Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prodej táborského „Žofína“ požaduje zastavit už 3,5 tisíce lidí

28.03.2013
Prodej táborského „Žofína“ požaduje zastavit už 3,5 tisíce lidí

Autor: David Javorský

Popisek: Střelnice, respektive její fotografie, zvítězila i v soutěži časopisu Foto video.

Ostuda, zpronevěra, průšvih, zlodějna, křivárna – těmito a mnohými dalšími slovy nazývají obyvatelé jihočeského Tábora prodej kulturního domu Střelnice, kterému se pro jeho podobu nazývá „malý Žofín.“

Teď dokonce skoro 3,5 tisíce lidí v petici požadují, aby se chystaný prodej směrem od města k podnikateli Karlu Dvořákovi za pět milionů korun zastavil.

Prodej kulturního domu, který podnikatel před lety za 80 milionů opravit, by se měl fakticky uskutečnit 1. dubna. Tedy pokud Dvořák zaplatí podle splátkového kalendáře druhou splátku.

Zatím jde o majetek města

Zatím je Střelnice majetkem města, i přesto, že kupní smlouva je již podepsaná. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel z Tábora uvedl už před časem, že šance něco zvrátit existuje jen v případě, že Karel Dvořák peníze nesloží a kupní smlouva nenabude právní moci.

Úhrada splátek pro převod majetku ale není nejdůležitější. Důležité je, aby byla podepsaná kupní smlouva, kterou se vlastnictví převádí.

Tisíce podpisů proti

Petiční výbor, který proti prodeji Střelnice nasbíral téměř 3,5 tisíce podpisů, je však jiného názoru. Šanci prý dává novela zákona O obcích, která bude přijata dříve, než skončí promlčecí lhůta.

Proti prodeji Střelnice jsou i někteří zastupitelé, třeba z KSČM. Ti ústy svého předsedy Ladislava Šedivého říkají, že prodej takového objektu za pouhých pět milionů je vlastně zločin.

Proti prodeji budovy táborského historického kulturního stánku Střelnice, který schválili zastupitelé většinou pouhého jediného hlasu loni na podzim, se zvedla vlna nevole obyvatel města. Lidé nesouhlasí s tím, že by Tábor měl přijít jako jediné město na jihu Čech o poslední kulturní zařízení. Proto se také ptají se, zda může jeho další osud řešit patnáct hlasů radniční koalice, když třináct zastupitelů bylo proti a jeden se zdržel hlasování.

„Podnikatel Karel Dvořák má budovu získat za pouhých 5 milionů korun. Jeho úmysly se Střelnicí jsou pochybné, obzvláště ve světle jeho finanční situace, kdy jedna z jeho společností dluží stovky milionů korun. Město kromě jiného při prodeji argumentuje náklady, které by zřejmě ztrátový provoz Střelnice stál. Otázka zní, zda ztrátový provoz tohoto kulturního zařízení bude dotovat zadlužený Dvořák. To vše přinejmenším naznačuje, že jeho úmysly s historickou budovou jsou do budoucna jiné, než zachovat ji pro kulturní dění ve městě,“ říká předseda táborských komunistů Ladislav Šedivý.

Chtějí revokaci rozhodnutí

Nesouhlas široké táborské veřejnosti vyvrcholil peticí, která požaduje revokaci usnesení zastupitelstva města o prodeji Střelnice a případné vypsání referenda. Podle názoru lidí jde minimálně o stejně závažný krok, jako bylo vybudování mostu přes nádraží ČD či přetnutí botanické zahrady silnicí. A k oběma těmto otázkám referendum vypsáno bylo.

Petici na revokaci usnesení zastupitelstva o prodeji Střelnice podepsalo do konce února tohoto roku 3 477 odpůrců prodeje. Na mimořádném jednání zastupitelstvu dne 4. března 2013 ji předala za petiční výbor vedení města Růžena Novotná (KSČM). Petice požaduje, aby se revokací zmiňovaného usnesení zastupitelů znovu zabývala rada města a návrh na revokaci předložila k rozhodnutí zastupitelům na jednání 18. března.

„Pokud rada města a zastupitelé nebudou ochotni akceptovat názor veřejnosti a usnesení revokovat, případně vypsat k otázce prodeje referendum, naskýtá se další možnosti přehodnocení nevýhodného prodeje Střelnice, včetně vyvození osobní odpovědnosti těch, kteří pro její prodej zvedli ruku. V brzké době ji poskytne novela zákona O obcích. Ta bude schválena určitě dříve, než dojde k promlčení odpovědnosti za tento prodej. Můžeme dnes veřejně avizovat, že této šance rozhodně využijeme,“ říká za petiční výbor Růžena Novotná.

Roman Ondráček

 

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace