Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Řidiči v šoku! Zprovoznění části D3 u Tábora se odkládá

27.03.2013
Řidiči v šoku! Zprovoznění části D3 u Tábora se odkládá

Autor: Archív

Popisek: Nešťastná D3, kdypak povede až do Budějovic a dále?

Tisíce řidičů asi naštve zpráva o tom, kdy se nakonec otevře nový 25 kilometrový úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Zatímco doposud byl předpoklad, že to bude už v červnu, nyní se ukazuje, že to bude o celé dva měsíce později.

Důvodem je, že firma Strabag, jako zhotovitel stavby oznámila, že stavba nepokračuje tak, jak měla. Tedy že termín nestihne.  Podle vyjádření zástupců firma za to může letošní dlouhá zima, která zabránila dokončení pokládky 100 000 tun živičné směsi.

Zima a neuhrazené faktury

Dalším problémem jsou neuhrazené faktury stavebním firmám ve výši 280 milionů a neukončený soudní spor majitele Motocentra za Měšicemi. Tam kdysi stála i čerpací stanice, která měla jen dočasné povolení a byla odstraněna. Její majitelé údajně za to dostali odškodné 49 milionů. Motocentru však úředníci chybně udělili trvalé povolení, takže by nyní přišlo o přístupovou cestu z dálnice. Případnou náhradu jeho majiteli zatím nikdo nenavrhl. Takže soud může vše ještě protáhnout.

„Doufám, že to bude co nejdříve. Mezi Táborem a Budějovicemi pendluji denně a někdy je to o nervy. Ale je ostuda tohoto státu, že za celá léta nebyl schopen postavit dálnici z Prahy směrem na jih, kam míří veškerý tranzit. Vždyť tolik let po revoluci je naše dálniční síť horší, než v některých východních zemích,“ postěžoval si jeden z řidičů Pavel Suchý.

Planá a Soběslav si oddechnou

Předseda sdružení pro stavbu D3 a senátor za ODS Pavel Eybert věří, že se ale podaří 25kilometrový kus dálnice mezi Táborem a Veselí alespoň do „předčasného“ užívání uvést dříve, než v září.

„Byl předpoklad, že se to v červnu otevře a do září se dokončí dodělávky. Uvidíme, jak celá stavba bude pokračovat. Věřím ale, že si obyvatelé Plané nad Lužnicí i Soběslavi oddychnou, až desítky tisíc vozidel bude jezdit po novém dálničním úseku,“ uvedl pro Krajskelisty.cz Eybert.

Budějovice? V nedohlednu

Kdy se začne se stavbou dalších částí směrem od Českých Budějovic, není jisté. Nebude to ale nejspíše dříve, než v roce 2014. Důvodem je výkup pozemků a také odvolací řízení ve výběrovém řízení na stavbu.

Kdy pak bude dokončen celý úsek mezi Prahou a jihočeskou metropolí a dále rychlostní silnicí až na hranice s Rakouskem, je ve hvězdách. Někteří skeptici dokonce říkají, že to nebude nikdy. Jiní, že nejdříve za 20 -30 let. 

Roman Ondráček

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace