poukazuje Smolák na německý příklad.
Podle Smoláka je regulace nutností, ale musí se provést citlivě. „Podle statistik každý den v České republice skončí dvě restaurace. Každý den, umíte si to představit? Není dobré podnikatelům házet klacky pod nohy, zaslouží si podporu. To se v Táboře ale moc nenosí a důkazem toho jsou stále další a další končící obchody, které jsou v nájmu v městských nebytových prostorech,“ podotýká táborský véčkař.
Příkladem by mohla jít Plzeň
Jako zajímavý a inspirující příklad pak zmiňuje Plzeň, pokud jde o platbu za předzahrádku. Zatímco v Táboře se platí paušálně 1000 korun, v Plzni je nájem 5 korun za metr čtvereční. Smoláka zaujal jak vývoj ceny, která v posledních letech klesla z 15 na 5 korun, tak podmínky, které k tomu město připojilo. Mezi ně patří například vybavení z předepsaných materiálů nebo slunečníky, které ladí s fasádami domů. „V Plzni díky tomu už neuvidíte plastové židličky a úroveň předzahrádek i celého centra neuvěřitelně vzrostla. I táborská radnice by si měla uvědomit, že tímto může regulovat rozvoj daných oblastí a pomáhat tak dělat město hezčí,“ říká Smolák a upozorňuje, že podle nových táborských podmínek budou mít problémy i provozovatelé některých stávajících předzahrádek, například Škochův dům. „A to je paradox, několikrát byl oceněn jako nejhezčí předzahrádka a najednou je na odstřel,“ rozčiluje se Smolák.
Ne každému regulace vadí
Za pravdu mu dává i jeden ze strávníků na starém městě: „ Určitě je dobře tyhle zahrádky regulovat, ale nemyslím si, že třeba na náměstí je to zapotřebí. Podívejte, tady je prostoru hodně, nikomu tady zahrádky nevadí a všechny vypadají docela dobře. Jiné to je třeba u Dvořáka, tam se občas nedá projít,“ říká a poukazuje na to, že by chtělo regulovat spíše jednotlivé lokality.
Objevují se ovšem i opačné názory, například paní Alena, jež se podle svých slov také pravidelně stravuje v restauracích, si myslí, že je to dobře: „Nevím, jak k tomu přijdou třeba další podnikatelé? Restaurace si v létě i zdvojnásobí kapacitu, to třeba drogerie nemůže. Už to samo o sobě je výhoda, tak si myslím, že by měla mít jasná pravidla.“ A co si paní Alena myslí o sezonních povoleních? „Nevadí mi to, stejně v Táboře neznám žádnou restauraci, která by i v zimě obsluhovala venku, jako to mají třeba v Benešově na náměstí,“ říká tato dáma sympatizující s rozhodnutím radnice.
Člověk se má umět pochválit
Svůj názor novinářům sdělil i místostarosta Nývlt (ČSSD), který poukázal na to, že i výjimky budou možné: „Předzahrádka u Besedy je naprosto v pořádku, nikomu tam nevadí a majitel se v zimě stará o odklízení sněhu,“ říká. K tomu je dobré uvést, že ve zmíněné restauraci je učňovské středisko školy, kde byl Nývlt ředitelem.
Jan Kohout