Proč je Kalousek nejarogantnější politik ve sněmovně? A proč tak hladce vyklouzl ze všech kriminálních kauz? Máme informace ze zákulisí
21.07.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek je hrdý Jihočech, jezdí pravidelně do Bechyně.á
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ostře zkritizoval prvního místopředsedu TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska. Důvodem je výrok, který vyšel v úterním vydání deníku Právo. V něm totiž Kalousek prohlásil, že počet křesel, která jeho strana ve volbách získá, bude záležet na inteligenci voličů. „Něco tak arogantního jsem dlouho neslyšel,“ rozčílil se sociálně demokratický matador.
Miroslav Kalousek v úterním vydání deníku Právo prohlásil: „Kolik křesel získáme, to záleží na inteligenci voličů." Předsedu Senátu Milana Štěcha tento výrok velmi rozezlil. „Jsem v politice už téměř dvacet let, ale jen těžko bych si vzpomněl, kdy jsem naposled slyšel něco tak arogantního,“ napsal na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.
„Každý volič, který nedá hlas TOP 09, je tedy asi hlupák,“ poukázal na logické vyústění výroku čelního představitele strany Karla Schwarzenberga. Kalouskova strana se tak podle něho stává historicky prvním politickým subjektem, kde za případný volební neúspěch neponese odpovědnost stranické vedení a kandidáti, ale přímo voliči, a to ještě navíc voliči jiných stran. „Zdá se, že vést takovou partaj je práce snů. Ať uděláte botu, jakou chcete, může za to vždycky někdo jiný,“ soudí sociálně demokratický šéf Senátu.
„Teď ještě zjistit, kdo nepromyšlenými rozpočtovými škrty způsobil pokles kupní síly obyvatelstva a výkonu naší ekonomiky. Jedno je jisté - pan Kalousek to určitě nebyl. Asi inteligentní volič...“ ironicky uzavírá svůj nejnovější příspěvek na blogu.
Novinář Hvížďala popsal, proč podle něj Miroslav Kalousek nebyl nikdy trestně stíhán
Hlavním „přínosem“ Miroslava Kalouska české politice je vynález systému, který mu umožnil zbavit se totálně odpovědnosti a přitom o všem rozhodovat. Tento názor zastává komentátor Karel Hvížďala, poté co si přečetl bilancující knížku „Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her,“ kterou vydal Nadační fond proti korupci.
Rešerše informací z veřejných zdrojů zde přináší shrnutí kariéry technologa z národního podniku Mitas, který hned po roce 1989 vstoupil do státních služeb a velké politiky. Kariéru začal v roce 1990 jako poradce vicepremiéra. Jeho nejvýznamnější okamžiky z devadesátých let však nastaly od roku 1993, kdy se stal náměstkem ministra obrany, zodpovídajícím za rozpočet.
Následuje výčet všech zakázek, ve kterých Kalousek měl mít prsty. A nejen na ministerstvu obrany, ale i později jako ministr financí. „Přesto proti Kalouskovi nikdy nebylo zahájeno ani trestní stíhání,“ připomíná komentátor.
Jednoduchý, ale dokonalý plán
„Zákulisní hráč Kalousek vymyslel jednoduchý, ale dokonalý systém, který byl - jak kniha dokazuje - postaven na dvou pilířích,“ vysvětluje. Prvním pilířem bylo přenesení právní odpovědnosti na podřízené úředníky. Druhým pak bylo zamezení tomu, aby se vojenská technika nakupovala přímo od výrobce. Díky tomu vznikl unikátní systém prostředníků, čerpajících provize. Nejvýznamnějším z nich byl Richard Háva, Kalouskův známý.
„Proto mohl Kalousek přežít tři ministry obrany a stal se nepostradatelným,“ píše dále Hvížďala. Trestní odpovědnost za vypsané zakázky přitom nesli anonymní podřízení úředníci. A i tato odpovědnost byla pofidérní, protože například ministerská inspekce, která měla zakázky kontrolovat, třeba v roce 1995 z 532 zakázek kontrolovala pět.
Z politiky hned tak neodejde
„Kniha tedy zřetelně ukazuje na to, že jde o zásadní systémovou chybu, která dovolila Kalouskovi zbavit se totálně odpovědnosti a přitom o všem rozhodovat,“ vysvětluje dále komentátor. To podle něj také ukazuje, proč Kalousek ztratil nervy po zahájení stíhání ministryně Parkanové- byl totiž napaden princip systému, který na „obraně“ vymyslel.
Z knihy podle Hvížďaly navíc vyplývá, proč Kalousek nikdy nebyl trestně stíhán- z předražených zakázek byly financovány všechny politické strany. Díky tomu byl Kalousek pro všechny nepostradatelný a na všechny něco věděl.
„Další podobně schopný hráč se v české politické krajině zatím neobjevil, proto je velice pravděpodobné, že z politiky jen tak snadno neodejde,“ myslí si také Hvížďala. Ohrozit jej podle něj může jen hnutí ANO, pokud na jeho hru nepřistoupí.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová