Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V právu se už nevyznají ani právníci a běžný občan pak přestává právní normy vnímat, zlobí se senátor z ODS a starosta Chýnova

26.06.2014
V právu se už nevyznají ani právníci a běžný občan pak přestává právní normy vnímat, zlobí se senátor z ODS a starosta Chýnova

Foto: Senát

Popisek: Pavel Eybert

ROZHOVOR „Říkám už několik let, že zákony se netvoří doprava nebo doleva, ale většinou v něčí prospěch. Teď je byznys povýšen na politiku.“ Jaké důsledky to bude mít podle jednoho z nejdéle působících senátorů a starostů pro občany? Pavel Eybert patří mezi zakládající členy ODS. Naši redakci tak zajímalo také to, kde vidí příčiny současné krize strany a jak z ní podle jeho názoru ven. Poměrně zevrubně jsme hovořili také o rostoucí byrokracii v Česku a svěřil se nám i se svými plány do budoucna.

Již více než rok se ODS potýká s poklesem svých preferencí a úbytkem svých členů. Domníváte se, že se ji podaří tento negativní trend zvrátit? Jak? Zatím se to moc neprojevilo, a to i přesto, že má strana již téměř půl roku nové vedení.

Doufám, že ano. V opozici se na nás přestanou lepit „vyžírkové“.

Členem strany jste již od založení. Proč se tak podle vás ODS dostala do tak hluboké krize? Kde jsou podle vás její počátky?

Primárně je příčinou mnoho prostředků přerozdělovaných státem, městy. Vládnoucí strany pak těžko vzdorují lobbistům. Také dlouhá doba v exekutivě je pro některé lidi velkou zkouškou charakterových vlastností.

Patříte i k nejdéle působícím senátorům. Mandát jste obhájil již třikrát. Naposledy jste jej obhájil v roce 2010, kdy ODS po relativně dlouhé době ztratila v horní komoře svou většinu. Jak se to odráží v běžné práci Senátu a jak to ovlivnilo vaše osobní priority, daří se vám je prosadit?

Mně ano, jen to dá víc práce. Osobně se pro mě však nic nezměnilo.

Jste místopředseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Co považujete v současné době za největší problém, který je třeba vyřešit?

Dokončit legislativní proces zákona o Národním parku Šumava, dobře nastavit pravidla v odpadovém zákoně.

A jak se stavíte k předloze zákona o registru smluv, k jejímuž projednávání by se vláda měla vrátit v červenci?

Není problém v registraci smluv, problém je s tím, co se ve smlouvách má začernit a co ne, aby nedošlo k porušení dalších zákonů.

Mnohým starostům ale již nyní vadí nadměrná byrokracie, kterou jsou ze strany státu zatěžováni, či náročnost a zdlouhavost výběrových řízení. Jaké změny byste uvítal nebo respektive se o ně budete chtít zasadit?

Prosadil jsem v Senátu vrácení limitů pro podlimitní zakázky na úroveň roku 2012. Podporu jsem měl vysokou, podat to však nikdo nechtěl z obav z nařčení z korupce. Limity nejsou korupční, korupční jsou lidé. Byrokracie zastavující reálný chod měst, obcí, státu se projevuje v ekonomické oblasti. Pravidla mají postihovat ty, co je porušují, a nikoli trestat ty poctivé, což zákon o veřejných zakázkách přinášel. Uvidíme, jak novelu projedná Poslanecká sněmovna a co s tím můžeme dál udělat.

Jste nejen senátorem, nýbrž také starostou Chýnova. Blíží se komunální volby a nabízí se tak otázka, zda budete chtít obhájit znovu váš mandát?

Budu kandidovat do zastupitelstva. Co bude dál, se uvidí. Nemáme přímou volbu starostů a je to tak dobře.

V čele radnice jste již od roku 1990, což je obdivuhodné. V čem se za tu dobu proměnila komunální politika k lepšímu či horšímu?

V posledních dvou letech máme přece jen více odpovídající příjmy díky novele RUD. Papírování a byrokracie jsou však již za hranou.

Po úspěchu Andreje Babiše se podzimní komunální volby stávají metou pro řadu úspěšných byznysmenů, kteří čile podporují zavedené strany a hnutí, případně se podílejí na vzniku nových. Co vy na to? Jaké to podle vás může mít důsledky pro občany a politiku?

Donedávna jsme slýchali, že propojení politiků a byznysu je špatné. Teď je byznys povýšen na politiku. Říkám už několik let, že zákony se netvoří doprava nebo doleva, ale většinou v něčí prospěch. Mám na mysli „zájmové skupiny“, zdravotní pojišťovny, doktory, právníky, architekty, obchodníky, hasiče, řidiče, stavbaře atd. Ne vždy je to dobře. Příliš specifikovaný, rezortně vyšperkovaný zákon se stává pro obecnou veřejnost nepoužitelný a nesrozumitelný. Důsledkem je to, že v právu se už nevyznají ani právníci a běžný občan pak přestává právní normy vnímat. Bohužel ho to často nemile překvapí, když někde narazí. O to větší je pak jeho rozčarování z politiky. Politiky navíc tendenčně vykládané některými médii v některých případech.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová