Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prodej táborského „Žofína“ požaduje zastavit už 3,5 tisíce lidí

28.03.2013
Prodej táborského „Žofína“ požaduje zastavit už 3,5 tisíce lidí

Foto: David Javorský

Popisek: Střelnice, respektive její fotografie, zvítězila i v soutěži časopisu Foto video.

Ostuda, zpronevěra, průšvih, zlodějna, křivárna – těmito a mnohými dalšími slovy nazývají obyvatelé jihočeského Tábora prodej kulturního domu Střelnice, kterému se pro jeho podobu nazývá „malý Žofín.“

Teď dokonce skoro 3,5 tisíce lidí v petici požadují, aby se chystaný prodej směrem od města k podnikateli Karlu Dvořákovi za pět milionů korun zastavil.

Prodej kulturního domu, který podnikatel před lety za 80 milionů opravit, by se měl fakticky uskutečnit 1. dubna. Tedy pokud Dvořák zaplatí podle splátkového kalendáře druhou splátku.

Zatím jde o majetek města

Zatím je Střelnice majetkem města, i přesto, že kupní smlouva je již podepsaná. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel z Tábora uvedl už před časem, že šance něco zvrátit existuje jen v případě, že Karel Dvořák peníze nesloží a kupní smlouva nenabude právní moci.

Úhrada splátek pro převod majetku ale není nejdůležitější. Důležité je, aby byla podepsaná kupní smlouva, kterou se vlastnictví převádí.

Tisíce podpisů proti

Petiční výbor, který proti prodeji Střelnice nasbíral téměř 3,5 tisíce podpisů, je však jiného názoru. Šanci prý dává novela zákona O obcích, která bude přijata dříve, než skončí promlčecí lhůta.

Proti prodeji Střelnice jsou i někteří zastupitelé, třeba z KSČM. Ti ústy svého předsedy Ladislava Šedivého říkají, že prodej takového objektu za pouhých pět milionů je vlastně zločin.

Proti prodeji budovy táborského historického kulturního stánku Střelnice, který schválili zastupitelé většinou pouhého jediného hlasu loni na podzim, se zvedla vlna nevole obyvatel města. Lidé nesouhlasí s tím, že by Tábor měl přijít jako jediné město na jihu Čech o poslední kulturní zařízení. Proto se také ptají se, zda může jeho další osud řešit patnáct hlasů radniční koalice, když třináct zastupitelů bylo proti a jeden se zdržel hlasování.

„Podnikatel Karel Dvořák má budovu získat za pouhých 5 milionů korun. Jeho úmysly se Střelnicí jsou pochybné, obzvláště ve světle jeho finanční situace, kdy jedna z jeho společností dluží stovky milionů korun. Město kromě jiného při prodeji argumentuje náklady, které by zřejmě ztrátový provoz Střelnice stál. Otázka zní, zda ztrátový provoz tohoto kulturního zařízení bude dotovat zadlužený Dvořák. To vše přinejmenším naznačuje, že jeho úmysly s historickou budovou jsou do budoucna jiné, než zachovat ji pro kulturní dění ve městě,“ říká předseda táborských komunistů Ladislav Šedivý.

Chtějí revokaci rozhodnutí

Nesouhlas široké táborské veřejnosti vyvrcholil peticí, která požaduje revokaci usnesení zastupitelstva města o prodeji Střelnice a případné vypsání referenda. Podle názoru lidí jde minimálně o stejně závažný krok, jako bylo vybudování mostu přes nádraží ČD či přetnutí botanické zahrady silnicí. A k oběma těmto otázkám referendum vypsáno bylo.

Petici na revokaci usnesení zastupitelstva o prodeji Střelnice podepsalo do konce února tohoto roku 3 477 odpůrců prodeje. Na mimořádném jednání zastupitelstvu dne 4. března 2013 ji předala za petiční výbor vedení města Růžena Novotná (KSČM). Petice požaduje, aby se revokací zmiňovaného usnesení zastupitelů znovu zabývala rada města a návrh na revokaci předložila k rozhodnutí zastupitelům na jednání 18. března.

„Pokud rada města a zastupitelé nebudou ochotni akceptovat názor veřejnosti a usnesení revokovat, případně vypsat k otázce prodeje referendum, naskýtá se další možnosti přehodnocení nevýhodného prodeje Střelnice, včetně vyvození osobní odpovědnosti těch, kteří pro její prodej zvedli ruku. V brzké době ji poskytne novela zákona O obcích. Ta bude schválena určitě dříve, než dojde k promlčení odpovědnosti za tento prodej. Můžeme dnes veřejně avizovat, že této šance rozhodně využijeme,“ říká za petiční výbor Růžena Novotná.

Roman Ondráček