Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč je Kalousek nejarogantnější politik ve sněmovně? A proč tak hladce vyklouzl ze všech kriminálních kauz? Máme informace ze zákulisí

21.07.2014
Proč je Kalousek nejarogantnější politik ve sněmovně? A proč tak hladce vyklouzl ze všech kriminálních kauz? Máme informace ze zákulisí

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek je hrdý Jihočech, jezdí pravidelně do Bechyně.á

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ostře zkritizoval prvního místopředsedu TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska. Důvodem je výrok, který vyšel v úterním vydání deníku Právo. V něm totiž Kalousek prohlásil, že počet křesel, která jeho strana ve volbách získá, bude záležet na inteligenci voličů. „Něco tak arogantního jsem dlouho neslyšel,“ rozčílil se sociálně demokratický matador.

Miroslav Kalousek v úterním vydání deníku Právo prohlásil: „Kolik křesel získáme, to záleží na inteligenci voličů." Předsedu Senátu Milana Štěcha tento výrok velmi rozezlil. „Jsem v politice už téměř dvacet let, ale jen těžko bych si vzpomněl, kdy jsem naposled slyšel něco tak arogantního,“ napsal na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.  

„Každý volič, který nedá hlas TOP 09, je tedy asi hlupák,“ poukázal na logické vyústění výroku čelního představitele strany Karla Schwarzenberga. Kalouskova strana se tak podle něho stává historicky prvním politickým subjektem, kde za případný volební neúspěch neponese odpovědnost stranické vedení a kandidáti, ale přímo voliči, a to ještě navíc voliči jiných stran. „Zdá se, že vést takovou partaj je práce snů. Ať uděláte botu, jakou chcete, může za to vždycky někdo jiný,“ soudí sociálně demokratický šéf Senátu.

„Teď ještě zjistit, kdo nepromyšlenými rozpočtovými škrty způsobil pokles kupní síly obyvatelstva a výkonu naší ekonomiky. Jedno je jisté - pan Kalousek to určitě nebyl. Asi inteligentní volič...“ ironicky uzavírá svůj nejnovější příspěvek na blogu.

Novinář Hvížďala popsal, proč podle něj Miroslav Kalousek nebyl nikdy trestně stíhán

Hlavním „přínosem“ Miroslava Kalouska české politice je vynález systému, který mu umožnil zbavit se totálně odpovědnosti a přitom o všem rozhodovat. Tento názor zastává komentátor Karel Hvížďala, poté co si přečetl bilancující knížku „Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her,“ kterou vydal Nadační fond proti korupci.

Rešerše informací z veřejných zdrojů zde přináší shrnutí kariéry technologa z národního podniku Mitas, který hned po roce 1989 vstoupil do státních služeb a velké politiky. Kariéru začal v roce 1990 jako poradce vicepremiéra. Jeho nejvýznamnější okamžiky z devadesátých let však nastaly od roku 1993, kdy se stal náměstkem ministra obrany, zodpovídajícím za rozpočet.

Následuje výčet všech zakázek, ve kterých Kalousek měl mít prsty. A nejen na ministerstvu obrany, ale i později jako ministr financí. „Přesto proti Kalouskovi nikdy nebylo zahájeno ani trestní stíhání,“ připomíná komentátor.

Jednoduchý, ale dokonalý plán

„Zákulisní hráč Kalousek vymyslel jednoduchý, ale dokonalý systém, který byl - jak kniha dokazuje - postaven na dvou pilířích,“ vysvětluje. Prvním pilířem bylo přenesení právní odpovědnosti na podřízené úředníky. Druhým pak bylo zamezení tomu, aby se vojenská technika nakupovala přímo od výrobce. Díky tomu vznikl unikátní systém prostředníků, čerpajících provize. Nejvýznamnějším z nich byl Richard Háva, Kalouskův známý.

„Proto mohl Kalousek přežít tři ministry obrany a stal se nepostradatelným,“ píše dále Hvížďala. Trestní odpovědnost za vypsané zakázky přitom nesli anonymní podřízení úředníci. A i tato odpovědnost byla pofidérní, protože například ministerská inspekce, která měla zakázky kontrolovat, třeba v roce 1995 z 532 zakázek kontrolovala pět.

Z politiky hned tak neodejde

„Kniha tedy zřetelně ukazuje na to, že jde o zásadní systémovou chybu, která dovolila Kalouskovi zbavit se totálně odpovědnosti a přitom o všem rozhodovat,“ vysvětluje dále komentátor. To podle něj také ukazuje, proč Kalousek ztratil nervy po zahájení stíhání ministryně Parkanové- byl totiž napaden princip systému, který na „obraně“ vymyslel.

Z knihy podle Hvížďaly navíc vyplývá, proč Kalousek nikdy nebyl trestně stíhán- z předražených zakázek byly financovány všechny politické strany. Díky tomu byl Kalousek pro všechny nepostradatelný a na všechny něco věděl.

„Další podobně schopný hráč se v české politické krajině zatím neobjevil, proto je velice pravděpodobné, že z politiky jen tak snadno neodejde,“ myslí si také Hvížďala. Ohrozit jej podle něj může jen hnutí ANO, pokud na jeho hru nepřistoupí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová