Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Táborští restauratéři, třeste se. Radnice omezí předzahrádky

29.03.2013
Táborští restauratéři, třeste se. Radnice omezí předzahrádky

Foto: skochuvdum.cz

Popisek: Škochův dům

Táborská radnice se rozhodla nastavit jednotná pravidla pro povolování předzahrádek. Což je z principu dobře, protože kde nejsou jasná pravidla, tam se tvoří prostor pro korupci. Někteří oslovení se ovšem podivují nad konkrétními pravidly.

„Na první pohled skvělá zpráva, protože kde nejsou jasná pravidla, otevírá se prostor pro dohady a korupci. Nerozumím však tomu, proč se mají předzahrádky povolovat jen v sezoně. To mi připadá nelogické,“ komentuje Mirek Smolák, člen místních Véček, záměr táborské radnice v souvislosti s předzahrádkami. „Podívejte se třeba na německé Passau, tedy Pasov. Díky předzahrádkám je tam úžasná atmosféra i v zimě. Lidé sedí venku zachumlaní do dek a pijí svařák či punč. U nás se ale pár úředníků u stolu rozhodne, že se smí provozovat jen v určitém termínu,“ poukazuje Smolák na německý příklad.

Podle Smoláka je regulace nutností, ale musí se provést citlivě. „Podle statistik každý den v České republice skončí dvě restaurace. Každý den, umíte si to představit? Není dobré podnikatelům házet klacky pod nohy, zaslouží si podporu. To se v Táboře ale moc nenosí a důkazem toho jsou stále další a další končící obchody, které jsou v nájmu v městských nebytových prostorech,“ podotýká táborský véčkař.

Příkladem by mohla jít Plzeň

Jako zajímavý a inspirující příklad pak zmiňuje Plzeň, pokud jde o platbu za předzahrádku. Zatímco v Táboře se platí paušálně 1000 korun, v Plzni je nájem 5 korun za metr čtvereční. Smoláka zaujal jak vývoj ceny, která v posledních letech klesla z 15 na 5 korun, tak podmínky, které k tomu město připojilo. Mezi ně patří například vybavení z předepsaných materiálů nebo slunečníky, které ladí s fasádami domů. „V Plzni díky tomu už neuvidíte plastové židličky a úroveň předzahrádek i celého centra neuvěřitelně vzrostla. I táborská radnice by si měla uvědomit, že tímto může regulovat rozvoj daných oblastí a pomáhat tak dělat město hezčí,“ říká Smolák a upozorňuje, že podle nových táborských podmínek budou mít problémy i provozovatelé některých stávajících předzahrádek, například Škochův dům. „A to je paradox, několikrát byl oceněn jako nejhezčí předzahrádka a najednou je na odstřel,“ rozčiluje se Smolák.

Ne každému regulace vadí

Za pravdu mu dává i jeden ze strávníků na starém městě: „ Určitě je dobře tyhle zahrádky regulovat, ale nemyslím si, že třeba na náměstí je to zapotřebí. Podívejte, tady je prostoru hodně, nikomu tady zahrádky nevadí a všechny vypadají docela dobře. Jiné to je třeba u Dvořáka, tam se občas nedá projít,“ říká a poukazuje na to, že by chtělo regulovat spíše jednotlivé lokality.

Objevují se ovšem i opačné názory, například paní Alena, jež se podle svých slov také pravidelně stravuje v restauracích, si myslí, že je to dobře: „Nevím, jak k tomu přijdou třeba další podnikatelé? Restaurace si v létě i zdvojnásobí kapacitu, to třeba drogerie nemůže. Už to samo o sobě je výhoda, tak si myslím, že by měla mít jasná pravidla.“ A co si paní Alena myslí o sezonních povoleních? „Nevadí mi to, stejně v Táboře neznám žádnou restauraci, která by i v zimě obsluhovala venku, jako to mají třeba v Benešově na náměstí,“ říká tato dáma sympatizující s rozhodnutím radnice.

Člověk se má umět pochválit

Svůj názor novinářům sdělil i místostarosta Nývlt (ČSSD), který poukázal na to, že i výjimky budou možné: „Předzahrádka u Besedy je naprosto v pořádku, nikomu tam nevadí a majitel se v zimě stará o odklízení sněhu,“ říká. K tomu je dobré uvést, že ve zmíněné restauraci je učňovské středisko školy, kde byl Nývlt ředitelem.

Jan Kohout